Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Únor v Knihovně Petra Bezruče v Opavě

 

„Nešetřeme úsměvem, život je pak mnohem veselejším místem pro nás všechny!“

Tomáš Vejmola
z dokumentu Z Hranic okolo hranic

 

Úvodní motto pro únorové akce jsme  si vypůjčili z cestopisného dokumentu „Z Hranic okolo hranic“ cestovatele a dobrodruha Tomáše Vejmoly. Únorové přednášky spojuje  téma Afrika, jméno Tomáš i vyšší konzumace vtipné kaše u obou protagonistů.

Tomáše Vejmolu přivítáme jako prvního únorového hosta našich cestovatelských pořadů. Po své asijské cestě a gruzínské anabázi na kole odprezentuje v Opavě v pořadí svou třetí přednášku  nazvanou Tomík na cestách – Afrika tuktukem. A co o své přednášce prozradil milovník sýrů, tuktuků a životní optimista:

Tomík na cestách rozený Tomáš, je hranický rodák a ochablý rytíř ve žlutém oři. Společně se svým pobočníkem Davidem Urostlým se vydali na strastiplnou cestu napříč Afrikou s třístopým vozem zvaný jako TUKTUK. V létě léta páně 2022 si tito šohajové z Moravy zakoupili žlutého oře v daleké Jihoafrické republice, která leží na spodku mapy. Pomalu s ním klusali a spojky uhnali přes Botswanu plnou zvěře, Zambii, kde se u Viktoriin vodopádů smočili, dále pokračovali přes těžkou Zimbabwe, kde cesty mizí, až vkročili do přátelské Malawawi.
Však nejvíce času tito rytíři strávili v obrovské Tanzánii, plné domorodých kmenů, mnoha zvláštních příběhů a divokých cest i zvířat, přes které se dostali až do přátelské Ugandy, kde svého oře v horách zaparkovali, aby si od sebe odpočinuli a příště mohli pokračovat až domů.

Velký příběh dvou lidí, z niž je jeden divný a druhý je David, kteří ujeli v tuktuku úctyhodných 9000 km za 111 dní, vše zfilmovali a přesto se nezabili. Něco takového nenajdete ani v Blesku či na novinkách.cz. Pouze teď a tady v nádherné knihovně v Opavě v České republice hned vedle Slovenska.. Při psaní anotace nebyl autor pod vlivem žádné návykové látky. Jen se dobře vyspal.
Pořadatel suše sděluje, že přednáška proběhne 7. února 2023 v sále Knihovny Petra Bezruče v 18:00 hodin. Rezervujte si místa, protože na Tomíka je vždycky nával. Více informací o Tomíkovi najdete na jeho stránkách https://www.tomiknacestach.cz/ a na sociálních sítích.

Na další únorovou přednášku JAR, Svazijsko a Botswana – hledání té pravé Afrike jsme nasadili další těžký kalibr, stréca z Hané Tomáše Štěpána. A co o sobě prozradil tento hanácký samorost? „ V roce 2015 jsem sbalil svých pět švestek do krosny a vydal se poznávat svět. Po pracovní dovolené na Novém Zélando jsem se usadil v Kanadě – zemi medvědů a tisíců jezer. Podařilo se mi procestovat destinace jako Albánie, Rumunsko, Vietnam, Laos, Kambodža, Malajsie, Singapur, Jížní Afrika, Svazijsko, Botswana, Kolumbie, Guatemala a další. Ze svých cest připravujo přednáške a zábavnó formó  se snažím  lidem  ukázat krásu ostatních zemí“. Tomáš Štěpán  už od malička snil o cestě na černé kontinent.

„Vždycky jsem chtěl vidět tu pravó Afriko. Tu Afriko z dětských knížek a filmů. Existují vůbec taková pohádková místa? Co si o nás Češích v Africe myslí a jak jim chutnala naša moravská šlivovica?“
Divoké Dračí hore, safari, 4×4 Centrální Kalahari, návštěva vesnické školy, potápění s velkým bílým žralokem… to vše a ještě mnohem více zažijete na netradiční  přednášce vedené v hanáckém dialektu.

Přednáška se koná 21. 2. 2023 v 18:00 hodin v sále Knihovny Petra Bezruče. Více informací o fotografu, průvodci a dobrodruhu Tomáši Štěpánovi najdete na jeho webu polihotrip.cz.

Opavský rodák, pedagog a spisovatel Ondřej Šamárek byl již od dětství uchvácen kosmonautikou. Svou pozornost zaměřil převážně na historii pilotovaných letů. Od roku 2012 publikuje články na webu Kosmonautix.cz. Později i na portále OSEL.cz. Je autorem knih Vesmírné osudy a Kritické momenty kosmonautiky. Ve svém volném čase se věnuje i hudbě nebo letectví. Pro žáky základních škol si připravil interaktivní povídání o kosmu a kosmických letech provázené videoprojekcí.

V únoru si také připomínáme 100. výročí narození známé české malířky a ilustrátorky Heleny Zmatlíkové. Oddělení pro děti a mládež spolu s pobočkami Kateřinky a Kylešovice si připravilo pro naše čtenáře tříměsíční soutěž s názvem: „Helena Zmatlíková dětem“. Vše vypukne ve čtvrtek 2. února. Během tří kol se blíže pomocí úkolů, textů, obrázků i hádanek seznámíme s životem i díly této významné osobnosti. Na oddělení pro děti a mládež v měsíci únoru bude pro žáky, čtenáře i jejich rodiče znovu připravena výtvarná dílna. Pomocí různé výtvarné techniky, která se bude každý měsíc střídat, si můžete vyrobit výtvor, který ozdobí každý dětský pokojíček. Tento měsíc to bude bílý roztomilý SNĚHULÁK.

Pobočka v Opavě Kateřinkách si připravila únorový Klub maminek na téma KARNEVAL.

V únoru pokračuje na hlavní budově výstava Hvozdnice  očima Jana Čecha, na dospělém oddělení je připravena nová výstava Skleněná krása, která představí výrobky z korálků a skla. V Kateřinkách pokračuje výstava fotografa Jiljího Slívy Čtvero ročních období a na pobočce v Kylešovicích můžete vidět výstavu „Přírodní struktury“: barevné linoryty – klauzurní práce žáků 1. ročníku oboru grafický design SŠPU Opava, p. o.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook