Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Lístek z památníku, aneb Nostalgie první republiky

25. 6. 2018 – 11. 9. 2018 (vyjma 2.7. – 6.7. 2018), vestibul Knihovny Petra Bezruče, v provozní době knihovny, VSTUP VOLNÝ.

Výstava členek Dámského výtvarného klubu a žáků ZUŠ Vladislava Vančury z Háje ve Slezsku se věnuje tématice první republiky. Inspirací pro citlivé koláže členek DVK byly krásné ateliérové fotografie nevěst, právě oddaných párů nebo fotografie zachycující svaté přijímání či významné rodinné události, které jsme našli ve starých albech. Z těchto fotografií vybraly dámy detaily a v kresbě je přenesly na papír.  Krajka, která zdobila sváteční šat, se stala hlavním námětem grafických listů, papírorytů.  Malby s motivy domova doplňují hry s tiskátky, které připomínají ubrus pro stůl, ke kterému se rodina  scházela ve chvílích všedních i svátečních. Nakonec jsme se nechali inspirovat zdobným písmem veršíků, které se obvykle psaly do památníčků. Žáci se připojili perokresbou s východiskem, tím byl fragment kresby ze starého památníku, který každý žák dotvořil po svém, a zdokumentovanou výtvarnou akcí, kterou si žáci prožili na letošním květnovém plenéru. Ve skupinách rekonstruovali atmosféru, šaty a kytice svatebních a rodinných fotografií, samozřejmě vybraných z dávných alb jejich prababiček a pradědečků. Z této doby nás oslovila elegance, klid, lidské zastavení, které z fotografií čiší a nyní je tak vzácné. Ohlédnutí na počátek minulého století bylo pro členky DVK i žáky ZUŠ velmi inspirativní a silné.

Vernisáž výstavy Lístek z památníku, aneb Nostalgie první republiky proběhne 25. 6. 2018 v 17:00 hodin, vestibul Knihovny Petra Bezruče. 

Sdílejte s námi ...
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>