Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Hravé čtení – správná odpověď na otázku z 6.6. – 12.6.

Zajímavý literárně vzdělávací projekt pro ty, kteří rádi čtou, nebo mají rádi deskové hry. Soutěž nabízí hledání detailů při četbě beletrie, či objevování netušených souvislostí. Každý týden bude soutěžícím nabízena nová otázka.

Správná odpověď na minulou otázku je hra VRHCÁBY. Vrhcáby, jedna z nejstarších deskových her kombinující náhodu (hod kostkami) a hráčův důvtip, se aktivně hraje i dnes.

Nový úkol: 
Úkolem pro tento týden bude zjistit, jakým způsobem se s překlady názvu hry VRHCÁBY do češtiny vypořádali překladatelé těchto knih (ne vždy totiž zcela přesný překlad může být srozumitelný pro čtenáře jiného jazykového prostředí a může docházet k drobným odchylkám překladu od originálu, což vidíme zejména v překladu uměleckém). Dle stejných nebo jen mírně obměněných pravidel ji najdeme u různých národů pod různými názvy (tavli, table, trictrac (tric-trac), jacquet, nardy, Wurfzabel, moultezim a mnoho dalších). Anglický název backgammon poukazuje na možnost vrácení do hry kamenů, vyřazených v některém předchozím kroku. Popularitu hry v Anglii 19. století budeme sledovat v dílech mistra románové tvorby Charlese Dickense. Provedli jsme výběr některých kapitol nejznámějších autorových děl, ve kterých se backgammon objevuje.

Přezkoumejte kapitoly alespoň jedné z Dickensových knih: Dombey a syn (kapitola XXVI), Zlé časy(kapitola VIII), David Copperfield (kapitoly XIII, XV, XX), Americké poznámky (kapitola XVI). Pokuste se v uvedených kapitolách najít místa s některou hrou a uvést nalezenou pasáž (název hry) do odpovědí na otázku pro tento týden (našli jste vždy backgammon?). Uvádějte, prosím, název kapitoly, vydání, které jste zkoumali a jméno překladatele.

Odpověď zasílejte do 23:59 dne 19.06.2016 na aktivne_opava@volny.cz

Více podrobností najdete na https://sites.google.com/site/literarnisoutezopava/

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook