Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Týden knihoven 2019

V letošním roce proběhne ve dnech 30. 9. – 6. října 23. ročník Týdne knihoven! Tuto celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Zaměříme se nejen na podporu čtenářství, pro děti připravíme setkání se spisovateli, přednášky pro veřejnost, komentovanou výstavu pro veřejnost, uspořádáme prohlídku budovy knihovny – národní kulturní památky a ve spolupráci s Dopravním podnikem připravíme knihovnický autobus.  Letošní první říjnový týden máme programem doslova nabitý, a jelikož vtěsnat všechny aktivity do jednoho týdne je zcela nemožné, proto je na celý měsíc říjen připravena bohatá nabídku pořadů, přednášek i výstav.

 

 

Výstavy v rámci Týdne knihoven 2019

Týden knihoven zahájíme 1. října výstavou Dvě tváře Iránu ve fotografiích Jiřího Sladkého. Na oddělení pro dospělé čtenáře na hlavní budově bude připravena výstava studentů Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě To je hračka.

Výstava zachycuje práce studentů vytvořené v letech 2017 – 2019. Průřezová výstava oboru Tvorba hraček a herních předmětů na Střední škole průmyslové a umělecké v Opavě zachycuje  ukázky prací studentů a dokumentuje, co všechno lze vykouzlit z běžně dostupných materiálů.

Přednášky pro veřejnost mají své nezastupitelné místo v podzimní a zimní nabídce knihovny. Právě podzim a zima je ideální k návštěvě knihovny a vzdělávací program může poskytnout vítanou inspiraci na dovolenou nebo cestování.

 

Přednášky pro veřejnost

Blok říjnových přednášek zahájíme v úterý 1. října s novinářem a publicistou Pavlem Dobrovským. Ale pozor, přednáška začíná již v 17:00 hodin. V přednášce Afghánistán: samopaly a čaj se podíváme do země, kterou známe spíše z televizních obrazovek jako válečnou zónu. A co o své cestě  prozradil samotný autor?

Do Afghánistánu jsem se dostal náhodou. Opravdu. V pákistánském Rawalpindi jsem zjistil, že v sousedním Islamabádu je ambasáda Afghánistánu. Z legrace jsem tam zašel, zažádal o víza a… Jel do Afghánistánu. Otevřela se přede mnou země plná neuvěřitelně přátelských lidí, válečných tragédií, ale také kulturního bohatství a dobrodružství. Mnoho desítek let poté, co války ukončily turistický ruch, se návštěvníci do země vracejí: A místní lidé je vítají s otevřenou náručí. V přednášce vás kromě jiného zvu na návštěvu Kábulu, Mazar-e Šarífu a Heratu, tří magických míst. A každé pro to má jiný důvod.

Další cestovatelskou lahůdkou je bezesporu přednáška Jiřího Sladkého, specialisty na Írán. Jiří Sladký bude nejprve v úterý 8. října v 17:30  komentovat i svou výstavu fotografií Dvě tváře Íránu. V 18:00  hodin nás  v přednášce Írán pohled do zákulisí seznámí s méně známými místy v Íránu, které přes své kouzlo zůstávají bokem turistického zájmu. RNDr. Sladký se Iránem zabývá dlouhodobě, organizuje tam zájezdy. Z cest po Íránu vznikly zatím dvě cestopisné knihy tematicky značně odlišné. Zatímco v první z nich, Írán plný mučedníků (Mladá fronta 2006), se autor věnuje té části zákulisí země, v níž se život řídí náboženskou tradicí a islámským právem, druhý titul Terijak znamená persky opium (Votobia 2006) přibližuje problematické postavení drog v perské historii a současnosti. Rozpracována je třetí kniha věnovaná poušti.

Jiří Sladký bude v naší knihovně poprvé, proto jej podrobněji představíme:

RNDr. Jiří Sladký žije v Hodoníně, absolvoval geografii na Masarykově universitě v Brně (1982). Cestovatelský duch ho vedl k důvěrnému poznání prostředí nejbližšího Orientu počínaje Balkánem přes Malou Asii a Zakavkazsko až po Írán. Od roku 1996 zorganizoval do Íránu čtrnáct výprav, obvykle do míst odlehlých a málo navštěvovaných. Hodně toho o Íránu napsal, pronesl na přednáškách, v rozhlasu či televizi a také vystavil. Kromě četných muzeí, galerií a knihoven na Moravě a ve Slezsku též v Náprstkově muzeu v Praze (2001). Dosud nejobsáhlejší fotografický soubor, jaký byl u nás v posledních letech Íránu věnován, doplněný ukázkami lidových řemesel a užitého umění národů a etnik obývajících rozlehlou zemi Blízkého východu, představil autor v r. 2008 v Masarykově muzeu v Hodoníně pod názvem Svět Íránu. Zatím poslední tematický soubor Lidé z pouště vystavil v letech 2014-2017 v několika městech na Moravě.

Ve čtvrtek 10. října zavítá do Opavy cestovatel Petr Nazarov, který si pro letošní podzim zvolil přednášku Putování Severní Indií: z Himaláje do Váránasí.  V Severní Indii navštívíme zajímavá místa, Dharamshala – místo současné tibetské exilové vlády, Rishikesh – na úpatí Himaláje se už od dob Beatles těší pověsti „hlavního města jógy“, Váránasí – jedno z nejstarších osídlených míst světa, nasajeme atmosféru Kumbh Mela největší hinduistické pouti + uvidíme další zajímavosti Indie.

Z trochu jiného soudku je přednáška Radomíra Čížka, aktivního sportovce. V jeho přednášce Maroko: Na kole přes nejvyšší sedla Atlasu se vydáme do Afriky. Cílem  výpravy bylo zdolat nejvýše položená sedla Atlasu a poznat život v těžko přístupných oblastech. Během 14 dnů se Radomíru Čížkovi podařilo ujet přes 1700 km (z toho více než 300 mimo asfalt), nastoupat cca 24 500 výškových metrů a zdolat 14 sedel vyšších než 2000 m. Nejvyšším vrcholem byl Tirsafane ve výšce 3071m. To vše v teplotách mezi 30-40°C, a navíc během ramadánu.   

Přednáška však nebude ani tolik o přírodě a kondičních výkonech, jako spíše o místní kultuře a zvycích a především o neobvyklých setkáních a nahlédnutí do života lidí žijících v nejodlehlejších horských oblastech, kam nejezdí turisté a kudy převážně vedla jeho trasa.

Měl jsem možnost přespat u několika rodin v zapadlých vesničkách a dvakrát dokonce u nomádů pasoucích kozy a ovce ve výšce přes 2500 m. Nezapomenutelným zážitkem a novou zkušeností poté byla nutnost řešit technické problémy s kolem uprostřed hor, více než 150 km od nejbližšího města. Právě tato zprvu nepříjemná událost nakonec nebyla koncem výpravy, ale naopak spustila neskutečný kolotoč neobvyklých setkání, silných zážitků a kuriózních scén, u jejíchž vyprávění se, věřím, budou diváci dobře bavit a ještě se dovědí spoustu o životě na marockém venkově a berberské, resp. muslimské kultuře“.  Kromě promítání fotek bude součástí prezentace také řada velmi veselých videí a záběrů z jízdy. 

Manželská a cestovatelská dvojice Aleny a Jiřího Márových patří k oblíbeným stálicím opavských cestovatelských večerů, jejich přednáška Kanada a USA nás zavede na nový kontinent. Cestovatelé Alena a Jirka Márovi projeli napříč Kanadou z východu až na západní pobřeží. Poznali významná města a procházeli se překrásnou přírodou. Cestu jim zkřížil los, medvěd či bizon. Na cestě se koupali i koulovali a zažili celou řadu veselých i dramatických historek.

Zpět do Montrealu jeli pro změnu přes USA a navštívili další unikátní místa. Za všechny jmenujme Mount Rushmore, Niagarské vodopády nebo New York, který jim vehnal i slzy do očí. Zveme vás na přátelské posezení plné dobrodružných i humorných zážitků. Jiří Mára je autorem dvaceti cestopisných knih a dokumentárních filmů z různých koutů světa. Alena Márová zachycuje cestovatelské zážitky na fotografie. Svoji přednášku mají připravenu také pro školy, v úterý 22. 10. v 10:00 hodin.

Závěrečná říjnová přednáška nás v úterý 29. října zavede do Starověkého Egypta, Přednáška Radka Kubly je doslova nabitá novými informacemi z egyptské historie. Společně vychutnáme neuvěřitelnou krásu tajuplných míst a zároveň nahlédneme do dávné minulosti. Přednáška pro svou časovou náročnost začíná již v 17:00 hodin.

Poslední říjnovou akcí pro veřejnost je Beseda o náhradní rodinné péči, kterou připravil spolek Do náruče. Pokud Vás tato problematika zajímá, nebo uvažujete o pěstounské péči, jste srdečně zváni. Beseda proběhne ve čtvrtek 31. října v 17:00 hodin.

 

Akce pro děti a školní mládež

Samozřejmě pestrá škála pořadů je připravena pro děti všech věkových kategorií. Úvodní přednáška Pavla Dobrovského v úterý 2. října seznámí děti základních škol s historií videoher. Jakou cestou si prošly videohry od poloviny minulého století až do dneška? Co je ovlivnilo? Bylo společenské prostředí důležité pro jejich vznik a vývoj?

Na všechny tyto i další otázky zodpoví žákům základních škol přednáška cestovatele, novináře i fotografa Pavla Dobrovského.

Pavel Dobrovský je redaktorem časopisu ABC, takže mu svět vědy a techniky a její popularizace mezi mládeží není cizí.

Pro menší děti je na středu 3. října připraveno setkání s Markem Šolmesem Srazilem, spisovatelem, zpěvákem a hudebníkem, který dětem předčítá, hraje na kytaru, zpívá, učí kreslit postavičky a na závěr je naučí novou písničku.

Na pobočce v Opavě Kateřinkách je připraven na čtvrtek 3. října Maraton čtení, který se odehraje nad stránkami knih plných dobrodružství. Pro maminky s nejmenšími dětmi je připraven oblíbený Klub maminek na téma: Pohádkový podzim.

Opravdovou lahůdkou bude setkání s trenérem parkouru Patrikem Gabryšem 8. října v sále knihovny. Beseda Parkour je určena pro žáky vyššího stupně základních škol. Patrik nás seznámí s tímto netradičním sportem, který pochází z Francie. Základním principem této sportovní disciplíny je schopnost dostat se z bodu A do bodu B efektivně, s co nejmenší spotřebou energie, hezky a účinně za použití vlastního těla, a to prostřednictvím akrobatických prvků, salt tzv.flipů, přeskoků apod.. Přednášet bude Patrik Gabryš, zakladatel a trenér skupiny ADD lead z Havířova.

Oblíbené Podzimní dílničky budou během celého měsíce října na oddělení pro děti a mládež na hlavní budově. Děti  si budou moci vyrobit z různých přírodních materiálů, papírů, kousků látek svého podzimního skřítka. Inspiraci mohou najít třeba ve vystavených podzimních knihách a některou se skřítky si pak půjčit domů.

Sdílejte s námi 🙂
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *