Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Do výzkumu léku na koronavirus se zapojila i Knihovna P.B. v Opavě

Bojovat s koronavirem se rozhodla také Knihovna P.B. v Opavě. Nabízíme výkon počítačů, které jsou v běžném provozu používané pro přístup k Internetu, popř. pro práci na vlastních projektech.

Zvažovali jsme, jak využít počítače, které v knihovně máme, k něčemu smysluplnému. A narazili jsme na projekt Folding@Home
.

Folding@Home je projektem Stanfordské univerzity, který využívají vývojové týmy pro různé výpočty a simulace během výzkumu léčebných látek proti rakovině nebo neurologickým nemocem jako je Alzheimerova, Parkinsonova či Huntingtonova choroba.

Stanfordská univerzita nabídla výpočetní výkon tohoto projektu také pro výzkum viru SARS-CoV-2, jenž je původcem respirační choroby COVID-19.

Naše knihovna se zapojila do projektu Folding@Home, který má mimo jiné za cíl zkoumat strukturu koronaviru a pomoci najít látky, které by proti viru mohly být účinné.

Zjednodušeně jde o distribuované výpočty, kdy si počítače rozdělují práci na simulaci chování složitých molekul.

Pro výzkum je potřeba každý počítač. Vědci během těchto výzkumů potřebují velký prostor pro různé simulace, aby mohli připravit účinnou látku nově vznikajícího léku. A k tomu potřebují obrovský výpočetní výkon.

Díky tomu, že je do projektu Folding@Home zapojen ohromný počet počítačů, tak se jedná vlastně o jeden z nejvýkonnějších superpočítačů.

Sdílejte s námi ...
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>