Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Hravé čtení Otázka pro tento týden (08.08. až 14.08.2016)

Hravé čtení

Otázka pro tento týden (08.08. až 14.08.2016) (podrobně a archiv otázek)

Otázku prvního srpnového týdne (do 07.08.2016) jste určitě vyřešili lehce – ač ve „Vraždách v ulici Morgue“ se analyzuje více stolních klasických her pro 2 hráče, známá scéna setkání Čičikova a Nozdreva („Mrtvé duše“) již zcela jednoznačně určuje název stolní hry. Báseň Adama Mickiewicze to již jen utvrdí, že předmětem zkoumání byla hra „dáma“.

Připomínáme, že překlad básně A. Mickiewicze do češtiny můžete nám poslat až do termínu festivalu, rovněž jako vlastní zpracování „husí hry“  (podrobně viz archiv pro 7. a 8. týden). Odměnou Vám budou volné vstupenky na Festival společenských her a hlavolamů v Opavě.

Hravé čtení se již dostalo do poslední třetiny plánovaného času. Měli jsme již možnost se podívat na méně rozšířené klasické stolní hry, tak se teď pustíme do hry velmi známé, a to jsou „šachy“. Jak dokládají různé příručky, popularizační materiály, encyklopedie šachů a další zdroje, je to hra, která se v beletrii objeví docela často. Přispívá k tomu nejen princip hry, uspořádání pravidel, nápadité provedení figurek a jejich postavení ve hře, ale i prostředí šachových klubů, představy o mentalitě hráčů. Nebylo by těžké se vypravit pátrat do detektivek, kriminálních a dobrodružných příběhů, románů, básní…

Chceme Vás však zavést na méně známé stránky příběhů českých autorů Václava Beneše Trebízského „Ze zapomenutých pamětí“ aOldřicha Šuleře „Návratníček“. Příběhy nejspíš můžeme považovat za historické fikce, v první slouží šachové partie k řešení majetků hrajících pánů, v druhé se objevuje námět „živých šachů“. Oba dramatické děje kritizující bezohlednost mocných se odehrávají za účasti skutečných osobností české historie a ve skutečně existujícím prostředí, dokonce u Oldřicha Šuleře je příběh zasazen do oblasti nedaleko Opavy.

Otázka pro týden do 14.08.2016 je: „Na kterých skutečně existujících místech proběhly šachové zápasy v příbězích z knih „Ze zapomenutých pamětí“ a „Návratníček“. Znáte další knihu, ve které se malá holčička dostává mezi oživlé šachy?“

Sbírku „Ze zapomenutých pamětí“ Václava Beneše Trebízského  můžete najít v digitalizované formě. Drobná sbírka spisovatele Oldřicha Šuleře (jehož jméno je spojeno také s Opavou, neboť zde  studoval na reálném gymnáziu) „Návratníček“ je v Knihovně Petra Bezruče v Opavě k vypůjčení.

Odpověď zasílejte do 23:59 dne 14.08.2016 na aktivne_opava@volny.cz nebo stohanzlova@volny.cz

Zaujala Vás naše otázka? Výborně 🙂 Pojďte se připojit k našemu letnímu čtenářskému pátrání (formulář pro 1. etapu letního pátrání).

Připojte se také, pokud rádi hrajete stolní hry nebo raději čtete knihy, anebo oboje. Také pokud při čtení se zaměříte na přesné detaily nebo hledáte nečekané souvislosti. Anebo byste jen chtěli vrátit k již známým řádkám oblíbených knih nebo právě rozvažujete nad výběrem nového čtení.

O co půjde a jak to bude probíhat?

Budeme mít 2 etapy letního pátrání.

1. etapa: začneme již v letních měsících roku 2016 a budeme v knihách – na stránkách krásné literatury – pátrat po stolních (společenských) hrách a hlavolamech, které autor tak či jinak zasadil do příběhu.

Hledání vyvrcholí 2. etapou pátrání – během Festivalu společenských her a hlavolamůpřipravovaného v září 2016 v programu Bezručovy Opavy

Ve dnech 08.09.2016 až 11.09.2016 se budeme scházet v Obecním domě v Opavě, kde budeme mimo jiné mít společně s účastníky čtenářské výzvy „Literární hernu“.

 

 

Vyplnit formulář Vašich nálezů her a knih

Kontakt: Jelena Štohanzlová, e-mail: aktivne_opava@volny.cz nebo stohanzlova@volny.cz

Důležité sdělení organizátorů

Jelikož v průběhu celé akce budeme pracovat s Vašimi e-mailovými adresami, prohlašujeme, že Váš e-mail bude určen výhradně pro komunikaci s Vámi v průběhu pořádané akce, pro vyhodnocení a pro organizaci „Literární herny“. Můžete potvrdit veformuláři, nebo jinak organizátorům písemně sdělit, zda si přejete zařadit Váš e-mail do databáze pro zaslání upozornění na další akce organizátorů. Jiné využití e-mailu a jeho předání dalším osobám je zakázáno.

Organizátoři si vyhrazují právo vyřadit jak došlé zprávy, tak i všechny aktivity samotného programu „Literární herny“, pokud jsou mimo záměry jimi organizované akce, porušují normy slušného chování nebo jsou jinak nevhodné a poškozující.

Organizátoři si vyhrazuji právo na uspořádání počtu, rozsahu a časového harmonogramu čtení knih a předvádění her.

 

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook