Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Factum OU: Může slovo zabít?

Projekt Factum OU je série diskuzí s vědci Ostravské univerzity, kteří se budou vyjadřovat k aktuálním tématům. V mediích se objevuje celá řada informací, názorů a postojů, ve kterých je mnohdy obtížné se zorientovat.

Cílem projektu není hodnotit či přesvědčovat, nýbrž srozumitelně uvádět vědecky podložená fakta, která se mnohdy z veřejné diskuse vytrácejí.

Knihovna Petra Bezruče v Opavě navázala v rámci tohoto projektu s Ostravskou univerzitou spolupráci, která spočívá ve využití facebookové stránky knihovny pro paralelní přenos streamu (debaty), aby se informace dostaly k co nejvíce zájemcům ze strany veřejnosti.

V úterý 22. 11. od 18 hodin odvysílá Ostravská univerzita další díl pořadu FactumOU, tentokrát se zaměřením na sílu slova.

Jakou sílu má lidské slovo? Nenávistné projevy vůči skupinám osob, extremismus či rasismus se šíří různými způsoby, například na internetu, sociálních sítích, i skrze jiná média. Samotní politici často mobilizují svou moc na základě strachu. To nevyhnutelně ústí v radikalizaci celé společnosti, která přijímá politické narativy za své, což vede k tragickým událostem ovlivňujícím celý svět.

Lze se vůbec něčemu takovému bránit? Jakou roli hrají média, sociální sítě a dezinformace při radikalizaci společnosti? Byl první český terorista Jaromír Balda sám obětí? A může se i v Česku opakovat například nedávný útok na LGBT komunitu v Bratislavě?

Na vaše dotazy jsou připraveni v přímém přenosu odpovídat rektor OU Jan Lata, novinář, autor a producent Tomáš Etzler a psycholožka doktorka Katarína Millová. Pořad můžete sledovat a facebookové stránce Knihovny Petra Bezruče v Opavě jakožto partnera projektu nebo nejlépe přímo na Slido, kde je možné již nyní pokládat otázky, které Vás zajímají.

Pokud se vám bude líbit jiná otázka, dejte jí svůj hlas. Hosté vám v přímém přenosu odpoví.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook