Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ právě začíná

Opavská knihovna se svými aktivitami každoročně hlásí k Březnu měsíci čtenářů (BMČ). Pro naše čtenáře i návštěvníky jsme připravili řadu zajímavých akcí, přednášek a výstav. Programově bohatý měsíc pak zakončí Noc s Andersenem. Naši nejlepší čtenáři  prožijí spolu s hradeckými dětmi další nevšední Noc S Andersenem, jejíž program je dosud přísně tajný.

Březen - měsíc čtenářů

V oblasti nových služeb chceme našim čtenářům připomenout, že naše knihovna patří mezi ty, kde si lze půjčit elektronické knihy díky společnému projektu s nakladatelstvím e-Reading. Půjčování elektronických knih chceme v březnu rozšířit i o další společnost, která se zaměřuje zejména na oblast naučné literatury. Databáze elektronických knih se úspěšně rozrůstá a na své si přijdou zejména milovníci detektivek nebo ctitelky romantických příběhů. Pro zájemce bude připravena i komentovaná prohlídka interiéru budovy Knihovny Petra Bezruče, která provede zájemce unikátní architekturou budovy Městského domu kultury P. B. a představí jim i další zákoutí knihovny. V březnu také vyjdou Noviny skřítka Knihomílka, plné jarních hádanek a kvízů, a také první číslo Občasníku knihoven opavského Okresu. V březnu se opavské veřejnosti představí nové výstavy na pobočce v Kylešovicích a Kateřinkách. Na hlavní budově bude fotografická výstava Vladimíra Dudy Cesty za dobrodružstvím – okamžiky.

Těžiště našeho březnového programu je v kulturních a vzdělávacích akcích. Výčet těch nejatraktivnějších naleznete na všech pobočkách knihovny ve formě skládací brožury nebo pod následujícím odkazem v elektronické podobě. Kromě tradičních besed, vzdělávacích akcí, společného čtení a exkurzí pro školy, zahájí knihovna Březen měsíc knihy Jarním workshopem. Jako první dostanou prostor květinové designérky Lenka a Iva, které Vám přinesou jarní inspiraci pro váš dům či byt. Dílna bude doprovázena výrobou drobných květinových vazeb či aranžmá a odehraje se 7. března v 17:00 hodin na pobočce v Opavě Kateřinkách.

 

Pobočka Opava Kateřinky připravila na středu 8. března tradiční setkání všech generací s názvem Jaro je tady. Pro návštěvníky budou připraveny ukázky lidových řemesel a výtvarných technik a nebude chybět ani kulturní program. Začínáme v 10:00 hodin na pobočce Opava Kateřinky.

Cestovatelka Saša Ryvolová si získala mezi návštěvníky cestovatelských přednášek velké renomé. Letos nabízí přednášku Jemen – zřítelnice oka Mohamedova. Jedna z nejkrásnějších muslimských zemí Arabského poloostrova je vzdor své pověsti kolébky terorismu především zemí jako vystřiženou z Pohádek tisíce a jedné noci. Země zahalených žen a obnažených nožů, velbloudích stád a tisíců mešit. Hliněné mrakodrapy, zdobené bělostnými arabeskami jako z perníku, horské vesničky na vrcholcích skalních útesů, připomínající bájnou krajinu Pána prstenů a ostrov Socotra, porostlý myrhovníky, kadidlovníky a „pouštními růžemi“ – to všechno, a ještě mnohem více, je Jemen. Milovníci přírody, exotiky i kulturních památek si přijdou na své, neboť přednášky Saši Ryvolové jsou doprovázeny krátkými videi a fotografiemi. Přednáška se uskuteční 14. března na hlavní budově v 18:00 hodin.

V úterý 21. března na pobočce v Opavě Kateřinkách  od 17:00 hodin přednese mladý cestovatel Michal Štěpánek přednášku Írán – dvě tváře Persie. Seznámí nás s kouzlem této nepřístupné země. Zažijeme nejen ruch velkoměsta, navštívíme i odlehlá místa v horách i v poušti. Plnými doušky nasajeme atmosféru orientálních tržišť a čajoven.

A co říká cestovatel sám:? „Zažil jsem ruch hlavní metropole, pokusil se vyškrábat na nejvyšší kopec v zemi, podíval se k moři, přespal v poušti, poznával města a jejich památky, navštěvoval čajovny, ochutnával, potkával spousty zvědavých lidí, ale hlavně vnímal a nasával atmosféru Blízkého východu. A co jsem za tu dobu zjistil? Že tahle země je tak trochu jiná než nám ji předkládá okolní svět. A víte co? Však si o ni přijďte něco poslechnout a udělejte si svůj vlastní obrázek.“
Dětské oddělení a pobočka v Opavě Kateřinkách připravily v rámci BMČ  pro žáky základních škol setkání s renomovanou autorkou dětské literatury Ivanou Peroutkovou. Ivana Peroutková se narodila v roce 1960 v Karviné, je absolventkou Filozofickou fakulty Univerzity Karlovy v Praze, obor divadelní a filmová věda. Po studiích publikovala divadelní recenze, krátce pracovala v České televizi. Dnes se živí psaním a překládáním. Mezi její prvotiny patří kniha Na vahách života (1992), převyprávěné Staré pověsti české a novela Dům s vůní zmoklé psí srsti (2000). Následuje úspěšná série dětských knih o malé Aničce, za kterou obdržela čestné uznání. A právě tyto knihy spisovatelka přijede žákům opavských základních škol představit a přečíst z nich i krátké úryvky. Setkání se uskuteční ve středu 15. 3. 2017, bližší informace: detske@okpb.cz.

Další z přednášek pro děti a mládež se odehraje další středu 22. 3. opět na hlavní budově. Do tajemného světa netopýrů nás zavede člen České společnosti ornitologické zoolog Mgr. Evžen Tošenovský se svým výukovým programem „Letem světem letounů“. Přednáška seznamuje děti s neuvěřitelně pestrým životem nočního savce, který umí létat a je vybaven, podobně jako delfín, echolokátorem. Povídání je doplněno filmem a součástí je i ukázka ochočených handicapovaných netopýrů. Bližší informace: detske@okpb.cz.

 

Na dětském oddělení, na pobočce v  Opavě Kateřinkách i v Opavě Kylešovicích budou během celého března probíhat výtvarné soutěže, maraton čtení či tematické besedy pro děti a další aktivity. Podrobnosti o akcích najdete na stránkách knihovny www.kpbo.cz, facebooku či twitteru.

 

Měsíc březen vyvrcholí v pátek 31. března, kdy proběhne 15. ročník „Noci s Andersenem“. Noc v knihovně bude tentokrát plná pohádkových postaviček z knih Hanse Christiana Andersena. Nocování v knihovně bude předcházet zatím přísně tajný program v okolí Opavy.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook