Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Hravé čtení – správná odpověď na otázku z 11.7. – 17.7.

Zajímavý literárně vzdělávací projekt pro ty, kteří rádi čtou, nebo mají rádi deskové hry. Soutěž nabízí hledání detailů při četbě beletrie, či objevování netušených souvislostí. Každý týden bude soutěžícím nabízena nová otázka.

Máme za sebou další týden letního hravého čtení (do 17.07.2016), kdy jsme se dostali mezi rozmanitě vykreslené postavy „Osudů dobrého vojáka Švejka“ od Jaroslava Haška. Na úvod 3. dílu je informace, kterou hledáme – od telefonisty přiděleného k 11. marškumpačce Chodounského se dovíme, že si pamatuje na výtečné časy zásobování jídlem: „Z husích stehýnek jsme vyřezávali špalíčky toho nejlepšího masa a hráli s nimi ovčinec na platech čokolády“.

Prakticky to raději nebudeme zkoušet 🙂 U klasických stolních her, ke kterým řadíme také hru ovčinec (vlk a ovce“nebo „liška a slepice“), mlýn, soliter a další, si vystačíme s hrstí drobných předmětů (kamínků, knoflíků, plastových víček, nebo i drobných balených bonbonků) a jednoduchým plánkem na papíře, nákresem křídou na asfaltu nebo jen do písku a už je možné hrát.

Stejně nenáročná na vybavení je stolní hra, kterou jsme také našli v týdnu čtení Lakomce od Moliére. Královská a nejrozkošnější husí hra (obrázky) se jeví skoro neznámou. Přitom zcela stejný princip nacházíme u oblíbených a velmi populárních závodivých her typu Dostihů a sazek, Monopoly a dalších, kde procházení herním plánkem a plnění úkolů je určováno hozením kostky.

Podstata herního plánu je dána pevným číselným schématem a podle něho lze vytvářet vlastní herní plány, téma hry lze tak snadno přizpůsobit zájmům hráčů. Stejné schéma může být základem výukové nebo vzdělávací hry, zábavného dárku pro kamaráda nebo tematickým „speciálem“ na přátelské setkání. Umělecké provedení plánu, texty a úkoly jsou zcela na vůli a fantazii tvůrce.

V týdnu (18.07-24.07.2016) se podíváme na využití herního plánu „husí hry“ v dobrodružném příběhu Julese Vernea „Závěť výstředníkova“. Půjdeme se projít s pozoruhodnou mapou, kterou Verne v knize vytvořil přesně dle pravidel „husí hry“ a podle které vyrážejí účastníky hry na své putování po USA dle záměru výstředného pana Hypperboneho. Dáme si otázku pro tento týden: Herní plán „husí hry“ musí mít 63 polička a pan Hypperbone k tomu stanovil pravidlo, že každému poličku musí odpovídat jeden ze států USA (těch ovšem není 63). Proto bylo nutné určit stát, který bude v plánku opakovaně. Který stát se objeví na plánku nejčastěji? Kolikrát to bude a jaké odůvodnění volby tohoto státu bylo v knize použito?

Odpověď najdete na začátku knihy, poznamenejte, pošlete nám na e-mail a dál už můžete knihou putovat na vlastní pěst. Stavte se pro knihu do Knihovny Patra Bezruče (ověřeno, že k půjčení jsou), jednu knihu a herní plánek také ponecháme od pondělí do pátku (do 22.07.2016, denně od 09:00 do 16:00) k nahlédnutí v Antikvariátu U kašny(Bezručovo nám. Opava), prosím neodnášet, kniha je také zapůjčena z knihovny.

K možnosti zaslání odpovědi na aktuální otázku na e-mail přidáváme speciální bonuspokud vyrobíte vlastní zcela originální „Husí hru“, předáte Vaši hru organizátorům Festivalu společenských her v Opavě před jeho zahájením nebo donesete Vámi vyrobenou hru přímo na festival, za každý originální herní plán dostanete zdarma 2 vstupenky na celý program Festivalu her. Je nutné přesně dodržet počet polí (63), pořadí a číselné schéma jednotlivých políček, ovšem téma hry, její námět, provedení, velikost a použité materiály jsou již zcela na Vás. Hra musí být klasická (ne elektronické hrání), plně hratelná, musí být přiložen popis pravidel hry. Neváhejte nás kontaktovat, pokud budete mít dotaz ke „speciálnímu bonusu“ (stohanzlova@volny.cz).

Odpověď zasílejte do 23:59 dne 24.07.2016 na aktivne_opava@volny.cz nebo stohanzlova@volny.cz

Více podrobností najdete na https://sites.google.com/site/literarnisoutezopava/

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook