Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Gabriela Habrom-Rokosz, Patrycja Piechula, Michał Sobczyk: PASJA – VÁŠEŇ

9. 10. – 2 11. 2017, Knihovna Petra Bezruče v Opavě, otevřeno podle provozních hodin knihovny,  VSTUP VOLNÝ.

Výstava fotografií přírody PASJA – VÁŠEŇ navazuje na projekt z roku 2016,  který byl představen ve vídeňské galerii Quo vadis v cyklu tvůrčích výstav: Mistr a žáci. Projekt představuje společné tvůrčí úsilí pedagoga a jeho studentů. Umělec – pedagog vede své studenty a ukazuje jim taje svého mistrovství, sdílí své vize. Pedagog svou práci vnímá jako misi,  poskytuje studentům cenné rady v jejich  tvůrčím úsilí a rozvíjí tak jejich nadání, určuje směr jejich činnosti. Výsledkem jsou  umělecká díla v podobě fotografických obrazů, které slouží v budoucnu jako výukový zdroj. 

Výstava fotografií představuje autorský pohled na svět přírody. Trojici fotografů spojuje nejen vášeň k přírodě, ale také láska k fotografii, bedlivě zaznamenají změny měnící se tváře přírody v různé výrazové  i estetické formě. Pro absolventku ratibořské umělecké školy Patrycji Piechulu  je stěžejním uměleckým prvkem barva světla. Patrycja  aktuálně studuje 3. ročník Státní vyšší školy v Ratiboři – obor umělecká výchova,  specializace – počítačová grafika a fotografie, a je i předsedkyní studentské fotografické soutěže FOTON. Klíčem k její tvorbě je dlouhodobé pozorování krajiny a života v přírodě, citlivá kombinace teplých tónů světla a odstínů způsobují podtržení a zvýraznění detailů. Světlo ve fotografii se stává malířským nástrojem a její snímky, spíše podobné obrazům, v sobě kombinují přesnost fotografa přírody Bolesława Wołkowa s malebností anglického krajináře Turnera. Snímky Patrycji se vyznačují hlubokou pokorou ke kráse a proměnlivosti přírody, divákovi zprostředkovávají jedinečnou podívanou. 

Derniéra výstavy proběhne 2. 11. 2017 v 17:00 hodin v Knihovně Petra Bezruče v Opavě

Michał Sobczyk ( Mgr.) – absolvent Univerzity v Opoli ( obor resocializace) a Státní vyšší školy v Ratiboři ( obor psychoterapie). Účastník studentské fotografické soutěže FOTON se dívá na svět skrz hledáček fotoaparátu od svých 10 let. V současnosti se zabývá makrofotografií, díky které diváku odhaluje netušené detaily zástupců fauny a flory i těch nejmenších rozměrů, které není lidské oko schopno zachytit. Ukazuje tak pravdivý svět přírody. Na výstavě kromě fotek  romantických krajin, vystavuje portréty zástupců fauny, kteří jsou často nelítostně rozšlapáni turisty ve snaze ulovit snímky do svých smartphonů.

Jejich pedagog Dr. Gabriela Habrom-Rokosz se ve své  umělecké tvorbě inspiruje rozmanitým světem přírody, ve kterém nachází nevysychající zdroj inspirace. Její fotografie technikou připomínají spíše grafiku, zachycují proměnlivý svět přírodnin, sytost barev, dokonalé zpracování detailu vytváří z fotografie spíše dokonalou grafiku zachycující proměnlivost času.

Každý jednotlivý snímek, nebo cyklus fotografií  přináší kromě estetického hlediska také svůj filozofický rozměr. Díky specifickým výrazovým prostředkům jsou Gabrieliny práce na pomezí fotografie a malby. Typický je také motiv zrodu, smrti i následného vzkříšení, které jsou hlavními tématy Gabrieliny tvorby. Umělkyně se dokáže vypořádat se zdánlivě málo atraktivním motivem nebo nepostřehnutelným detailem. Díky své malířské představivosti dokáže vyhmátnout a objevit ve složité spleti hmoty mistrovské dílo přírody, které v nové estetice fotografického obrazu ( fotografice)  předkládá divákovi k dalšímu posouzení.

V opavské knihovně představuje fotografka svou 140. výstavu, představuje ukázky z tvorby, díla, která vznikla v uplynulých 10 letech  a byla prezentována nejen v Polsku, ale také v dalších evropských zemích.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook