Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Hravé čtení – správná odpověď na otázku z 12.6. – 19.6.

Zajímavý literárně vzdělávací projekt pro ty, kteří rádi čtou, nebo mají rádi deskové hry. Soutěž nabízí hledání detailů při četbě beletrie, či objevování netušených souvislostí. Každý týden bude soutěžícím nabízena nová otázka.

V uplynulém týdnu jsme prozkoumávali vybraná díla Charlese Dickense a hledali v nich překlady do češtiny názvu hry „backgammon“. Volbou hry „backgammon“ jsme zpřísnili typové zařazení hry, jelikož „vrhcáb(y)“ by šlo použít pro více her s kostkami (zajímavý rozbor z roku 1888, autorem je Čeněk Zíbrt, soubor je vybrán a vygenerován z digitální knihovny Kramerius).

Našli jsme, že v románech „Dombey a syn“ a „David Copperfield“ byl použit název hry lurč, v románu „Zlé časy“ se navrhuje „zahrát si dámu“ a v „Amerických poznámkách “ hráli … jiné hry v kostky“ všude tam, kde v originálu je backgammon (podrobně výpisky ze zkoumání můžete přečíst v Archivu).

Nový úkol na týden 20.6. – 26.6.:
S novou otázkou ještě zůstaneme u hry stejných pravidel jako backgammon. Tentokrát název hry (a to tak, jak je využíván v prostředí jazyka francouzského, ale také např. v ruštině a polštině) najdete přímo v názvu novely, ve které budete také hledat odpověď na novou otázku. Autorem novely je francouzský spisovatel (19. století), jehož další novela se stala předlohou pro libreto opery, která měla premiéru ve Slezském divadle v Opavě v sezóně 2015-2016.

Zápletkou děje je setkání nad herní deskou – proti sobě hrají holandský poručík a francouzský důstojník Roger. Roger vyhrává a úkolem je zjistit autora a název novely + jaká čísla na hozených kostkách potřeboval Roger pro tuto výhru dostat? A jaká čísla by pomohla k výhře Holanďanovi? Můžete také určit pravděpodobnost pádů požadovaných čísel pro každého hráče (dle pravidel se hází najednou dvěma běžnými herními kostkami).

Prozradím, že po této zápletce novela má dramatický průběh a v závěru ne všechna tajemství jsou odhalena.

Novelu v češtině jsem našla v souborném výběru novel uvedeného autora, vydaném nakladatelstvím Vyšehrad v roce 1951. V Knihovně Petra Bezruče v Opavě jsem sice tuto knihu nenašla, ale můžete využít i službu meziknihovní výpůjčky, pokud byste měli zájem si knihu přečíst – opravdu za to stoji! Pro samotnou týdenní otázku však času není moc, proto opět máte knihu k nahlédnutí v antikvariátu U kašny, Opava, Bezručovo náměstí (pondělí až pátek od 09:00 do 17:00). Ponechám v antikvariátu na tento týden knihu z mé vlastní knihovny, prosím neodnášet pryč a neztratit! :-))

Pokud byste chtěli hru backgammon, popř. její některé varianty, vyzkoušet, jednoduchou herní sadu najdete k zapůjčení v kavárničce„Re-use“ až do 30.06.2016 (Opava, Horní náměstí, budova Slezanky, výstavy festivalu LANDSCAPE).

Odpověď zasílejte do 23:59 dne 26.06.2016 na aktivne_opava@volny.cz

Více podrobností najdete na https://sites.google.com/site/literarnisoutezopava/

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook