Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Týden knihoven 2021

Přednášky pro veřejnost mají své nezastupitelné místo v podzimní a zimní nabídce knihovny. To je ta pravá chvíle k získání nových informací a inspirace na dovolenou nebo cestování. Doufáme, že programová nabídka nebude poznamenána  hygienickými omezeními, proto všem doporučujeme sledovat web knihovny www.kpbo.cz a na všechny akce knihovny se hlásit přes rezervační systém a řídit pokyny platnými pro danou chvíli.

Procestoval jsem několik desítek zemí a v některých z nich jsem i na několik měsíců, či dokonce let zakotvil. K cestování po zemích celého světa jsem postupně přidal i fotografování. Cestování mi dalo víc než všechny školy světa, jelikož je pro mě tou nejzajímavější a nejpoučnější školou života. Kromě poznávání nových míst a kultur jsem si při svých cestách uvědomil spoustu souvislostí, které by mě doma v obývacím pokoji asi nikdy nenapadly, a hlavně jsem měl dostatek času nad nimi přemýšlet. Uvědomil jsem si, že spousta našich zdánlivě nepřekonatelných problémů jsou jen malichernosti, nad kterými je možné velkoryse mávnout rukou. Na cestování je fascinující nejen objevování zajímavostí a krás různých míst na světě, ale zejména objevování sebe sama, svých možností a limitů, ale také boření mýtů a pseudopravd, které jsme ať už vědomě či podvědomě přijali za své.

Petr Nazarov

Blok říjnových přednášek zahájíme v úterý 5. října  s Petrem Nazarovem, který se opavskému publiku představil již dříve svými přednáškami z dlouhodobých zahraničních pobytů. Pro říjnovou přednášku si připravil téma Česká Kanada.

Putování nás zavede  do nezaměnitelné pohádkové příhraniční krajiny mezi městečky Slavonice, Kunžak a Jindřichův Hradec. Najdeme zde stále zachovalou přírodu s hlubokými lesy, mnoha romantickými rybníky s písčitými plážemi a spoustu kulturních památek jako je hrad Landštejn, historické Slavonice, zámek Nová Bystřice a mnoho dalších zajímavostí.

Záhady  na dosah ruky s podtitulem  Fascinující tajemství české historie nám do knihovny přiveze ostravský publicista Arnošt Vašíček. Dějiny jsou plné událostí, které se navzdory vědeckému zkoumání doposud nepodařilo uspokojivě vysvětlit, a které nás provokují svou tajemností. Záhadné archeologické nálezy, podivné záznamy v kronikách a také tajuplné okamžiky v životě některých proslulých osobností naznačují, že minulost je daleko vzrušivější, než si vůbec dovedeme představit a vybízejí nás k novému pátrání.  V přednášce 19. října  se dotkneme světa magických rituálů v temném pravěku až po nejnovější důkazy o UFO nad naším územím.

S blížící se zimou se často setkáváme se snahou lidí pomoci zvířatům, která by podle jejich laického názoru zimu nepřežila. Jak vytvořit optimální podmínky přežití drobných savců na zahradách, čím přilepšovat ptactvu nebo lesním zvířatům se dozvíte na přednášce Jana Kašinského ze záchranné stanice v Bartošovicích na téma Chráníme zvířata nebo jim škodíme?

Dětské oddělení připravilo pro děti celou řadu pořadů. Na úterý 5. října je připraveno autorské setkání se Zuzanou Pospíšilovou. Oblíbená autorka dětských knih Zuzana Pospíšilová je původní profesí dětská psycholožka. Má velké porozumění pro dětskou fantazii, humor i duši. Pracovala ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě. Nyní je spisovatelkou na plný úvazek. Ve svém pořadu představí knižní novinky, které vydala v poslední době.

V týdnu od 4. října proběhnou Podzimní dílničky pro šikovné ručičky. Děti si mohou při návštěvě knihovny vytvořit zvířátko z papíru. Chybět nebude ani sladká pozornost.

Minulý rok jsme se moc neviděli, dlouho jsme si ani nezasoutěžili. Oddělení pro děti a mládež spolu s pobočkou Kateřinky a Kylešovice proto pro Vás připravilo novou dvouměsíční literární a výtvarnou soutěž s názvem: „Hurá, znovu do knihovny“. Soutěž rozjíždíme v pondělí 4. října 2021. Bližší podrobnosti naleznete na konci záři na webu a FB knihovny nebo přímo na půjčovnách.

Měsíc říjen je neodmyslitelně spjatý  s Dnem stromů. Ve spolupráci s Odborem  životního prostředí statutárního  města Opavy připravila Knihovna Petra Bezruče setkání s Janem Kašinským, pracovníkem Záchranné stanice v Bartošovicích. Ta slouží jako nemocnice pro divoká zvířata. Mezi jejich pacienty patří např. ježci, ptáci, mloci ale i užovky nebo netopýři.

Pobočka Kateřinky si připravila na 12. října, zejména pro ženy, výtvarný workshop Hany Režnarové Květinové aranžmá s podzimní tematikou. Pro rodiče s dětmi nebude chybět tradiční říjnový Klub maminek na téma Podzim. Počet míst na obě akce je omezen, proto využijte rezervační systém.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook