Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Program v Knihovně Petra Bezruče v září

V září jsme poskytli prostor pro akce 65. ročníku festivalu Bezručova Opava, který nese název Stěhování mezi světy. Návštěvníkům poskytneme virtuální zážitek na výstavě V TĚLE BROUKA-ŘEHOŘE SAMSY – v povídce Franze Kafky Proměna.

Když se Řehoř Samsa jednoho rána probudil, zjistil, že se proměnil v brouka. Jak se hlavní hrdina povídky Franze Kafky Proměna cítil, si může každý zkusit „na vlastní kůži.“ Kafkovo slavné dílo přenesl do virtuální reality pražský Goethe-Institut společně s českým startupem, který koordinuje Mika Johnson z Pražské filmové školy. Ocitnete se v pokoji Řehoře Samsy v těle hmyzu, které se musíte naučit používat. “V malé místnosti s postelí, stolem, komodou a zrcadlem si nejprve nenápadně, skrze podivné praskání při každém pohybu a zviditelnění tykadla, a pak náhle při pohledu do zrcadla, uvědomíte, že se vaše vlastní tělo proměnilo v hmyz,” popisuje zážitek tvůrce Mika Johnson.

Vychutnat netradiční zážitek lze pouze individuálně na vlastní kůži. Koncem srpna bude spuštěn rezervační systém na stránkách knihovny, kde si vyberete čas, kdy výstavu navštívíte.

Na úterý 13. září je připravena vernisáž festivalové výstavy ZÁHADNÉ POUTO, která dokumentuje minulost, současnost a budoucnost výjimečných vztahů českého a židovského národa. O tom, že oba národy mají k sobě velmi blízko, spojují je společné dějiny, ve kterých si byly vzájemnou inspirací. O tom všem je právě tato výstava.  Její autor, diplomat a hebraista, zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Robert Řehák o této blízkosti říká: „Oba početně malé národy mají podobný smysl pro humor, úctu ke vzdělání, schopnost číst mezi řádky a vzájemnou sympatii. Každý starý kámen v Čechách a na Moravě by mohl vyprávět česky, německy i hebrejsky. Setkání těchto tří kultur vyvolalo ohromné intelektuální vzedmutí, jež je dodnes inspirací.“

Vernisáž výstavy doprovodí koncert dětského pěveckého sboru Domino a přednáška autora výstavy Roberta Řeháka, která se odehraje po slavnostním zahájení výstavy.

Pro mladé čtenáře, kteří se zúčastnili čtenářské soutěže Lovci perel, je připraveno slavnostní dopoledne spojené s vyhodnocením ročníku 2022. Pro děti a čtenářské kolektivy je také připraven program Mudrak Josefus loutkaře Milana Šťastného.

Září také ozvláštní nové výstavy, kromě již zmiňované výstavy Záhadné pouto, bude   k vidění výstava Někde někdy Dagmar Nevřelové, která nás zavede do světa  náhle vynořujících se detailů a vzpomínek. Fotografie pořízené z cest i z blízkého okolí přinášejí tolik potřebné zklidnění, zamyšlení nebo i niterný neklid, který vyvolávají dávno zapomenuté vzpomínky na to, co jsme někde či někdy sami viděli a prožili.

V pobočce Kateřinky si můžete prohlédnout výstavu Jana Čecha „Lednicko-valtický areál očima Jana Čecha“. Jan Čech patří mezi pravidelné vystavovatele v naší knihovně. Kromě fotografií z dalekých cest jej známe jako vynikajícího fotografa přírody. Svým objektivem umí zachytit zajímavé detaily přírody. Jeho fotografie kromě estetického zážitku mají i nesporný dokumentační přesah.

Na pobočce v Opavě Kylešovicích bude v září výstava Klubu opavských fotografů s výmluvným názvem Fotografie ze života.

Obnovujeme vydávání elektronického časopisu.

V září také vyjde nové číslo časopisu Beruška pro nejmenší děti, jehož výtvarné stránky se ujal pan  Zdeněk Obrtel. Časopis bude volně ke stažení na webu Knihovny Petra Bezruče a v tištěné podobě v dětském oddělení na pobočkách knihovny. Doufáme, že se dětem nové stránky plné hádanek, kvízů, křížovek, básniček a příběhů budou líbit.

 

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook