Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Jiří Sladký: ÍRÁN – POHLED DO ZÁKULISÍ

Úterý 8. 10.  2019 v 18:00 hodin, Knihovna Petra Bezruče v Opavě, sál knihovny, VSTUP VOLNÝ.

V přednášce Írán pohled do zákulisí se seznámíme s méně známými místy v Íránu, které přes své kouzlo zůstávají bokem turistického zájmu. RNDr. Sladký se Iránem zabývá dlouhodobě. Z cest po Íránu vznikly zatím dvě cestopisné knihy tematicky značně odlišné. Zatímco v první z nich, Írán plný mučedníků (Mladá fronta 2006), se autor věnuje té části zákulisí země, v níž se život řídí náboženskou tradicí a islámským právem, druhý titul Terijak znamená persky opium (Votobia 2006) přibližuje problematické postavení drog v perské historii a současnosti. Rozpracována je třetí kniha věnovaná poušti.

Jiří Sladký bude v naší knihovně poprvé, proto jej podrobněji představíme:

RNDr. Jiří Sladký žije v Hodoníně, absolvoval geografii na Masarykově universitě v Brně (1982). Cestovatelský duch ho vedl k důvěrnému poznání prostředí nejbližšího Orientu počínaje Balkánem přes Malou Asii a Zakavkazsko až po Írán. Od roku 1996 zorganizoval do Íránu čtrnáct výprav, obvykle do míst odlehlých a málo navštěvovaných. Hodně toho o Íránu napsal, pronesl na přednáškách, v rozhlasu či televizi a také vystavil. Kromě četných muzeí, galerií a knihoven na Moravě a ve Slezsku též v Náprstkově muzeu v Praze (2001). Dosud nejobsáhlejší fotografický soubor, jaký byl u nás v posledních letech Íránu věnován, doplněný ukázkami lidových řemesel a užitého umění národů a etnik obývajících rozlehlou zemi Blízkého východu, představil autor v r. 2008 v Masarykově muzeu v Hodoníně pod názvem Svět Íránu. Zatím poslední tematický soubor Lidé z pouště vystavil v letech 2014-2017 v několika městech na Moravě.

Sdílejte s námi ...
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>