Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Květnový program v knihovně

Sál hlavní budovy začíná ožívat zpěvem a koncerty, cestovatelské přednášky uhýbají jiné múze. Probíhají absolventské koncerty a předehrávky uměleckých oborů církevní konzervatoře a  Základní umělecké školy V. Kálika.

Pro opavské publikum je v květnu přichystaná  i malá lahůdka. Vystoupení smíšeného pěveckého sboru ConSpirito z Olomouce. ConSpirito je amatérský komorní smíšený pěvecký sbor, který působí v Olomouci a okolí. Vznikl během léta 2015. „Con spirito“ znamená v hudební terminologii oduševněle a s vášní. Tento název přesně vystihuje to, o co členové souboru usilují a co je naplňuje – zpívat hudbu, která má duchovní přesah, a která v hloubi rezonuje s jejich životními hodnotami a postoji. Výběr repertoáru je pro ně klíčový. Těžiště tvoří duchovní hudba, nejen skladby  ze starších období, ale zajímá je také současná duchovní hudba i vývoj tohoto žánru. V repertoáru má prostor také původní autorská hudba, komponovaná přímo pro hlasové dispozice sboru, který během covidového období prošel obměnou členské základny. Členky a členové sboru mají zkušenosti se sborovým zpíváním, působí  v různých chrámových sborech.  Sbor se nebojí nových výzev a zkouší nové výrazové možnosti a souvislosti mezi klasickou duchovní a současnou hudbou. Zpívají v kostelích během mší, pořádají také koncerty v Olomouci a okolí. Ukázku z jejich vystoupení najdete pod odkazem na facebookové stránce sboru ConSpirito.

Na všech odděleních pro děti a mládež probíhala od začátku února do konce dubna tříměsíční soutěž s názvem: „Kvízy, hádanky a rébusy“. Děti mohly vyluštit, doplnit, dokreslit nebo vyřešit mnoho zábavných úkolů. Odměnou pro úspěšné luštitele je setkání s psycholožkou a autorkou dětských knih Zuzanou Pospíšilovou. Beseda s příznačným názvem: „Hádanky a hříčky, nejen se slovíčky“ se uskuteční ve středu 4. května ve velkém sále Knihovny Petra Bezruče v Opavě v časech 8:30 a 10:00 hodin.

S knihami oblíbené autorky dětských knih Zuzany Pospíšilové se začali čtenáři seznamovat už od roku 2005. Mezi nejúspěšnější patří série Kouzelná třída a detektivní tituly z edice Detektivové. Kromě pohádek píše výukové texty a poezii. Do dnešního roku vydala přes 80 titulů knih a patří mezi nejčtenější spisovatele literatury pro děti a mládež.

Výtvarné umění budou v květnu představovat na společné výstavě 3x jinak pedagogové výtvarných oborů  základních uměleckých škol Alena Zupková a Iveta Kovalíková a středoškolský pedagog Jiří Bosák ze Střední umělecké školy v Ostravě. Na výstavě bude zastoupena malba, grafika a ilustrace, tedy srdeční disciplíny vystavovatelů.

Výtvarně vzdělávací projekt Moře, záleží nám na tobě je inspirovaný mořským světem.  Výstavu připravila opavská pobočka CZŠ sv. Ludmily v Hradci nad Moravicí pod záštitou organizace Světová škola. Seznámíte se se zajímavými mořskými živočichy a možnostmi ochrany moří a můžete se zapojit také do soutěže o drobnou odměnu.

Pro milovníky regionální historie jsme připravili výstavu LOUTKY  od pana Stanislava Petříka Ve vitrínách oddělení pro dospělé čtenáře budou k vidění podomácku vyrobené loutky z rodinné sbírky pana Petříka, které účinkovaly v desítkách představení. Výstava je umístěna v prostorách dospělého oddělení od 5. 5. do 31. 8.  2022.

Květen je prostě nejkrásnější měsíc, všechno kvete a zelená se. Je škoda trávit čas mezi čtyřmi stěnami, proto přesouváme naše aktivity pro děti a maminky do parku. Věříme, že nám počasí bude příznivě nakloněno. Od května do konce srpna se na Vás budeme těšit v sadech Svobody na našich akcích. První akce pro maminky a děti proběhne ve středu 11. května, kdy spojené síly knihovnic dětského oddělení a pobočky Kateřinek připravily Veselé dopoledne s knihovnou v parku.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook