Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Vladana Fuchsová: Houštiny – výstava malířské tvorby

3. května – 27. května 2016, vestibul Knihovny Petra Bezruče (1- patro), výstava je přístupná v době provozu knihovny, VSTUP VOLNÝ.

Vladana Fuchsová se narodila v roce 1986 v Opavě. Po studiu na Střední umělecké škole v Ostravě, obor vědecká kresba a ilustrace, a studiích kresby (doc. Eduard Halberštát, akad. malíř) a malby (doc. Daniel Balabán, akad. malíř) na Ostravské univerzitě v Ostravě, dosáhla magisterského vzdělání v oboru malba. V průběhu univerzitního studia absolvovala dvousemestrální stáž v oboru malba na Akademii sztuk pieknych ve Varšavě. Své malby a kresby vystavovala hlavně v Opavě a Ostravě, ale také v Háji ve Slezsku, Vítkově a ve Varšavě.HOUŠTINY - výstava malířské tvorby 2011 - 2016

Současná výstava s názvem Houštiny představuje výběr autorčiny tvorby z let 2011-2016, ve kterém se zabývá podvědomím svým a každého z nás, které je skryté v hlubinách duše – houštinách. Tyto nevědomé, zapomenuté a potlačené stránky člověka se v určitých momentech nestřeženosti, a především v našich snech, budí ke svému životu. Mnohdy děsí, nevíme si s nimi rady. Snažíme se mít svou duševní zahradu upravenou podle svých představ nebo podle představ našeho okolí, a tak zadupáváme, snažíme se zapomenout. A potlačujeme v sobě to, co bychom měli nechat vyjít na povrch, abychom si už nemuseli tvořit zahrady z umělých květin, ale abychom pracovali s tím, co máme a to začali mít rádi, aby se zrodila opravdová zahrada, i se svými pavouky a brouky, květinami i plevelem, keři, místy na slunci i místy ve stínu. Myslím si, že je důležité svou vnitřní houštinu nechat prorůst, protože ona je základem naší vnitřní zahrady, našeho bytí. Je to místo života. Toho, čeho se bojíme, ale zároveň víme, že je to naše pravá podstata, naše Božské já.

Čím více se chceme houštiny zbavovat a zasévat umělá sémě, tím více nám naše Já dává najevo svou podstatu a chuť prorůst v houštinu. A to hlavně ve snech. Je nutné přestat se bát toho, co na nás z těch houštin může vyskočit, co nás tam čeká a chce být konfrontováno, protože to vždy jsme jen a jen my sami, co nás děsí k smrti. Bojíme se toho, co v sobě neznáme, nebo potlačujeme strádání vlastní duše a sami si brzdíme vlastní kreativitu… Umění žít.
Buďme fascinování mohotvárností našich vnitřních houštin – našeho života. Tím, že se zkusíme prodírat tím hustým porostem, najednou zjistíme, že opravdu žijeme. A že náš život je stejný jako ta houština. Je jen jeden a přesto tak mnohotvárný. Dá se podchytit, ale ne uchopit. Je v něm vše a nic zároveň.
Tahle výstava je o skrytých hloubkách mého podvědomí – houštinách. A jaké máte vy?

Vernisáž výstavy 3. května v 17:00 hodin, Knihovna Petra Bezruče v Opavě, Nádražní okruh 27.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook