Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Hravé čtení – správná odpověď na otázku z 20.6. – 26.6.

Zajímavý literárně vzdělávací projekt pro ty, kteří rádi čtou, nebo mají rádi deskové hry. Soutěž nabízí hledání detailů při četbě beletrie, či objevování netušených souvislostí. Každý týden bude soutěžícím nabízena nová otázka.

Odpověď na otázku uplynulého týdne měla obsahovat novelu Prospera Mérimée „Partie triktraku“, kterou můžete najít například ve výběru Tamango, vydaného v nakladatelství Vyšehrad. Ve Slezském divadle v Opavě lze vidět operu Carmen, námět opery a libreto je dle stejnojmenné novely Prospera Mérimée.

Výhru pro Rogera dával pád na kostkách čísel 4 a 6, kostky se vyhazují z herního kalíšku najednou, pravděpodobnost takového výsledku je 2/36. Holanďan na Rogerovu výhru poznamenává, že „Jsem si jist, že bych vás úplně obehrál, kdyby se mi byly podařily čtyři díry“ („díra“ ve hře triktrak znamená pád všech 12 bodů – po šesti na každé kostce, při takovém pádu lze kostky vhazovat ještě jednou a využít všech hozených čísel). Pravděpodobnost pádu 6 současně na dvou kostkách je 1/36, pravděpodobnost, že i v dalším vhození budou dvě šestky, je ještě menší. Pravděpodobnostní výpočty mi překontroloval autor této pěkné kombinatorické sbírky, za což mu velmi děkuji.

Výsledek hry je však pouhým úvodem do spletitého běhu dalších událostí…

V nové otázce (pro týden od 27.06.2016 do 03.07.2016) zůstáváme u francouzských autorů: Gustave Flaubert a Émile Zola, dva velikáni francouzské románové tvorby. Dva romány (jeden od každého autora) zařazované k francouzskému naturalizmu, přímo ve svých  názvech nesou jména hlavních hrdinek. Dva tragické ženské osudy vlekoucí za sebou i velké nesnáze blízkých. A jedna klasická stolní hra. V románu Zoly tato hra má téměř klíčový význam a prochází celým příběhem až k jeho rozuzlení, Flaubert dává hře spíše epizodickou roli a dokresluje tak prostředí událostí.

Nechtěla bych jen letmým náhledem znevážit dramatizmus těchto příběhů, zařazením otázky pro tento týden se spíše pokusím jen pootevřít stránky plné zoufalství, osudových zvratů a osobních proher. Je na Vás, zda knihy si jen prohlédnete, nebo i pozorně přečtete.

Úkolem pro tento týden bude zjistit nejen názvy 2 románů, o kterých je řeč, hru, která se vyskytuje v obou románech, ale také povolání (profese nebo společenské postavení) hráčů klasické stolní hry, ke které se v průběhu děje scházejí.

Obě knihy jsou k vypůjčení v Knihovně Petra Bezruče v Opavě. Pokud byste chtěli hru (o které je otázka) vyzkoušet, jednoduchou herní sadu najdete k zapůjčení v kavárničce„Re-use“ až do 30.06.2016 (Opava, Horní náměstí, budova Slezanky, výstavy festivalu LANDSCAPE).

Odpověď zasílejte do 23:59 dne 03.07.2016 na aktivne_opava@volny.cz

Více podrobností najdete na https://sites.google.com/site/literarnisoutezopava/

Sdílejte s námi 🙂
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *