Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Týden knihoven

V letošním roce proběhne ve dnech 1. – 7. října 22. ročník Týdne knihoven! Tuto celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Letošní Týden knihoven je věnován lokální historii. Zaměříme se také na podporu čtenářství, pro děti připravíme setkání se spisovatelem, pro veřejnost uspořádáme prohlídku budovy knihovny – národní kulturní památky.  Letošní první říjnový týden máme programem doslova nabitý, a jelikož vtěsnat všechny aktivity do jednoho týdne je zcela nemožné, proto je na celý měsíc říjen připravena bohatá nabídku pořadů, přednášek i výstav.

Týden knihoven zahájíme 1. října výstavou Evoluce porcelánu Lucie Ostrákové na oddělení pro dospělé čtenáře na hlavní budově.

Projekt je zaměřen na tvorbu porcelánových produktů a následného zpracování přebytečné porcelánové hmoty k výrobě šperku. Porcelán se dostává do jiné roviny, slouží nám v podobě užitkového porcelánu a my jemu k prezentaci šperku.

O autorce:
Vášeň pro cestování, exotiku, humor a bezprostřednost prožitku, to vše charakterizuje mladou designérku MgA. Lucii Ostrákovou. Pod značkou LOOdesign vytváří neotřelé doplňky z porcelánu, jako jsou šperky a předměty určené ke stolování. Inspiraci nachází na svých cestách např. po Dominikánské republice, Hawaii a Egyptě. Její doménou se stává naglazurová dekorace obtisky a preparáty drahých kovů.

Více info se dozvíte na stránkách www.LOOdesign.cz.

Přednášky pro veřejnost mají své nezastupitelné místo v podzimní a zimní nabídce knihovny. Právě podzim a zima je ideální k návštěvě knihovny a vzdělávací program může poskytnout i inspiraci na dovolenou nebo cestování.

Blok říjnových přednášek zahájíme v úterý 2. října  v 17:00 hodin autorským čtením s Alenou  Mornštajnovou a jejím úspěšným románem Hana. Pro velký zájem se akce uskuteční ve velkém sále Knihovny Petra Bezruče v Opavě na Nádražním okruhu 27.

Cestovatelskou lahůdkou je bezesporu přednáška s videoprojekcí Moniky a Jiřího Vackových, kteří se s dětmi vydali napříč Austrálií. Ani předešlá zkušenost z Nového Zélandu na kolech s malými dětmi je neodradila od cestování s celou rodinou v plné polní drsnými cestami Austrálie, kterou jsme připravili na čtvrtek 4. října. Přejezd tímto úžasným kontinentem přinesl mnoho zážitků. Na kolech ujeli 4 449 km a projeli 4 australské státy včetně Tasmánie. O jejich zážitcích z cesty, jak společně zvládali nepohodlí, extrémní teploty i nedostatek vody, i o vstřícnosti a přátelských setkáních s Australany se dozvíte na přednášce Austrálií s dítky v zádech. Pro školy jsme připravili přednášku ve čtvrtek 4. října v 10:00 hodin v sále knihovny a školy se na ni mohou přihlásit na dětském oddělení. Pro veřejnost se uskuteční přednáška ve stejný den s videoprojekcí 4. října v 18:00 hodin v sále hlavní budovy knihovny.

Pomalu se blíží podzim a než se nadějeme, bude tu i zima. Čas ubíhá tak rychle, že jsme se rozhodli představit v mírném předstihu knihu Čekání na Vánoce. Pro žáky druhých tříd jsme připravili setkání se spisovatelkou Andreou Popprovou, která je seznámí se svou knihou Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem.

Malířka a restaurátorka Andrea Popprová vystudovala střední výtvarnou školu v Praze a na AVU obor grafiky, malby a restaurování. Od roku 2003 začíná spolupracovat s časopisem Sluníčko a postupně se věnuje i psaní dětských knih. Mezi její prvotinu patří Tajemství permoníků.

Kniha, kterou našim žákům představí, je nádherně barevně ilustrovaný příběh malé holčičky Lucky, jejích dvou brášků a kočky Tečky. Autorka přibližuje obyčeje a legendy, které se vážou k adventu. Spoustu receptů nebo návodů na výrobu různých vánočních ozdob. Celý text je propojen úkoly, které si mohou s rodiči nebo učiteli vyřešit během adventu. Setkání s autorkou se uskuteční ve středu 3. října v 10:00 hodin v sále knihovny.   

Ve čtvrtek 4. října v 16:00 hodin je připravená exkurze po historické budově Knihovny Petra Bezruče, jejíž dominantní část, vitrážový strop a světlík, prošla náročnou roční rekonstrukcí.

V pondělí 8. října se uskuteční na hlavní budově Knihovny Petra Bezruče v Opavě vernisáž výstavy Adama Rokosze – Blíž k pravdě („Bliżej prawdy“).

Výstava představuje osobitou fotografickou výpověď bratra řádu dominikánů Adama Rokosze. Pravda – veritas je ústřední motto řádu dominikánů, proto bratři dominikáni kážou slovo boží všem a všude, všemi myslitelnými způsoby. Každý to dělá jinak. Bratr Adam Rokosz fotografuje, a když fotografuje, tak se v podstatě modlí. Jeho fotografie se snaží být  odrazem pravdy. Pravdy, ke které je třeba se dopracovat  a  nakonec se o své vnímání pravdy podělit s ostatními, o tom, co pochopil.

Z hlediska fotografie je pojetí pravdy  fascinující a nekončící proces. Umělcova vize vyžaduje konfrontaci s reálným životem. V tomto smyslu jsou veškeré Adamovy fotografie neupravené a nestylizované,  mají vysokou vypovídací hodnotu. Projekt „Blíž k pravdě“  zprostředkovává  pravdu o světě pohledem kazatele – fotografa. Vernisáž bude doplněna komentovaným výkladem autora k dokumentárním fotografiím s českým tlumočníkem

O autorovi:
Bratr Adam Rokosz se narodil v Ratiboři (Polsko). V letech 2003-2009 studoval na Univerzitě v  Regensburgu (Německo) muzikologii, informační technologie. V té době pracoval jako systémový administrátor IT, ošetřovatel, ale také jako nezávislý fotograf.  V roce 2009 vstoupil do  Řádu bratří kazatelů (Dominikáni), studuje teologii. Žije ve Vídni  (Rakousko).

Cestovatel Petr Nazarov není v naší knihovně poprvé. Petr Nazarov je známý tím, že v navštívených zemích pobývá delší dobu, jeho pohled na procestované destinace přináší nové pohledy a zkušenosti, které nemůžeme získat, pokud v zemi déle nepobýváme. V úterý 9. října v 18:00 hodin vystoupí na hlavní budově s pořadem Jihozápad USA. Přednáška přinese jiný pohled na známá i méně známá místa jihozápadu USA, než jak je známe z turistických bedekrů, obohacená o zážitky se setkání s původními obyvateli Severní Ameriky. Navštívíme legendární Route 66, hadí farmu, vychutnáme si nádhernou přírodu v národních parcích …

 

Akce pro děti a školní mládež

Ve středu 3. 10. proběhne soutěžní odpoledne pro školní družiny, opět na pobočce v Opavě Kateřinkách.

Ve čtvrtek 4. 10. bude připraven pro žáky základních škol tradiční Maraton čtení, věnovaný První republice.

Pro nejmenší čtenáře a jejich maminky či prarodiče nebude v říjnu chybět tradiční Klub maminek, který knihovnice z pobočky v Kateřinkách nazvaly Krtek.

Podrobný rozpis akcí pro veřejnost a školy i výstav je na stránkách knihovny www.kpbo.cz a facebooku.

Sdílejte s námi ...
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>