Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Týden knihoven 2020

Přednášky pro veřejnost mají své nezastupitelné místo v podzimní a zimní nabídce knihovny. Právě podzim a zima je ideální k návštěvě knihovny a vzdělávací program může poskytnout vítanou inspiraci na dovolenou nebo cestování. Doufáme, že programová nabídka nebude omezena hygienickými nařízeními, proto všem doporučujeme sledovat web knihovny www.kpbo.cz a na všechny akce knihovny se hlásit přes rezervační systém a řídit se pokyny platnými pro danou chvíli. Akce nelze koncentrovat do jednoho týdne, který je Týdnu knihoven vymezen, proto pestrou nabídku akcí přinášíme celý měsíc.

Z důvodu omezení konání hromadných akcí v rámci vyhlášení nouzového stavu jsou všechny říjnové akce pro veřejnost

 

ZRUŠENY
Děkujeme za pochopení.

Program v rámci Týdne knihoven (akce pro veřejnost)

Blok říjnových přednášek zahájíme v úterý 6. října v 18:00 hodinPeggy Marvanovou, pro kterou se extrémní závody a náročné expedice na horských kolech  staly životním stylem. American trail race je nejdelší závod planety pro horská kola.  Trasa závodu měří  8 100 km, vede 13 státy USA. Vítězové trasu zdolali za  48 dní a 22 hodin. Vzít si na svatební cestu dva měsíce volno a pořádně projet Spojené státy, o tom mnozí jen sní. Markéta “Peggy” Marvanová (24) a Adam Záviška (25) to však provedli extrémním způsobem. Celý kontinent přejeli v závodním tempu, od východu k západu, naloženi veškerou výbavou. Na trati tato dvojice čelila silným dešťům, povodním, bouřkám, závějím sněhu i nelítostným vedrům. Měli možnost projet dechberoucí a nedotčená místa světa, na která se mnoho lidí nevydá. Kromě poutavého vyprávění Peggy Marvanové se můžete těšit i na videa z trati. Přijďte si poslechnout příběh o pevné vůli, buldočí odhodlanosti i popírání fyzické bolesti. Vyprávění o tom jaké maličkosti vás dokáží vrátit zpět do hry, že čokoláda nebo pekárna na trati je mocná čarodějka. A že se dá skončit zároveň první v ženách a druhá v mužích. A nakonec nechybí ani happyend, protože se vrátíte domů, aniž by tato neskutečná svatební cesta znamenala první stupínek k rozvodu.

Další cestovatelskou lahůdkou je bezesporu přednáška Zlatuše Knollové, specialistky na Srí Lanku. Letošní přednáška nás zavede sice do Thajska, ale pravidelní návštěvníci našich přednášek vědí, že nebudou ochuzeni ani o šálek vynikajícího srílanského čaje. Proto začínáme 13. října už v 17:30 hodin, rezervace je opět nutná. Thajsko je země usměvavých lidí, nádherných přírodních scenérií, mohutných slonů, historických pokladů, mnoha velkolepých buddhistických chrámů, skvělého jídla, tvůrčí inspirace a dobrých nápadů. A co o přednášce prozradila Zlata Knollová:

Snad každý, kdo sem jednou zavítá, rád se do těchto pohostinných krajů zase vrací. Pojďme proto společně prozkoumat některá místa, která byla i pro mě důvodem se do Thajska opět vydat. A možná chytí u srdce i vás. Zavítáme do Královského paláce v hlavním městě Bangkoku, nakoupíme dobroty na vyhlášeném plovoucím trhu, osvěžíme se v mořských vlnách na ostrovech Ko Samet a Ko Chang, prozkoumáme uličky malebného města Chang Mai na severu země, budeme se kochat přírodními krásami v okolí Pai, projdeme se starými městy  Sukhothai a Ayutthaya, uvidíme mnoho dalších zajímavostí.

Třetí přednáška s bylinkářkou Ivou Mandžukovou se uskuteční na pobočce Opava Kateřinky 20. října v 17:00 hodin. I zde si zájemci musí předem rezervovat místa.

V Týdnu knihoven  také ve zvýšené míře připravujeme pořady pro děti, kterým zprostředkováváme setkání se spisovateli a dalšími zajímavými přednášejícími.

V prvním říjnovém týdnu přijala pozvání do knihovny velmi oblíbená a úspěšná dětská spisovatelka Romana Suchá. Pro žáky nižšího stupně ZŠ připravila workshop s názvem Divadlo v rytmu básničky. Během hodiny a půl si společně s dětmi vyrobí papírové loutky. Během výroby nebudou chybět pohybové aktivity, recitace básniček a na závěr se z vyrobených loutek odehraje  divadelní přestavení.

Vydavatelství Albatros v ediční řadě „Má to háček“ vydává knihy, které se zabývají  problematikou témat,  která děti řeší v běžném životě. Např.  rozvod rodičů, střídavá péče, šikana nebo život s postiženým sourozencem. Petra Štárková je  profesí psycholožka, ale také autorka celé řady dětských knih, populárně naučných článků, sci-fi a fantazy povídek či fejetonů. S hrdiny její knihy Můj brácha Tornádo se seznámíme na autorském čtení. Dozvíme se, jak  se devítiletá Julie vyrovnává se životem v rodině, jejíž režim je podřízen bratrovi s ADHD.

V roce 2020 si připomínáme výročí 350 let od úmrtí kazatele, pedagoga a filozofa  Jana Amose Komenského. K této události se připojuje Knihovna Petra Bezruče v Opavě svým celoročním vzdělávacím projektem Orbis Pictus. V rámci projektu proběhne interaktivní dílna Komenský 2020 s lektorkou  Miriam Paszovou z neziskové organizace České studny. Vzdělávací program je určený pro žáky vyšších ročníků základních škol. Seznámí se v něm se životem J. A. Komenského, jeho myšlenkami i tvorbou.

Osobnosti J. A. Komenského bude věnováno i první číslo Novin skřítka Knihomílka, které je určeno dětem mladšího školního věku. Během celého měsíce října si budou moct malí i větší čtenáři, školní třídy i družiny na oddělení pro děti a mládež vyrobit z různých přírodních materiálů svého zvířecího mazlíčka. Inspiraci mohou najít třeba v aktuální  výstavce knih.

Pobočka v Opavě Kateřinkách připravila pro školní děti tradiční Maraton čtení, který proběhne v úterý 6. 10. na pobočce Opava Kateřinky. Tentokrát sáhneme po osvědčených příhodách z cyklu  „Začarovaná škola“.  V průběhu týdne od 5. – 9. 10.  bude pro školní družiny připraveno zábavné odpoledne o J. A. Komenském „Schola Ludus“. Pro nejmenší děti v  Klubu maminek je připraveno zábavné dopoledne na téma „Veselý podzim“.

Soutěž pro naše čtenáře

Dospělé oddělení si  pro čtenáře připravilo jednoduchou tipovací soutěž. Každý týden bude pro čtenáře připravena záludná otázka. Nejpřesnější tip vyhraje roční registraci zdarma. Vaše tipy nám můžete sdělit na telefonu 553 714 005, e-mailem na dospele@okpb.cz nebo osobně přímo na oddělení.

Tipovat můžete od pondělí 5. 10. 2020 do pátku 9. 10. 2020 do 12 hodin.

První otázku už prozradíme čtenářům Hlásky nyní:

Otázka na týden od 5. – 9. 10.

Počet knih v knihovně se každý den proměňuje. Nové knihy nakupujeme, staré a opotřebované vyřazujeme. Tipněte si, kolik knih bude evidováno na Oddělení pro dospělé čtenáře v pravé poledne 9. 10. 2020?

Říjnové výstavy v knihovně

Nabídka měsíce října je doplněna tradiční nabídkou výstav na hlavní budově a pobočkách knihovny. Přehled výstav  s otevírací dobou je uveden na webových  stránkách knihovny. Na hlavní budově do konce října probíhá výstava inspirovaná Janem Amosem Komenským Vzdělávání pro všechny. V polovině října bude výstava Labyrinty v nás nahrazena výstavou sdružení polských fotografů FOTON. Na dospělém oddělení  probíhá výstava Netradiční origami. Své práce vystavovat bude paní Liselotte Bajgarová z Krásného Pole.

Do ulic Země Svaté nás zavede fotografická výstava Barbory Macháčkové na pobočce Kateřinky. Ptáci a příroda jsou hlavním tématem výstavy fotografů Karla Vlny a Ivo Tomečka na pobočce Opava Kylešovice.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook