Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Listopadový program v Knihovně Petra Bezruče

Je noc. Venku je snad mínus dvacet. Mrznou mi ruce i nohy, zavírají se mi oči, občas na chvíli usnu. Což je problém už jen kvůli tomu, že jedu na kole. Můj první mikrospánek v sedle. Zase se probudím a šlapu dál. Vím, že nesmím ztratit z dohledu zbytek týmu. Jenže jsem čím dál tím pomalejší, světla jejich čelovek se vzdalují, až zmizí úplně …

Tomáš Petreček
z knihy Limitům vstříc

Sychravě podzimní počasí nás nutí vyhledávat hřejivé a slunečné zážitky, i když nepohrdneme ani nefalšovaným adrenalinem. Pro nevlídný listopad jsme připravili řadu akcí pro všechny věkové kategorie. Na akce po veřejnost doporučujeme registraci přes naše webové stránky, protože počet míst je omezen a zájem o naše přednášky je velký.

Začneme pěkně zostra hned 1. listopadu. Matěje Ptaszka znají naši čtenáři jako autora cestopisů o Ekvádoru a Kolumbii. Je to však muž mnoha profesí a talentů: fotograf, spisovatel,  bluesový hudebník a dobrodruh, který žil více než tři roky v Jižní Americe. O těchto zemích napsal dvě knihy: „Posekej si ten trávník, nejsou vidět hadi“ (nakladatelství Galén 2016) a „Reportáže z rozervaného ráje“ (nakladatelství Galén 2018). Nyní se věnuje přednáškové a koncertní činnosti, protože kromě cestování je vynikající hudebník a fotograf.

V přednášce V zemi pečených morčat a divokých hor se bude věnovat zážitkům z Ekvádoru, kde prožil 18 měsíců na farmě v horách. Matěj Ptaszek je spíše vypravěč příběhů, takže se v jeho přednáškách nesetkáte s klasickým výkladem o turistických zajímavostech a tipech na místa, která stojí za vidění. Naopak Vám zprostředkuje autentické zážitky z dlouhodobého pobytu v dané destinaci, kde díky svému temperamentu bez problému zapadá mezi místní komunitu. Citlivé jedince můžeme ubezpečit, že během přednášky zcela určitě nedojde k ochutnávce pečených morčat. Přednáška proběhne v sále Knihovny Petra Bezruče v 18:00 hodin.

Kde se bude zcela jistě koštovat, a nikoho z přihlášených zájemců to zcela určitě nebude pohoršovat, bude tradiční setkání s Robertem Zwingrem. Letos se setkáme již po páté v řadě, proto jsme se rozhodli uspořádat Degustační kvízový podvečer v Kateřinkách. Uvidíme, jak to celé dopadne. Degustovat se bude 5 vzorků vína a kvíz prověří Vaše znalosti o víně. Počet míst na tuto akci je omezen, je nutno se registrovat. Přednáška se uskuteční v úterý 8. listopadu v 17:00 hodin na pobočce v Opavě Kateřinkách. Vstupné 60 Kč.

Nefalšovaný adrenalinový zážitek prožijete 22. listopadu v 18:00 hodin v sále Knihovny Petra Bezruče v Opavě s opavským horolezcem a českým reprezentantem v extrémních sportech Tomášem Petrečkem. Tomáš Petreček, profesionální hasič, představí nejen svou novou knihu Limitům vstříc, ve které představuje svoji obdivuhodnou sportovní kariéru. Výčet jeho sportovních aktivit je úctyhodný. Byl členem mnoha horolezeckých expedic na Gasherbrum I, Gasherbrum II, pokoušel se o výstup na K2, Nanga Parbat nebo Dhaulágirí. Hranice lidských možností testuje v extrémních závodech Adventure Race, kdy se čtyřčlenným týmem během několika dní zdolá v náročných podmínkách stovky kilometrů pěšky, na kole a v kajaku.

Na 29. listopadu máme pro Vás připravenou nejnovější přednášku manželů Márových z Malajsie. Jedná se o jejich poslední cestovatelskou expedici, kterou realizovali v letošním roce. Manželskou dvojici cestovatelů Alenu a Jiřího Márovy nemusíme pravidelným návštěvníkům přednášek dlouze představovat. Jejich přednášky přinášejí pestrou všehochuť  zajímavostí, humoru i kulinářských zážitků. Přednáška o krásách Malajsie nebude výjimkou.

Pro děti a jejich doprovod máme připravenou venkovní akci Strašidelný park u Ptačího vrchu. Akce se uskuteční ve středu 2. listopadu od 16.00 do 18.00 hodin.  Můžete se těšit na strašidelné úkoly, kouzelnou baterku a překvapení na závěr. Neodradí nás tma ani chladné počasí. Jen v případě deště se akce neuskuteční.

Pro nejmenší připravily kolegyně z pobočky v Kateřinkách tradiční Klub maminek na téma Kolečka. Můžete se těšit na spoustu her, soutěží i pěkných knížek. Setkání se uskuteční ve středu 23. listopadu  v 10.00 hodin.

Další akcí pro školy bude v úterý 29. listopadu v 10:00 hodin přednáška Austrálie a Tasmánie – to snad není možný. „ Austrálie je kontinent, který Vás často donutí vydechnout: „To snad není možný.“ Říká Jiří Mára. „Objeli jsme celý kontinent kolem dokola a vydali se i do horoucího středu k posvátnému rudému monolitu Uluru. Cestou jsme viděli skákající krokodýly, šnorchlovali ve Velkém bariérovém útesu, házeli bumerangem nebo naslouchali hraní Aboridžinců na didžeridu. Žasli jsme v poušti mezi tisícovkou skalních jehel Pinnacles, nadšeně krmili klokany z ruky a šplhali po žebříku kolem stromu do výšky 70 metrů.“


Program výstav

V listopadu se představí výstava Portrét – mezi malbou a fotografií z dlouhodobého projektu Mistr a jeho žáci. Autorkou výstavy je  polská fotografka a pedagožka Gabriela Rokosz – Habrom Výstava evokuje známá umělecká díla, která se stala inspirací pro stylizované fotografie, nebo představí fotografie inspirované malířskými technikami. Autory prací jsou studenti a absolventi Střední školy výtvarných umění ZSO č. 1 v Ratiboři a členové Studentského vědeckého kroužku umělecké fotografie FOTON z Racibórzské akademie aplikovaných věd.

V prostorách dospělého oddělení pokračuje Hračka- hnízdo plné nápadů – výstava klauzurních prací studentů Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě.

V pobočce Opava Kateřinky se v listopadu setkáte s autorskou výstavou Yvety Bachové Agapé – energie lásky, která vystavuje meditativní kresby.

Opavskou přírodu zachytili na svých fotografiích v pobočce v Opavě Kylešovicích Karel Vlna a Ivo Tomeček.

 

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook