Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Miroslav Ševčík ( * 1949, † 2016)

Po krátké těžké nemoci zemřel pan Miroslav Ševčík, duše Spolku opavských fotografů (SPOFA). Miroslav Ševčík byl dlouholetým spolupracovníkem knihovny, pro kterou připravil řadu autorských či skupinových výstav.Fotografie byla jeho celoživotní láskou. Zapálený pozorovatel okolního světa, bez uměleckého vzdělání, s mimořádně hlubokým vnitřním citem, díky kterému dokázal najít to, co zůstává na první pohled skryto, nebo to, co bez povšimnutí míjíme. Jeho doménou byla zejména portrétní fotografie. V knihovně uvedl své velké výstavy Lidé Indie a Portréty z prostředí Slezského divadla.

Dokumentární fotografie, která byla jeho další láskou, zachycovala opomíjené kouzlo opavských fasád i architektonických detailů. Vyvrcholením jeho dokumentární tvorby byla výstava Tak zraje čas, kterou byl zahájen 57. ročník Bezručovy Opavy. Výstava navazovala na menší výstavy Věže a věžičky a Kouzlo opavských fasád.

Miroslav Ševčík odešel uprostřed plánů na další výstavy a projekty, které už, bohužel, nebudeme realizovat.

miroslav_sevcik_web

Jeho osobním mottem bylo:

Na této zemi jsem jen na návštěvě jako host. Můj domov je jinde a chci, aby si mne lidé pamatovali jako „skvělého“ návštěvníka, jež je jim „bližním“.

 

Dobré světlo, Mirku!

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook