Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

65. výročí edice KOD – Knihy Odvahy a Dobrodružství

8. 7. – 30. 9. 2019, Knihovny Petra Bezruče v Opavě, oddělení pro dospělé čtenáře, v provozní době oddělení, VSTUP VOLNÝ.

Nejen o prázdninách si mnozí z nás kdysi přáli zažít nějaké to dobrodružství, najít kamarády nebo prokázat takovou odvahu, o jaké jsme četli v knihách. V roce 1954 se začaly vydávat knihy edice KOD, která s přestávkami vychází dodnes. Výstava  ze soukromé sbírky představuje 1. vydání titulů  této dnes již legendární edice nakladatelství Albatros, která čítá 211 titulů. Jejich výběr si můžete prohlédnout  na dospělém oddělení. Edice KOD  nás provází 65 let a formovala 3 generace mladých i dospělých  čtenářů. Přijďte si zavzpomínat.

Sdílejte s námi ...
Share on Facebook
Facebook

6 comments

Skip to comment form

 1. Aleš Matula

  Dobrý den,
  mám edici KOD kompletní, ale nikde jsem nenašel 224 titulů???
  ALBATROS teď chystá do tisku titul 212.

  Do letáku jsem zařadil i tituly, které v této řadě vyjdou v nejbližší době, a postupně je budu představovat ve Vyhlídce. Jeden titul tam však chybí, protože vychází v jiné řadě, totiž jako 212. svazek edice KOD – Knihy odvahy a dobrodružství. Už jsem o této knížce psal, jedná se o reedici albatrosího titulu Robert Kraft: Nobody – muž z Neznáma z roku 1977. Titul vyjde v nové úpravě s obálkou Milana Fibigera. K

  A. Matula

  1. knihovna

   Dobrý den pane Matula,
   máte pravdu, aktuálně je vydáno 211 titulů. Šlo o mylnou informaci, kterou jsme po upozornění vystavovatelem opravili, ale již nedošlo k aktualizaci elektronické verze plakátu na stránkách.

   Děkuji za upozornění

   S pozdravem
   Marek Ulička
   Knihovna Petra Bezruče v Opavě

 2. Josef Zálabský

  Joe
  Tak tato zpráva o výstavě mě moc potěšila, protože edice KOD představovala základ knihovny mého mládí. Po revoluci jsem začal doplňovat původní sbírku svých titulů a dnes mám 99% původní řady KOD včetně třeba první kodovky vůbec. Přes povinné úlitby režimu se v ní objevily nejkrásnější dobrodružné příběhy skvělých spisovatelů a mimo jiné nádherné výtvarné doprovody dodnes nepřekonaných ilustrátorů dětské dobrodružné literatury: Buriana, Vraštila, Kruma, Koláře a dalších…Grafická úprava obálky byl jeden z největších počinů knižního designu v té době..

  Díky za výstavu

  Joe Z.

  1. Petr Pecůch

   Dobrý den,
   jmenuji se Petr Pecůch a jsem vystavovatelem. Připojuji svůj kontakt a prosím Vás o prozvonění, bych Vám zavolal a uvedl další skutečnosti ohledně vystavovaných svazků a nepřesností v textu plakátu.
   S pozdravem
   Petr Pecůch, 720482199

 3. pavel

  P.Tomane, pletete se. KOD začal vycházet až 9 let po americkém „humanitárním“ bombardování Plzně… Čili Vaše konstrukce kulhá.

 4. V. Toman

  Páno jo! To jsem ani netušil, kolik už vyšlo KODů! I já něco mám z dob, kdy o ně byla rvačka v obchodech. Byly to i knihy mého mládí, které mi vzal nálet na Plzeň v dubnu 1945. Vzdušný vír po bombách „vyvanul“ i naši knihovničku.
  V. Toman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>