Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Březen – měsíc čtenářů začíná

Opavská knihovna se svými aktivitami každoročně hlásí k Březnu měsíci čtenářů (BMČ). Letošní ročník je věnován začínající kampani S knihou do života, ke které se připojuje i naše knihovna. Akce cílíme na naše čtenáře, ale doprovodným programem se snažíme oslovit i skupinu lidí, kteří do knihovny nechodí. Pro ně jsme připravili zajímavé přednášky. Programově bohatý měsíc pak zakončí Noc s Andersenem, tentokrát v mírném předstihu před Velikonoci, které jsou letos mimořádně brzo. Naši nejlepší čtenáři ji prožijí spolu s hradeckými dětmi dobrodružství s Rychlými šípy, zcela jistě budou luštit záhadu hlavolamu a je pro ně připraven i pochod tajemnými Stínadly.

 

V oblasti nových služeb chceme našim čtenářům připomenout, že naše knihovna patří mezi ty, kde si lze půjčit elektronické knihy díky společnému projektu s nakladatelstvím e-Reading a Fraus. Čtenářům také představíme nový projekt Digitální kroniku, kde upozorňujeme na akce  pro veřejnost. V záznamech najdete užitečné informace o připravovaných akcích a po skončení akce, zde přibydou fotografie, odkazy na webové stránky lektora nebo facebook. Ucelené informace můžete vyhledávat v uživatelsky příjemném prostředí v záložce katalogy – Digitální kronika, na webu knihovny. Databáze elektronických knih se úspěšně rozrůstá a na své si přijdou zejména milovníci detektivek nebo ctitelky romantických příběhů. V březnu také vyjdou Noviny skřítka Knihomílka, plné jarních hádanek a kvízů, a také první číslo Občasníku knihoven opavského Okresu. V březnu se opavské veřejnosti představí nové fotografické výstavy. Na pobočce v Opavě Kateřinkách to bude fotografická výstava paní Hany Papežové Jarní květiny,  v Kylešovicích výstava Klubu kavárenských fotografů Kouzlo okamžiku a zastavený čas. Na hlavní budově od 1. března zahajujeme výstavou výstava Etiopie očima Jana Čecha. Jan Čech se narodil ve Slavkově u Opavy. Vystudoval Střední zahradnicko-technickou školu v Ostravě. Má řadu zájmů, především cestování a fotografování. První výstavu realizoval v Lednici v roce 2014. Zúčastnil se několika fotografických soutěží v Rakousku, Německu a v Anglii. Fotografování se aktivně věnuje od roku 1996. V poslední době vzniklo několik fotografií z cest po východní Africe, které si můžete na této výstavě prohlédnout.

Etiopie je také jedinou zemí kontinentu s původním obyvatelstvem, která nebyla nikdy kolonizována. To přispělo k zachování tradičních kultur.  Jih Etiopie je etnicky nejzajímavější část země, sever se svou tajemnou historií a tisíciletými památkami, je vítaným cílem cestovatelů z celého světa. Na dospělém oddělení pokračuje výstava Magické osmičky v české historii, která představuje nejen zajímavou literaturu, ale i drobné připomínky osmičkových roků.

Těžiště našeho březnového programu je v poznávacích přednáškách. Tentokrát se zaměříme na Afriku a Asii. Knihovna pozvala publikující cestovatele a publicisty, s jejichž cestopisy se můžete setkat i v naší knihovně.

Jako první dostane prostor cestovatelka Saša Ryvolová. Letos nabízí přednášku Uganda- trochu jiná Afrika. Milovníci přírody i exotiky si přijdou na své, neboť přednášky Saši Ryvolové jsou doprovázeny krátkými videi a fotografiemi. Prožijeme společně dobrodružství v zemi, kterou Winston Churchill kdysi nazval „Perlou Afriky“. Budeme kempovat na březích velkých jezer, kde jsme slýchali z bezprostřední blízkosti  řev hrochů,  pozorovat z paluby lodi úžasný ptačí ráj na Kazinga Channel a setkávat se s množstvím zvířat v Národních parcích Mgahinga, Queen Elizabeth i Murchison Falls. Podnikneme trek v podhůří Rwenzori a v Kibale Forest navštívíme šimpanzí tlupu. Jako zlatý hřeb se zúčastníme výpravy za horskými gorilami v deštném pralese NP Bwindi a na závěr přijdou na pořad i nejdramatičtější okamžiky výpravy, kdy šlo opravdu do tuhého! Přednáška bude 6. března na hlavní budově v 18:00 hodin.

V cestovatelských přednáškách budeme pokračovat i druhé půlce března. 20. března přijede do Opavy cestovatelská rodina Márových. Cestovatelé Alena a Jirka Márovi putovali 40 dní po Indočíně. Do opavské knihovny přijedou podat zprávu z druhé půlky putování po Kambodži, Laosu a Thajsku. Pestrá projekce představí nádherné barevné chrámy, exotickou přírodu i život obyčejných lidí. Dozvíte se, jaké má člověk pocity při jízdě na slonovi nebo když vám na hlavu skočí opice. Překvapí vás unikátní tržiště na kolejích nebo vodních kanálech. Zjistíte, co všechno se dá vyrobit z krokodýla, jak chutnají pečení pavouci nebo k čemu slouží pálenka z jedovatého hada. Poznáte život dlouhokrkých žen a překvapí vás povinnost mužů zaplatit rodičům za budoucí manželku. Společně se projdeme po bájném mostě přes řeku Kwai a zažijeme rybí masáž pod vodopády. Navštívíme thajský box a vyzkoušíme, jak příjemná je thajská masáž. Jazyková bariéra zejména na venkově je obrovská, ale s kambodžským králem můžete mluvit klidně česky. Při líčení historek z putování Indočínou se poučíte i pobavíte. Na dopolední přednášku se můžou těšit žáci základních škol, večerní pak široká veřejnost. Přednášky proběhnou 20. března v 10:00 hodin pro školy a v 18:00 hodin pro veřejnost.

Poslední březnové úterý je vyhrazeno mladému cestovateli Michalu Štěpánkovi, který si pro opavské publikum připravil přednášku Indie divoká a nespoutaná.  Jak sám říká: „ Jedna z nejlidnatějších zemí této planety mi doslova vyrazila dech. Je to pozoruhodný svět, kde platí jiné zákony, než na jaké jsme zvyklí. Všechny smysly jedou na plné obrátky…Nikde jinde jsem nezažil tolik barev, vůní, pachů, dobrého jídla, všudy přítomných odpadků a chudoby.“ Nejprve na chvíli zůstaneme v hlavní metropoli, abychom vzápětí mohli uniknout do ticha majestátného Himálaje. Navštívíme také některá města a vrátíme se spolu prostřednictvím spousty zážitků zpět na ulici mezi místní lidi, jejichž naprostá bezprostřednost je fascinující. Přednáška proběhne v úterý 27. března, POZOR už v 17:00 hodin na hlavní budově.

Pobočka Kateřinky připravila pro své čtenářky Jarní tvoření s floristkou Hankou Režnarovou, která nás, jak doufáme, naladí na správnou jarní notu. Dílna začíná v úterý 13. března v 17:00 hodin.

Pro maminky na mateřské dovolené je připraven tradiční klub maminek, který bude ve středu 28. března v 10:00 hodin na téma Velikonoce.

Pro školy jsou připravena autorská setkání se spisovateli knih pro děti, nebudou chybět soutěže, besedy i společné čtení a exkurzí pro školy. Knihovna vyhlašuje dvouměsíční soutěž s názvem „Pravěké putování“, do které se můžou zapojit menší i větší děti. Budou luštit, kreslit, lepit, hledat a doplňovat zadané úkoly. Dozví se tak i mnoho nových a zajímavých informací z minulosti. Pro nejlepší řešitele je před prázdninami připraven tematický zájezd.

V pátek 2. 3. 2018 vystoupí Marek Šolmes Srazil se svým programem pro děti

Žlabák a Žlabanda“. Marek Šolmes Srazil vystudoval předškolní  a mimoškolní pedagogiku. Působil v několika mateřských školách, nyní vede dětské hudební kroužky, píše knihy, skládá, zpívá a již mnoho let je hlavním vedoucím turistického oddílu Vlčata.

Ve středu 21. 3. 2018 přijede spisovatelka dětských knih Daniela Krolupperová, která v rámci svého autorského čtení představí své knihy pro děti Sedmilhář Josífek, Policejní křeček a Ztracená náušnička.Autorka vystudovala nordistiku s finštinou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pokračovala na lidové vysoké škole v Norsku žurnalistikou a jazyky na univerzitách v Helsinkách a v Oslu. Kromě psaní knih se věnuje překladatelské činnosti a je rovněž soudní tlumočnicí finského a norského jazyka.

V pátek 23. 3. 2018 „Noc s Andersenem“ proběhne už 16. kouzelná noc na téma „Rychlé šípy“. Malí čtenáři-spáči budou soutěžit a lovit různé bobříky. Nebude chybět stezka odvahy, deskové hry nebo čtení pohádek H. Ch. Andersena.

Ve středu 28. 3. 2018 představí spisovatelka Lenka Rožnovská žákům prvních tříd svou knihu Mobilmánie v pohádkové říši. Hlavní hrdina moderní pohádky se chce stát spisovatelem. Místo toho je prodavačem mobilních telefonů. Jednoho dne se setká s Dědem Vševědem, který ho pomocí kláves Ctrl a X přenese do světa pohádek. Podaří se mu tady splnit svůj sen? Po setkání s paní Rožnovskou se to všichni dozvědí.

Lenka Rožnovská vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V současné době učí na Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole v Odrách. Postavičky z jejích knih můžete taky najít v časopise Sluníčko. Aktivně spolupracuje s knihovnami na projektech, které mají prohloubit čtenářskou gramotnost u dětí mladšího věku. Školy si mohou rezervovat místa po domluvě na dětském oddělení nebo na pobočce v Opavě Kateřinkách. Z kapacitních důvodů proběhnou autorská setkání v sále knihovny Petra Bezruče v Opavě.

Na oddělení pro děti a mládež budou od 5. března celý měsíc probíhat Jarní výtvarné dílničky. Všichni čtenáři, velcí i malí, si mohou vyrobit jarní dekoraci, kterou si sebou odnesou domů. Na pobočce v Opavě Kateřinkách jsou každou březnovou středu připravena Zábavná odpoledne pro družiny, pro které budou připraveny soutěže.

 

Brožura s výčtem akcí na nadcházející měsíc je k dispozici pro čtenáře na dospělém oddělení nebo v PDF.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook