Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Hravé čtení – správná odpověď na otázku z 18.7. – 24.7.

Zajímavý literárně vzdělávací projekt pro ty, kteří rádi čtou, nebo mají rádi deskové hry. Soutěž nabízí hledání detailů při četbě beletrie, či objevování netušených souvislostí. Každý týden bude soutěžícím nabízena nová otázka.

V uplynulém týdnu (do 24.07.2016) jsme osvojili princip „husí hry“ a využití hry v románu Julese Vernea „Závěť výstředníkova“. Děj románu se soustředil na procházení herního plánu, který je také přílohou knihy, každé políčko plánu odpovídá jednomu státu Spojených států severoamerických (v administrativním členění roku 1885, kdy výstřední pan W. J. Hypperbone sepsal svou závěť obsahující pravidla hry). Využil celkem 50 států (oproti dnešnímu členění nenajdeme státy Aljaška a Havaj, naopak přebývá stát Columbia a navíc je také „Území indiánů“). Odpovědí na otázku je, že opakovaně bude v plánku uveden stát Illinois, tímto názvem je označeno celkem 14 políček. Odůvodnění je snadné – v tomto státě působil autor závětí v době její sepsání, v textu závětí je užito označení „ten nádherný stát“ a „první ze všech“ doplněné o popis polohy státu. Herní plán je jasný, ovšem průběh herního putování a kdo se skrývá za označením hráče XKZ, to Vám prozradí jen Jules Verne ve svém románu.

Připomínáme, že jsme přidali speciální bonus pro zájemce o Festival společenských her a hlavolamů v Opavě – pokud vyrobíte vlastní zcela originální „Husí hru“, předáte Vaši hru organizátorům Festivalu společenských her v Opavě před jeho zahájením nebo donesete Vámi vyrobenou hru přímo na festival, za každý originální herní plán dostanete zdarma 2 vstupenky na celý program Festivalu her. Je nutné přesně dodržet počet polí (63), pořadí a číselné schéma jednotlivých políček, ovšem téma hry, její námět, provedení, velikost a použité materiály jsou již zcela na Vás. Hra musí být klasická (ne elektronické hrání), plně hratelná, musí být přiložen popis pravidel hry. Neváhejte nás kontaktovat, pokud budete mít dotaz ke „speciálnímu bonusu“ (stohanzlova@volny.cz).

Otázku pro nový týden (25.07.-31.07.2016) jsem vyhledala u mých oblíbených spisovatelek – Karoliny Světlé a Magdy Szabóové. Ač časy, kdy tvořily, od sebe odděluje skoro století, pojí obě autorky (mimo jiné) dar vytvářet precizní črty dobového prostředí. Karolina Světla v miniatuře Společnice a Magda Szabóová v románu Narozeniny skládají jemnou mozaiku všedních a svátečních dnů a letmo připomenou nám hru Loto (lotto). V různých obměnách obvykle jde o hru zaměřenou na pozornost hráčů, cílem hry je přiřazení objektů z nabídky (obrázků, čísel, pojmů) ke kartě hráče a co nejrychlejší kompletní zaplnění karty.

Otázka pro týden 25.07. až 31.07.2016 zní: „Podaří se určit názvy měst, ve kterých (dle příběhů Společnice a Narozeniny) se v domácnostech hlavních hrdinů schylovalo ke stolní hře loto (lotto)? A došlo v uvedených příbězích  k zahrání hry loto (lotto)?      

Text miniatury Společnice lze najít online, obě knihy také ponecháme od pondělí do pátku (do 29.07.2016, denně od 09:00 do 16:00) k nahlédnutí v Antikvariátu U kašny (Bezručovo nám. Opava), prosím neodnášet, jsou z vlastní knihovny. 

Odpověď zasílejte do 23:59 dne 24.07.2016 na aktivne_opava@volny.cz nebo stohanzlova@volny.cz

Více podrobností najdete na https://sites.google.com/site/literarnisoutezopava/

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook