Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Týden knihoven

V letošním roce proběhne ve dnech 2. – 8. října 21. ročník Týden knihoven! Tuto celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Letošní Týden knihoven bude věnován především práci knihoven s předškolními dětmi a jejich rodinami. Zaměříme se na podporu čtenářství – práci knihoven s dětmi předškolního věku a jejich rodiči. Opavská knihovna neomezuje své aktivity pouze na první týden v říjnu, ale připravili jsme bohatou nabídku pořadů, přednášek i výstav na celý měsíc.

Přednášky pro veřejnost mají své nezastupitelné místo v podzimní a zimní nabídce knihovny. Právě podzim a zima je ideální k návštěvě knihovny a vzdělávací program může poskytnout i inspiraci na dovolenou nebo cestování. Blok říjnových přednášek zahájíme v úterý 3. října na pobočce v Opavě Kateřinkách s Mgr. Janou Molnárovou přednáškou na téma TAJEMNÁ MÍSTA MORAVY A SLEZSKA. Jedná se o putování po známých i neznámých místech s velkým geniem loci, dávnou i nedávnou minulostí, o nichž se vypráví zvláštní pověsti a na nichž je možno pozorovat podivné jevy. Zajímavých, tajemstvím a legendami opředených míst je u nás velmi mnoho. Stačí jen tiše chodit, občas se zastavit a naslouchat, vnímat energii a síly přírody i odkaz našich dávných předků.

Ve čtvrtek 5. října se setkáme s cyklo-rodinou Vackových, kteří zdolávají cizí země na kolech. Jejich rodinný tým se rozrostl už o dvě děti, které vozí s sebou. Pro školy jsme připravili přednášku Patagonie a Antarktida, která proběhne v 10:00 hodin v sále knihovny a školy se na ni mohou přihlásit na dětském oddělení.  Cestopisná přednáška Patagonie a Antarktida   nás zavede na osmi a půl měsíční „cykloexpedici“ po Jižní Americe, během níž ujeli z kolumbijské Bogoty do brazilského Ria 14 224 km. Tentokrát Vás Jirka s Monikou „zavezou“ do nádherné, ale občas drsné Patagonie a poplujeme s nimi na unikátní ledový kontinent Antarktidu. Projedeme jezerní oblastí plnou vulkánů a krásných aurekáriových lesů, poté si sjedeme slavnou Pinochetovu „Jižní cestu“ Carreteru Austral, abychom se na jejím konci dostali přes dvě krásná jezera pod majestátný Fitz Roy a dojeli se podívat na jediný ledovec na světě, který stále roste – Perito Moreno. Postupně tak sjedeme až do Ohňové země a dostaneme se do nejjižněji položeného města na světě Ushuaia, odkud odplujeme na jedenáctidenní plavbu na Antarktidu.

Večer v 18:00 hodin můžete navštívit přednášku manželů Vackových Nový Zéland sakra na těžko. Tentokráte vás zavedeme až na daleký Nový Zéland, kam se Vackovi vydali s malými dětmi, samozřejmě na kolech. 1. ledna 2016 přistál 11-ti měsíční Péťa a tříletá Bára spolu s rodiči v Christchurch, aby ve vozíku za tatínkem dojeli až na nejsevernější bod Nového Zélandu Cape Reinga. Náročnou pouť ukončili Vackovi po třech měsících a 4010 km v Aucklandu. Přednáška nás tradičně zavede na mnoho krásných míst a seznámíme  se s úžasnými „Kiwíky“, jak si obyvatelé této ostrovní země říkají. Pokud se náhodou bojíte vycestovat tak daleko s malými dětmi, pak je tato beseda především pro vás.  Přednáška s videoprojekcí i možností zakoupení cestopisů.

Cestovatel Petr Nazarov není v naší knihovně poprvé. Petr Nazarov je známý tím, že v navštívených zemích pobývá delší dobu. V úterý 10. října v 18:00 hodin vystoupí s pořadem Nový Zéland – dva roky v zemi Aotearoa. Tři cesty a dva roky života na Novém Zélandu, magická příroda na třech největších ostrovech, maorská kultura i nejznámější a nejkrásnější túry Nového Zélandu, a spousta nevšedních zážitků to je jen stručná anotace přednášky, které je jako vždy doplněna videoprojekcí i možností zakoupení cestopisů.

Další cestovatelskou lahůdkou je setkání s rodinou Márových, kteří nás zavedou do Asie, konkrétně do Barmy a Vietnamu. Např. se dozvíte, jak se žije na plovoucích ostrovech, zajímavosti ze života obyčejných lidí i o císaři, který měl 300 žen. Uvidíte videozáběry z balónu na krajinu plnou chrámů, nahlédnete do skvělých asijských kuchyní.

Pro školy jsme připravili přednášku na úterý 17. října v 10:00 hodin v sále knihovny a školy se na ni mohou přihlásit na dětském oddělení. Pro veřejnost  je připravena stejná přednáška s videoprojekcí na 18:00 hodin.

Osvědčené přednášející jsme doplnili novým nadějným přírůstkem – expedičním jachtařem Petrem Kůdelou, který si pro zájemce připraví úvodní přednášku s názvem EXPEDIČNÍ JACHTING, která proběhne tradičně v úterý 24. října v 18:00 hodin. Zveme Vás na putování evropskými moři a Atlantickým oceánem. Zažijte s námi expedici na Kapverdy, výstup na činné sopky, setkání s delfíny. Poznáte, že moře nám dokáže poskytnout nejen krásné romantické zážitky a koupání v zátokách, ale skrývá v sobě i hrubost, kdy si v takovýchto chvílích každý z nás musí sáhnout na samé dno …

Říjnový cyklus přednášek zakončí již tradiční přednáška pro nadšené zahradníky Okrasné stromy a keře v zahradách IV. s Doc. Ing. Dášou Remešovou poslední říjnový úterek. O tom, jak sestavit krásnou, stále kvetoucí zahradu a jakým nešvarům se při tom vyhnout, se dozvíme na večeru s touto renomovanou pedagožkou. Přednáška bude tradičně doprovázena řadou fotografií. Doc. Ing. Remešová je původně z Oder, po studiu spojila svůj profesní život s Lednicí  na Moravě, kde pracovala jako vysokoškolský učitel na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity Brno. Okrasné dřeviny a jejich množení stály v popředí jejího profesního zájmu a této problematice se věnuje také v důchodu. Nyní žije s manželem ve Vítkově, stará se o 2 zahrady, dům, chalupu a pejska, což je pro ni krásná relaxace. Kromě 4 vnoučat jí čas vyplňuje také chalupaření a sport, cykloturistika, lyžování, spinning, myslivost, kynologie, a samozřejmě celoživotní láska, zahrady.

Akce pro děti a školní mládež

Aktivity na hlavní budově budou patřit tradičně dětským čtenářům, školkám, školám či družinám. Oddělení pro děti a mládež ve spolupráci s pobočkou v Opavě Kateřinkách  a Městskou knihovnou a informačním centrem v Hradci nad Moravicí vyhlašuje v Týdnu knihoven první kolo dvouměsíční soutěže k 150. výročí narození spisovatele Petra Bezruče s názvem:“ Petr Bezruč známý a neznámý“. Kromě dopoledních besed pro školy a školky jsou připravena setkání s paní spisovatelkou Dvořákovou, cestovateli Vackovými a Márovými a pracovníky Eurocentra Ostrava a Europe Direct Ostrava.

Ve středu 4. 10. 2017 přijala do knihovny pozvání spisovatelka a scenáristka Petra Dvořáková. Tato oblíbená autorka knih pro děti a dospělé obdržela cenu Magnesia Litera za titul Proměněné sny a byla oceněna Zlatou stuhou za knihu Julie mezi slovy.  Žákům 5. a 6. tříd představí svou zbrusu novou knihu s názvem Každý má svou lajnu. Příběh vypráví o sourozencích Adamovi a Kateřině, florbalu, prvních láskách a o ceně vítězství.

Kolik je v Evropě zemí, a kolik jazyků? Jaké jsou rozdíly mezi jazykem a nářečím, proč se učit cizím jazykům a další zajímavosti se dozvědí žáci vyšších ročníků základních škol v pátek 6. 10. 2017. Přednášku si pro ně připravili pracovníci Eurocentra Ostrava a Europe Direct Ostrava.  

Na všechny akce se mohou školy přihlásit na oddělení pro děti a mládež na hlavní budově. V měsíci říjnu ještě proběhne Komiksový workshop, který pro žáky i učitele připravil Daniel Vydra. V hodině a půl všechny seznámí s tvorbou komiksu a komiksového scénáře. Sami účastníci si týmovou prací svůj komiks vytvoří. Mohou si tak ověřit své dramatické, prezentační i textové schopnosti v pondělí 16. 10. 2017 v malém sále Knihovny Petra Bezruče v Opavě.

Pobočka v Opavě Kateřinkách si již kromě zmiňované soutěže o Petru Bezručovi připravila tradiční Maraton čtení, který proběhne v úterý 3. 10.  V tento den se budou v knihovně střídat děti různého věku, kterým budeme bez přerušení předčítat z dětských knížek na téma zvířátka.

Ve středu 4. 10. proběhne soutěžní odpoledne pro školní družiny opět na pobočce v Opavě Kateřinkách.

Pro nejmenší čtenáře a jejich maminky či prarodiče nebude  na konci října chybět tradiční Klub maminek, který knihovnice z pobočky v Kateřinkách nazvaly Barevný podzim.

Podrobný rozpis akcí pro veřejnost a školy i výstav je na stránkách knihovny www.kpbo.cz a facebooku.

Sdílejte s námi 🙂
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *