Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Díla nedostupná na trhu (DNNT) – služba pro čtenáře


Nenašli jste požadovanou knihu v knihkupectví, v antikvariátu ani v internetovém obchodě?Pravděpodobně se může jednat o dílo nedostupné na trhu (DNNT), které vám nyní Knihovna Petra Bezruče v Opavě umožňuje v digitalizované podobě zpřístupnit na základě smlouvy s Národní knihovnou ČR. Tuto službu mohou zdarma využít všichni uživatelé knihovny s platnou registrací.

Díla nedostupná na trhu (DNNT) zahrnují plné texty dokumentů (knihy, časopisy, noviny atd.) vydaných na území České republiky. Jedná se o dokumenty chráněné autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora), které byly zařazeny do Seznamu děl nedostupných na trhu. Kromě toho databáze Národní digitální knihovny (NDK) obsahuje plné texty dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva tzv. volné (autorskoprávně již nechráněné).

Díky databázi NDK-DNNT mají všichni registrovaní uživatelé opavské knihovny unikátní možnost přístupu k těmto dílům a mohou je využívat prostřednictvím vzdáleného přístupu on-line přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

  • plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisy, noviny apod.) vydaných na území České republiky do roku 2000. S určitým časovým odstupem jsou do databáze NDK-DNNT zařazovány i vybrané dokumenty vydané po roce 2000 (u periodik do roku 2010)
  • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V databázi NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”
  • databáze NDK-DNNT v současnosti (leden 2021) nabízí v režimu DNNT téměř 70 tisíc knih a periodik, ve veřejném režimu dalších více než 37 tisíc dokumentů.

Od 6. 2. 2021 dochází k výraznému rozšíření služeb NDK-DNNT, která umožňuje přístup k plným textům českých knih vydaných do roku 2000, které již nelze obstarat. Obdobně budou k dispozici digitalizovaná vydání novin a časopisů do roku 2010. Celkem bude zpřístupněno cca 150 000 svazků knih a časopisů.

 

Podmínky pro využívání on-line přístupu do databáze NDK-DNNT

K databázi NDK-DNNT má přístup každý uživatel veřejné knihovny, která uzavřela smlouvu s Národní knihovnou ČR o zpřístupnění služby. Knihovna Petra Bezruče v Opavě tuto smlouvu uzavřela na konci roku 2020 a všichni její uživatelé s platnou registrací mají k této databázi zabezpečen přístup z jejich osobních počítačů a dalších komunikačních zařízení umožňující přístup na internet.

Pro přístup ke službám databáze NDK-DNNT slouží stejné přístupové údaje, které registrovaní uživatelé používají k přístupu do svého uživatelského (čtenářského) konta na stránkách on-line katalogu Knihovny Petra Bezruče v Opavě. Podrobný postup přihlášení do NDK-DNNT je k dispozici ke stažení ve formátu PDF.

Podrobné podmínky využívání služeb databáze NDK-DNNT jsou uvedeny na stránkách Národní knihovny ČR.

 

Přehled dostupných typů dokumentů
v databázi NDK-DNNT

Díla nedostupná na trhuVolně dostupná dílaNedostupná díla
přeškrtnutý oranžový fotoaparát uprostřed obálkybez zámkušedý zámek uprostřed obálky
možné zobrazit odkudkoliv pouze registrovaným uživatelem Knihovny Petra Bezruče v Opavěbez omezení i pro neregistrované uživatelemožné zobrazit pouze v prostorách Národní knihovny ČR a některých vybraných vědeckých knihoven
lze pouze číst bez možnosti tisku a staženílze číst, tisknou a stahovatlze pouze číst bez možnosti tisku a stažení

 

Postup přihlášení k databázi NDT-DNNT

Vstup do Národní digitální knihovny (NDK) je možný prostřednictvím odkazu uvedeného níže. Po zobrazení www stránek katalogu NDK je pro využívání databáze NDK-DDNT vyžadováno přihlášení pod vašim uživatelským účtem, kterým přistupujete k elektronickým službám Knihovny Petra Bezruče v Opavě prostřednictvím on-line katalogu.

Vstupte do Národní digitální knihovny

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook