Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Březen – měsíc čtenářů 2022

Do celostátní akce Březen měsíci čtenářů (BMČ se každoročně zapojuje více než 400 veřejných knihoven. Svými aktivitami se pravidelně zapojuje i opavská knihovna, která si letos připravila pestrý program pro všechny věkové kategorie. Akce cílíme nejen na naše čtenáře, ale doprovodným programem se snažíme oslovit i skupinu lidí, kteří do knihovny nechodí. Programově bohatý měsíc pak zakončí Noc s Andersenem. Společným a velkým tématem knihoven v České republice je UDRŽITELNOST. Toto téma i potřeba držet svět v harmonii zazní snad na každé březnové přednášce. My jsme si vědomi, že kromě naléhavých ekologických témat, je potřeba i UDRŽITELNOSTI HUMORU. Věříme, že kromě nových poznatků a informací si z našich společných setkání odnesete i dobrou náladu a pohlazení po duši. Je nám to všem potřeba!

 

Březen zahájíme vernisáží výstavy Boříka Frýby MYŠMAŠ. Výstava je vzpomínkou na opavského kreslíře Boříka Frýbu. Jedná se o část výstavy s názvem MYŠMAŠ, která se uskutečnila v jeho rodišti, městě Varnsdorfu v roce 2020. Původně byla výstava koncipovaná jako společná výstava dvou dobrých kamarádů Boříka Frýby a Luboše Svobody k jejich 70. narozeninám. Část výstavy s kresbami mapující laskavý, originální, nezapomenutelný a nezaměnitelný kreslený humor Boříka Frýby bude vystavena v Knihovně Petra Bezruče v Opavě. Výstava, která mapuje průřez autorovou tvorbou, bude zahájena vernisáží 1. 3. 2022 v 17:00 hodin a potrvá do 29. dubna.

Opavské veřejnosti se představí nové výstavy. Na pobočce v Opavě Kateřinkách to bude fotografická výstava klauzurních prací studentů SŠPU Opava s názvem Moje KPZ, v Kylešovicích výstava Tomáše Baleji – Moje krajina. Ve vitrínách na dospělém oddělení je i v březnu k vidění výstava Výtvarníci pro dobro.

Těžištěm našeho březnového programu jsou poznávací přednášky. I tentokrát přivítáme publikující cestovatele. První březnovou přednáškou Černá hora jistě zaujme cestovatel, fotograf a průvodce David Hainall, se kterým se vypravíme prozkoumat krásy Černé hory.
Vydáme se na převážně pěší putování v mnohdy hůře dostupných místech Černé Hory, Albánie a Kosova. Řeč bude nejen o přechodech hor na těžko, jednodenních túrách a cyklistických etapách, kultuře, bohaté historii i zvycích a obyčejích místních obyvatel. Černá hora je pestrobarevná a stále tak trochu neklidná a výbušná země (zejména v našich očích). Ale je to hlavně místo, kde žijí skvělí, báječní a věčně usměvaví pohostinní lidé. Čas tu běží pomaleji než u nás, ale právě proto obvykle přináší nespočet vjemů, vůní a nezapomenutelných zážitků. Výpravy na Balkán mají stále punc opravdového dobrodružství.

David Hainall pořádá pravidelné cestovatelské přednášky a učí na fotografických kurzech a fotografických procházkách po celé ČR. Je jedním z kmenových autorů webu Prima Zoom. Stovky jeho publikovaných článků jsou věnovány popularizaci vědy, biologii, historii a cestování s fotografováním na cestách. Ty můžete kromě webu Prima Zoom vidět např. na cestovatelském portále Hedvábná stezka nebo v časopisech Travel Life, Lidé a Země, Travel Focus, Lidé a hory, Everest a Příroda a v řadě dalších. Je fascinovaný barevností světa. David se nejčastěji toulá po balkánských nebo asijských zemích. Na cestách rád sbírá lidské příběhy, pohádky a legendy, o nichž je přesvědčený, že o člověku a zemi řeknou více než desítky stránek popsaných v turistickém průvodci.

Alena a Jiří Márovi patří mezi naše cestovatelské oblíbence. Na jejich poutavě zpracované přednášky se již řadu let těší opavské publikum a jezdí na ně zájemci z blízkého i vzdálenějšího okolí, kam se Márovi třeba hned tak nedostanou. V Guatemale a Mexiku prozkoumáme historii mayské civilizace, vyšplháme na vrcholky pyramid, navštívíme zdejší tržnice a samozřejmě ochutnáme i místní speciality. Dozvíme se, v čem spočívá pracovní náplň hřbitovních šamanů a zažijeme dokonce výbuch sopky na vlastní oči. Nebude chybět ani výprava do divoké přírody, podzemních jeskyní zvaných cenotes a v Karibském moři si zaplaveme se želvami. Po obou zemích cestovali na vlastní pěst, jezdili místní dopravou i pronajatým autem. Prozradí nám, jestli je tento způsob cestování ve Střední Americe bezpečný.

Další zajímavou akcí na pobočce v Opavě Kateřinkách je beseda s regionální autorkou Annou Malchárkovou, její knihy jsou hojně zastoupeny v naší knihovně a těší se velkému zájmu čtenářů. Nad knihou Zapadlé dny prožijeme jeden rok, rytmizovaný lidovými zvyky a křesťanskými svátky. Připomeneme si, že tam někde hluboko v nás jsou zapadlé vzpomínky na zvyky a tradice, které udržovaly naše stařenky, a které, mnohdy v nedokonalé formě, se snažíme přibližovat i svým dětem.

Na programu pro děti se podílejí pracovnice dětského oddělení na hlavní budově ve spolupráci s pobočkou Kateřinky. Pro děti je připraven bohatý program cestovatelských, vzdělávacích přednášek. Nebude chybět ani akce pro školy a tradiční Maraton čtení, soutěže, výtvarné odpoledne a společné čtení a pro nejmenší děti bude připraven Klub maminek.

Pro děti je připraven také literární workshop s Romanou Suchou, která s oblibou prohlašuje, že veškerá její literární tvorba je testovaná na dětech. Romana Suchá je klinická psycholožka a terapeutka. Ve svém volném čase se věnuje tvorbě pro děti – psaní knížek a cvičebnic, ale i podkladů pro didaktické hry a mobilní aplikace. Oblíbenou edici cvičebnic Pekelně snadné učení s čertíkem Kvítkem si i sama ilustrovala. Přílohou těchto cvičebnic jsou kouzelné karty, které dětem významně usnadňují učení. Knížky se snaží obohatit o svou psychologickou zkušenost a dát jim nový rozměr. Například knížka Léčivé pohádky pro dětskou duši využívá dětské představivosti a sugestibility pro posílení víry v sebe a vlastní schopnosti. Netradiční je též tetralogie knížek Veršované divadélko. Ke svému koníčku se dostala v době, kdy byla se svými dětmi na rodičovské dovolené a skládala pro ně různé básničky i pohádkové příběhy. Na začátku tedy nestál záměr napsat knížku, ale oživit a zpestřit hraní s vlastními dětmi.

Děti ze škol neochudíme ani o setkání s cestovateli. První přednášku bude mít David Hainall, který nás v pořadu Všude jsem potkal lidi a zvířata provede po svých cestách Asií a Balkánem. Manželé Márovi si připravili přednášku o Austrálii.

Stalo se již tradicí, že na jaře a na podzim připravujeme ve spolupráci s Magistrátem města Opavy besedy na témata, která se vážou k ekologii, přírodě a ochraně zvířat. Dvě dopolední besedy jsou určeny pro žáky šestých a sedmých tříd základních škol. Tentokrát se přednášející Jan Kašinský zaměří na téma Šelmy.

1. dubna se v Opavě již po 19. otevřou dveře knihovny v nočních hodinách v rámci celorepublikové akce Noc s Andersenem. I letos je pro spáče připraven bohatý program, tentokrát inspirovaný vesmírem. Průvodcem andersenovské noci nám bude dlouholetý spolupracovník, pedagog a publicista Ondřej Šamárek.

Sdílejte s námi ...
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>