Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Lednový program akcí Knihovny Petra Bezruče

Úvodní lednová přednáška patří Vladimíru Lemberkovi, který nás seznámí se svou velkou závislostí na Thajsku. Vladimír Lemberk, kdysi dávno učitel, ale potom raději zoolog ve Východočeském muzeu v Pardubicích, popularizátor ochrany přírody, fotograf, publicista, v současné době nezávislý biolog  a průvodce na volné noze. V přednášce Thajsko těžká závislost navštívíme nejnavštěvovanější zemi Asie.


Jak objevit dosud neobjevené? Jak si užít i ta nejprofláklejší místa? Čemu se vyhnout a co nevynechat? Thajsko je pro všechny věkové kategorie návštěvníků, zkušené i začátečníky, skupiny i samotáře, plážové povaleče i pralesní dobrodruhy.

Pojďte nasát atmosféru asijských tržnic, pláží, deštných pralesů, budhistických chrámů i domorodých vesnic v horách. Pocestujeme ze severu na jih, od barmských hranic s vesničkami horských kmenů (některé i v 21. století bez elektriky), přes celou řadu národních parků s atraktivní a unikátní flórou i faunou, přes hektický Bangkok až na jih, kde se nacházejí ta nejznámější (a poněkud přelidněná) letoviska Phuket, Krabi, Ko Samui atd. Existuje v Thajsku dosud neobjevený ostrovní ráj?

Přednáška obsahuje velké množství videí, záběrů z dronu i podvodní kamery a autentické zvukové nahrávky.

Za ježky se vypravíme s nadšenými ochránkyněmi a propagátorkami správné péče o ježky s Markétou Cichou a Ing. Martinou Šípkovou – přednáška Povídání o ježcích s ježky nás seznámí s péčí o ježky. Výkyvy počasí a nebývale teplý podzim ovlivňují i přezimování ježků. Teplejší klima způsobuje i další pozdní vrhy mláďat ježků, která nedosáhnou tu ideální váhu. Proto se pracovníci záchranných stanic setkávají na podzim doslova s hromadným sběrem ježků a jejich „zachraňováním“, které zvířatům spíše škodí, než pomáhá.

O ježcích žijících v přírodě kolem nás se dá najít spousta informací. V dnešní době je nejčastějším zdrojem internet, kde laická i odborná veřejnost sděluje lidem, jak k ježkům přistupovat, čím je krmit, jak zlepšit prostředí, ve kterém žijí a co dělat třeba v průběhu podzimu nebo zimy v případě, že nějakého ježka objevíte. Právě poslední zmíněné bývá hojně diskutováno, neboť se právě tyto informace často rozcházejí a bohužel spousta z nich je jen domnělých nebo vyloženě chybných. Existují také různé letáky, na kterých je přesně uvedena váha ježka v konkrétním měsíci a v případě, že tuto váhu ježek nemá, automaticky se předpokládá, že zimu bez pomoci člověka nepřežije. Tyhle „ježky z předpokladů“ pak mají na starost hlavně záchranné stanice pro volně žijící živočichy, které bývají na podzim a během zimy doslova zahlceny ježky, které lidi v dobré víře seberou z jejich prostředí. Přednáška si klade za cíl seznámit laickou veřejnost se zásadami, které je potřeba při záchraně ježků dodržovat a jak jim vytvářet v přirozeném prostředí podmínky pro bezproblémové přežití zimy.

Poslední lednová přednáška, kterou pro nás připravil Ing. Dušan Pořízka, nás seznámí s nedalekým prostorem Libavá. Libavá byla dlouhá léta veřejnosti zapovězena. Seznámíme se s předválečnou  i poválečnou historií Libavé, kdy se oblast změnila na vojenský prostor. Připomeneme si zaniklé vesnice, historii sakrálních památek a dalších zajímavostí z oblasti fauny a flory. Dušan Pořízka se celý život zabýval myslivostí, proto logicky bude část přednášky věnovaná i spárkaté zvěři, které se na Libavé mimořádně daří. Přednáška je doplněna bohatou fotografickou prezentací.

Pobočka v Opavě Kateřinkách si připravila lednový Klub maminek na téma ZIMA.

V lednu budou k vidění i nové výstavy. Na hlavní budově představíme výstavu Hvozdnice  očima Jana Čecha, na dospělém oddělení pokračuje výstava Riflovina romantická, klasická i crazy.

V Kateřinkách se představí fotograf Jiljí Slíva s výstavou Čtvero ročních období a na pobočce v Kylešovicích můžete vidět výstavu „Přírodní struktury“: barevné linoryty – klauzurní práce žáků 1. ročníku oboru grafický design SŠPU Opava, p. o.

 

Akce pro školy

Lemberk Vladimír: Tropické pralesy Indonésie

Zoolog, fotograf, publicista Vladimír Lemberk bude tentokrát s žáky základních škol cestovat tropickými pralesy Indonésie. Poutavé vyprávění spolu s fotografiemi, zvukovými nahrávkami a videi posluchačům představí faunu a floru tohoto krásného indonéského souostroví. Na pořízení těchto unikátních záběrů bylo třeba hodně trpělivosti a odolnosti proti komárům a pijavicím.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook