Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Aktuální knižní tipy pro naše čtenáře

Pro všechny knihomoly a knihomolky vybraly knihovnice z katalogizace  několik tipů na pěkné, nové knihy.

Z publikací pro děti je naším prvním tipem titul „Když si šlápneš na tkaničku“ – humoristická poezie pro děti od osmi let. Pro čtenáře stejného věku jsou i knihy „Bylinková víla“, která přináší příběhy víly Květušky, která se vyzná v léčivých rostlinách, a „Žirafy mají velikánské srdce“. V ní dívka Vega, její kamarád Nelson, fenka Flora a potřeštěný děda Hektor vyrazí na divokou jízdu. Najde Vega během této cesty mámu, kterou nikdy nepoznala? 

O něco starší děti může zaujmout kniha „Pozoruhodná cesta domů“, v níž dvanáctiletá Kojotka a její otec Rodeo křižují USA ve školním autobuse a snaží se zapomenout na domov a tragédii, která je potkala.

Pro menší děti je určena publikace „Zimní drak“, která získala Cenu poroty za knihu pro mládež udělovanou rakouským ministerstvem školství, umění a kultury. Také titul „Ve třech se to táhne lépe“ je určen menším dětem a přináší vtipný veršovaný příběh o přátelství. Tipy pro tuto věkovou kategorii uzavírá klasický příběh „Louskáček“, tentokrát z nakladatelství Svojtka a s krásnými ilustracemi Valerie Docampo.

Výběr pro dospělé otevírá kniha „Nejkrásnější země nám leží pod nohama“, ve které novinář Petr Havel rozmlouvá s botanikem a spisovatelem Václavem Větvičkou nejen o jeho životě. S knihou „Putování po Horní Lužici“ se můžete vydat do příhraničních oblastí Německa a Polska, které kdysi tvořily nedílnou součást zemí Koruny české.

Milovníky Opavy a osobností s ní spjatých může oslovit kniha „Jak jsme zkoumali Gregora Johanna Mendela“, která představuje unikátní projekt výzkumu ostatků tohoto augustiniánského opata a zakladatele genetiky.

V publikaci „77 tipů pro zdravá střeva“ se zase dozvíte, jak vznikají střevní problémy, jak jim předcházet a léčit je.

Z beletrie upozorňujeme na knihu „Einstein přeplouvá Labe u Hamburku“ významného německého prozaika Siegfrieda Lenze. Povídkový soubor obsahuje třináct textů, které česky vycházejí vůbec poprvé. Závěrečný román cyklu Klimatické kvarteto „Sen o stromě“ je určen všem příznivcům norské spisovatelky a scenáristky Maji Lunde.

Náš výběr pak uzavírá titul českého autora Jiřího Homoly s názvem „Ovál“. Jde o detektivku ze sportovního prostředí, ve které se řeší vražda atleta. Šlo snad o rituální vraždu?