Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

BŘEZEN MĚSÍC ČTENÁŘŮ

Do celostátní akce Březen měsíci čtenářů (BMČ se každoročně zapojuje přes 400 veřejných knihoven. Svými aktivitami se připojuje i opavská knihovna, která letos také vyhlásí svého Mistra četby. Z průzkumu čtenářství je patrné, že do knihoven chodí vice ženy než muži, ale my knihovníci víme, že jsou to právě ženy, které zásobují knihami celou rodinu. Rozhodli jsme se proto povzbudit pány, aby se přestali schovávat za své lepší polovičky a do knihovny se přihlásili. Z  kmenových čtenářů jsme vybrali našeho Mistra četby a věříme, že se neztratí ani v krajském kole. Kromě pravidelných návštěv knihovny rozhoduje i délka jeho registrace v knihovně, jeho zapojení do akcí knihovny i nezištná pomoc při našich akcích. Možná tomu nebudete věřit, ale měli jsme několik horkých kandidátů. Mistra četby odtajníme v březnu a budeme Vás informovat. Naše březnové akce míříme na všechny věkové kategorie a věříme, že si v pestré programové nabídce každý najde tu svou.  Akce cílíme na naše čtenáře, ale doprovodným programem se snažíme oslovit i skupinu lidí, kteří do knihovny nechodí. Pro ně jsme připravili zajímavé přednášky. Programově bohatý měsíc pak zakončí Noc s Andersenem. Naši nejlepší čtenáři prožijí dobrodružství v říši hlavolamů a záhad. Pro děti je připravena návštěva ZOO koutku ve Středisku volného času v Opavě, setkání s Dušanem Ledererem, jehož výstavu hlavolamů jste mohli vidět v prostorách oddělení pro dospělé čtenáře od ledna do konce března.

 

 

V oblasti služeb chceme našim čtenářům připomenout, že naše knihovna patří mezi ty, kde si můžete půjčit elektronické knihy. Díky společnému projektu s nakladatelstvím e-Reading a Fraus nabízíme registrovaným čtenářům více než 10 000 titulů elektronických knih z oblasti beletrie i naučné literatury. Čtenářům také představíme samoobslužné místo, o kterém jsme již na stránkách Hlásky informovali.

V březnu opět vyjdou Noviny skřítka Knihomílka, plné jarních hádanek a kvízů, a také první číslo Občasníku knihoven opavského okresu.

Opavské veřejnosti se představí nové výstavy. Na pobočce v Opavě Kateřinkách to bude  výstava klauzurních prací studentů SŠPU Opava Moje Makro Mikro, v Kylešovicích  fotografická výstava Barevné vidění krajiny Jiřího Nováka.

Na hlavní budově od 5. března zahajujeme  fotografickou výstavu Ptáci Řecka Vladimíra Dudy. Krnovský fotograf Vladimír Duda se spolu s opavským přírodovědcem Jakubem Kubačkou vypravil v dubnu 2018 do Řecka do oblasti Jónského moře k jachtařskému městu Preveza na Prevezský poloostrov. Cestou účastníci navštívili i ptačí rezervaci na umělé vodní nádrži Kerkini u řecko-bulharské hranice. Snímky zachycující ptactvo v této oblasti představí výstava, která bude v březnu na hlavní budově Knihovny Petra Bezruče v Opavě.

Ve vitrínách na dospělém oddělení i v březnu pokračuje výstava sbírky hlavolamů Dušana Lederera.

 

Těžiště našeho březnového programu je v poznávacích přednáškách. I tentokrát přivítáme publikující cestovatele, s jejichž cestopisy se můžete setkat i v naší knihovně.

Jako první dostane prostor cestovatelka Saša Ryvolová, propagátorka nezávislého cestování. Ve svých přednáškách dokazuje, že se nemusíte spoléhat pouze na nabídku cestovních kanceláří, ale pojmout cestování po vlastní ose do jakékoliv destinace. Letos nabízí přednášku o Islandu. Navštívíme známá i méně známá místa Islandu, budeme pozorovat velryby a necháme se okouzlit magickou krajinou tohoto drsného ostrova.

Milovníci přírody i extrémních sportů si určitě přijdou na své při přednášce Peggy Marvanové Češi přijali  extrémní výzvu o českém prvenství na extrémní výzvě Lapland Extreme Chalenge. Dozvíme se, jaká úskalí musí člověk překonat při zdolávání 1049 kilometrů dlouhé trati vedoucí skrze zasněženou krajinu polárního kruhu. A jaké to je strávit v mrazu 27 dní a 13 hodin? 

Jak sama Peggy říká:

„Spolu s přítelem jsme lidmi, kteří se bojí stereotypu. A tak jsme před budováním kariéry dali přednost zážitkům na celý život. S potřebou cíle a životní náplně jsme se, nejdříve každý sám a později společně, začali vrhat do extrémů. Jezdíme zpravidla na závody horských kol, které jsou dlouhé přes 1000 km a vedou nedotčenou přírodou. Na tyto závody nejezdíme s cílem porazit ostatní. Jezdíme především vyhrávat sami nad sebou. Nezbytnost závodu je však do jisté míry nepopiratelná. Teprve v závodní atmosféře se dostáváme na práh, kdy hlava a tělo posouvají své hranice a vše je okořeněno jistou dávkou adrenalinu. Naše záliba v objevování nás dostala až za polární kruh, kde jsme se účastnili výzvy, kterou tehdy ještě nikdo nedokončil. Sesedli jsme z kola na lyže, sebrali odvahu a vyrazili. Bylo to těžké, ale zároveň úžasné období našich životů.“ 

 

Pobočka Kateřinky připravila pro své čtenáře blok zajímavých programů. Pro zájemce je připravena přednáška se známou opavskou homeopatkou paní Ilonou Kašnou s názvem Homeopatie. S předstihem upozorňujeme i na  dubnové akce – Jarní dílnu s Hankou Režnarovou, kterou můžete navštívit v úterý 2. 4. v 17:00 hodin. Počet míst je omezen, proto je nutno si místa rezervovat. Také dubnový Klub maminek na téma Velikonoce proběhne už 10. 4. 2019 v 10:00.

Své klauzurní práce představí na pobočce Opava Kateřinky studenti SŠPU Opava na výstavě nazvané Moje Makro Mikro. Ke zhlédnutí bude v době od 1. 3. -30. 4. 2019 v otevíracích hodinách pobočky Kateřinky.

V březnu nebude chybět i Maraton čtení, který si pobočka Kateřinky, připravila na 7. března pro žáky nižšího stupně ZŠ. Knihovnice budou společně s žáky číst příběhy ze světa loutek.

 

Na programu pro děti se podílejí pracovnice dětského oddělení ve spolupráci s pobočkou Kateřinky. Pro děti je připravena bohatá nabídka.  

6. 3. 2019 je to setkání s oblíbenou spisovatelkou dětských knih Petrou Braunovou. Autorka vystudovala střední ekonomickou školu. Po roce 1989 se rozhodla cestovat. Ve Francii a Belgii působila jako au-pair. Zážitky z tohoto období použila ve své knize Česká služka, aneb Byla jsem au-pair. Do Opavy přijede dětem představit svou novou knihu: Johanka lítá v oblacích, která je už třetím pokračováním příběhů o malé Johance.

20. 3. dopoledne proběhne v letošním roce už páté setkání s panem Dušanem Ledererem, který už od svých 18 let sbírá různé hlavolamy. Spousta jich pochází z ciziny např. z Japonska, Číny, Německa atd.. Během své interaktivní přednášky představí historii vzniku hlavolamů a názorně ukáže různé materiály, z nichž jsou vyrobeny. Součástí přednášky je i workshop, kdy si spolu s ním můžou děti vyrobit hlavolam. Každý má také možnost vyzkoušet si skládat a luštit hlavolamy z výstavy, které budou pro děti připraveny. Akce probíhá v rámci projektu Pohádkový labyrint.

27. 3. přijdou mezi žáky druhých tříd pracovníci Eurocentra Ostrava se svým programem s názvem: „ Putování po EU.“ Pomocí prezentace jednotlivých zemí seznámí děti s vlajkami, hlavními městy, typickými jídly a známými osobnostmi dané země. Jejich pozornost si pak ověří malým testem nad puzzlem celé Evropy.

V pátek 29. 3. se v Opavě již po 17. otevřou dveře knihovny v nočních hodinách v rámci celorepublikové akce Noc s Andersenem. I letos je pro spáče připraven bohatý program.  Nejprve děti navštíví Minizoo Opava a po návratu se mohou ponořit do světa hlavolamů. Průvodcem jim bude pan Lederer. Letošním tématem Noci s Andersenem je 70. výročí vzniku nakladatelství Albatros. Všechny soutěžní úkoly během celého večera budou zaměřeny na knihy vydávané v tomto nakladatelství. 

Na všechny malé i velké čtenáře čeká v Březnu – Měsíci čtenářů nová dvouměsíční soutěž věnovaná Jiřímu Trnkovi s názvem:  Pohádky na provázku.
Na oddělení pro děti a mládež si mohou čtenáři po celý měsíc vyrobit velikonoční dekorace v rámci výtvarných dílniček.

Sdílejte s námi ...
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>