Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

FactumOU: Může být historie pravdivá?

Ostravská univerzita v minulém roce zahájila projekt Factum OU, což je série diskuzí s vědci Ostravské univerzity, kteří se budou vyjadřovat k aktuálním tématům. V mediích se objevuje celá řada informací, názorů a postojů, ve kterých je mnohdy obtížné se zorientovat.

Cílem projektu není hodnotit či přesvědčovat, nýbrž srozumitelně uvádět vědecky podložená fakta, která se mnohdy z veřejné diskuse vytrácejí.

Knihovna Petra Bezruče v Opavě navázala v rámci tohoto projektu s Ostravskou univerzitou spolupráci, která spočívá ve využití facebookové stránky knihovny pro paralelní přenos streamu (debaty), aby se informace dostaly k co nejvíce zájemcům ze strany veřejnosti.

Tématem dalšího pořadu Factum OU je „Může být historie pravdivá?“

V současnosti žijeme v době kulturních válek, jejichž součástí jsou střety o jediný správný výklad minulosti, které do veřejného prostoru výrazně pronikají například při konfliktech o pomníky ve veřejném prostoru. Zatímco jedni chtějí monument zachovat, popřípadě obnovit, druzí volají po jeho přesunu do muzea či rovnou likvidaci a další zase hodlají pamětní místo opatřit cedulkou, která by vše uváděla „na pravou míru“. Jenže o obsah nového nápisu se může rozhořet další kolo sporů, do nichž přileje olej například polití pomníku barvou.

Na vaše dotazy jsou připraveni v přímém přenosu odpovídat rektor OU prof. MUDr. Jan Lata, CSc., amerikanista Mgr. et Mgr. Jan Beneš, Ph.D. z Katedry anglistiky a amerikanistiky FF OU a historik Mgr. et Mgr. Václav Kaška, Ph.D. z Katedry historie FF OU.

Diskuze bude vysílána 23. 11. 2021 v 18:00 na facebookové stránce Knihovny Petra Bezruče v Opavě jakožto partnera projektu a v jejím průběhu se bude také odpovídat na otázky diváků.

Ptejte se na cokoliv, co vás ohledně práce s historií, jejího zkoumání či vnímání – své dotazy pište do odkazu níže a pokud s vám bude líbit jiná otázka, dejte jí svůj hlas. Hosté vám v přímém přenosu na dotaz odpoví: https://app.sli.do/event/w7rv4qdr
(Pod stejným odkazem máte možnost stream sledovat i přes YouTube pokud nemáte účet na sociální síti Facebook).

 

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook