Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Internetová studovna

Multimediální studovna je nejmladší pracoviště Knihovny Petra Bezruče. Nachází se v prvním patře a je určena všem zájemcům o Internet, práci s počítačem nebo práci s výukovými CD ROMy. Návštěva studovny není vázána na registraci v knihovně, je tedy navštěvována i uživateli, kteří do knihovny běžně nechodí. Často se však stane, že se právě z řad návštěvníků multimediální studovny stávají řádní čtenáři knihovny.

Pracoviště vzniklo v roce 2000 po rozsáhlé rekonstrukci budovy. Vybavení pracoviště bylo pořízeno díky grantu ze Sorosovy nadace a příspěvku magistrátu.Studovna je vybavena 16 počítačovými stanicemi, které jsou propojeny se dvěma tiskárnami (černobílý a barevný tisk) a dvěma scannery. Dále je k dispozici projekční zařízení a promítací plátno, které se využívá na přednášky, besedy a vzdělávání pracovníků knihovny i knihovníků z okresu Opava.

Uživatelé nejvíce využívají možnost kvalitního připojení na Internet, studenti zde zejména pracují na svých seminárních a závěrečných pracích. Obsluha ochotně pomůže s jakýmkoliv problémem, poradí, jak efektivně vyhledávat na internetu, založit e-mailovou schránku a ukládat soubory na přenosné média.

Všechna počítačová místa jsou přístupná hendikepovaným uživatelům a je zde možnost zapnout ozvučení PC pro nevidomé uživatele (Chrome Vox).

Toto pracoviště patří mezi nejnavštěvovanější místa knihovny, zejména při exkurzích školní mládeže. Pořádají se zde knihovnické lekce, kde se mohou děti seznámit a v praxi si vyzkoušet práci s internetem.

Strojový čas pro registrované čtenáře Knihovny Petra Bezručezdarma
Strojový čas pro ostatní uživatele5 Kč každých započatých 15 min.
Černobílý tiskA4 / 2 Kč
Černobílý tisk oboustrannýA4 / 3 Kč
Barevný tiskA4 / 5 Kč, A3 / 10 Kč
Barevný tisk oboustrannýA4 / 10 Kč, A3 / 20 Kč
Laminování dokumentůprůkazka / 5 Kč
A5 / 8 Kč
A4 / 15 Kč
A3 / 30 Kč
Disketa10 Kč / ks
Záznam dat na CD (bez ohledu na objem zapisovaných dat)30 Kč / ks
Záznam dat na vlastní CD (bez ohledu na objem zapisovaných dat)20 Kč / ks
Kroužková vazba do 20, 50, 100 listů30, 35, 40 Kč / dokument

V internetové studovně je zakázáno:

  • navštěvování erotických stránek nebo stránek s fašistickou či rasistickou tematikou
  • jakákoliv manipulace s nastavením softwaru počítače
  • instalování vlastního softwaru
  • konzumování jídla a pití u počítačů

Používání rekreačního software ( hraní počítačových her) je povoleno výhradně v případě není-li jiný zájem o využití strojového času. Pracovník knihovny může tuto dobu zkrátit a upřednostnit jiného uživatele na úkor uživatelů provozujících rekreační software.

Časovou jednotkou pro práci s rekreačním softwarem (PC her) je 60 minut pro jednoho uživatele/den bez možnosti prodloužení.