Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Březen – měsíc čtenářů v Knihovně Petra Bezruče

Do celostátní akce Březen měsíc čtenářů (BMČ) se každoročně zapojuje více než 400 veřejných knihoven. Svými aktivitami se pravidelně zapojuje i opavská knihovna, která si letos připravila pestrý program pro všechny věkové kategorie.

Věříme, že si v pestré programové nabídce každý najde tu svou.  Akce cílíme nejen na naše čtenáře, ale doprovodným programem se snažíme oslovit i skupinu lidí, kteří do knihovny nechodí. Nejen pro ně jsme připravili zajímavé přednášky. Programově bohatý měsíc pak zakončí Noc s Andersenem, kterou pořádáme pro naše malé čtenáře.

Opavské veřejnosti se představí nové výstavy. Na pobočce v Opavě Kateřinkách to bude výstava klauzurních prací studentů SŠPU Opava s názvem Oknem nebo dveřmi? Na hlavní budově se představí žáci ZUŠ Vladislava Vančury společnou výstavou Střípky ze ZUŠ  inspirovanou výtvarným uměním současným i minulým. Kresby, malby, sgrafita, tisky a kombinované techniky, práce inspirované tvorbou Eriky Bornové, Dalibora Chatrného, Václava Hollara, Renaty Fučíkové, Jiřího Anderleho a dalších. Ve vitrínách na dospělém oddělení pokračuje v březnu výstava Skleněná krása.

V Kylešovicích bude výstava fotografií Kateřiny Skalíkové a Renáty Veselské nazvaná Poslední host.

Těžiště našeho březnového programu je v poznávacích přednáškách. I tentokrát přivítáme publikující cestovatele. První březnovou přednáškou Tanzánie – svět kopyt a čelistí jistě zaujme opavské publikum Saša Ryvolová.

Společně vychutnáme kultovní zážitek migrace pakoňů přes řeku Mara. Tisíce kopytníků na rozlehlých pláních Serengeti a na ně číhající šelmy. Jezero Natron plné plameňáků. Život v pověstném kráteru Ngorongoro. Výstup na aktivní sopku Ol Doinyo Lengai. Kmeny Masai, Hadzabe a Datoga. Turisty oblíbený ostrov Zanzibar s vůní vanilky, hřebíčku a poznáme i jeho temnou historii. Koloniální památky Stone Townu, písečné pláže, želvy a endemické opice.

V úterním večeru nasajeme atmosféru nezkrocené Afriky. Pokud chcete zažít nefalšované vzpomínky na Afriku, Saša Ryvolová je nám svým magickým vyprávěním přiblíží…

Manželé Alena a Jiří Márovi patří mezi naše cestovatelské oblíbence. Na jejich poutavě zpracované přednášky se již řadu let těší opavské publikum a jezdí na ně zájemci z blízkého i vzdálenějšího okolí, kam se Márovi třeba hned tak nedostanou. V březnové přednášce   se vypravíme do Japonska.

Společně navštívíme tajemné chrámy, překrásné zahrady, neklidné sopečné oblasti i nespoutané vodopády. Projedeme se rychlodráhou šinkanzen, budeme obdivovat mohutné zápasníky sumó i křehké gejši. Ochutnáme exotické jídlo i neobyčejné zvyky v typických japonských restauracích a lázních, ve kterých se koupají dokonce i opice. Nahlédneme přímo do života japonské rodiny a poznáme jejich tradice i současný způsob života.

V poslední březnové přednášce pro veřejnost navštívíme Írán v přednášce Vítejte v Íránu. Cestovatel Kuba Venglář představí zemi, která vám za 24 hodin dá tak velkou estetickou nálož, že si budete připadat, jako by na vás spadla Sixtinská kaple. Mešity, lázně, domy boháčů, bazary, zříceniny, podzemní města… Všechna tahle nádhera hrozí přetížením mozku a kdo má dost, utíká ke strohosti pouště či za přechody neznámých hor.

Avšak nejzásadnější impresi z Íránu utváří lidé. Je téměř nemožné nastoupit do autobusu, aniž byste se osobně seznámili s řidičem, jeho pomocníkem i šéfem nádraží. Ze všech stran zní „Welcome to Iran“. Před jejich nelidskou zdvořilostí není úniku.

Bohužel hned vedle všech těch mešit, hor a úsměvů se plíží ještě jeden dojem. Dojem bezmoci, který je slyšet v hlase všech, kdo mluví o cenzuře, propagandě a nesmyslnosti světa, ve kterém musí žít. To, co je pro turistu levný ráj na zemi, se pro všechny, kdo nepřijíždějí ze západu s roličkou eur, rychle obrací v past.

Írán je krásný, ale složitý svět, který zalézá pod kůži lépe než pouštní písek… Více informací o autorovi najdete na zahorami.cz.

 

Nebudou chybět ani akce pro starší generaci. V pondělí 6. 3. 2022 se uskuteční v 15 hodin Exkurze pro StOpu (Klub důchodců a Vlastivědná vzdělávací společnost Stará Opava). Zájemci se dozvědí nejen zajímavosti o knihovně a našich službách, ale také o národní kulturní památce, ve které knihovna sídlí. Nebude chybět ani tradiční burza knih, která, kterou pořádáme s MDPO  a proběhne 29. 3. 2023 od 14 do 17 hodin na Horním náměstí v Opavě.

Romana Martiníková z pobočky v Opavě Kateřinkách v lednu nelenila a  prošla náročným školením, kde získala certifikát I. stupně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. Toho využijeme  v rámci Národního týdne trénování paměti (13. – 19. 3.), kdy zahajujeme na pobočce v Kateřinkách lekce trénování paměti pro seniory. Jedná se o interaktivní program zaměřený na práci s pamětí za pomoci mnemotechnik, aktivizačních cvičení a využívání kognitivních funkcí. Cílem je účastníky především inspirovat, jak si i v pokročilém věku udržovat svou paměť v dobré kondici.

Velká část našich aktivit je zaměřena na děti a rodiče s dětmi. Na programu pro děti se podílejí pracovnice dětského oddělení na hlavní budově ve spolupráci s pobočkou Kateřinky. Pro děti je připraven bohatý program, cestovatelské přednášky Jiřího a Aleny Márových, na téma Japonsko  a Tanzanie od  Saši Ryvolové. Nebude chybět ani březnový Klub maminek. Březen doplní již tradiční Maraton čtení, soutěže, výtvarné odpoledne a společné čtení.

Pro děti je také připraven literární workshop s Michaelou Fišarovou Malovaný kamínek. Michaela Fišarová ve svých knihách často píše o problémech a aktuálních tématech, které se týkají dnešních dětí, jako je třeba šikana, domácí násilí, ale třeba i síla přátelství.  Dříve působila jako pedagog, proto má k dětem blíž a umí toho využít. Její tituly si už dříve našly cestu k mladším i starším čtenářům. Do Opavy přijede tentokrát představit knihu Kamínek malovaný, úplnou novinku, určenou pro žáky 1. stupně ZŠ. Na besedách ji vždy doprovází profesionální herec Miroslav Reil, který povídání dramaticky doplňuje o ukázky z knih.

V oddělení pro děti a mládež si mohou děti s rodiči v březnu přijít vyrobit tentokrát jarní kytičku. Dílničky budou opět připraveny pro všechny v dopoledních i odpoledních hodinách.

V Kateřinkách je připraven tradiční Maraton čtení a Klub maminek na téma Velikonoce. Nebude chybět další kolo soutěže Helena Zmatlíková Dětem.

Pohádky jsou vždy tím nejdůležitějším stavebním kamenem pro úspěšnou Noc s Andersenem, která proběhne poslední březnový pátek pro pozvané čtenáře. V letošním roce to bude již 20. ročník, kdy se do této celorepublikové akce zapojí i opavská knihovna. Jak jinak oslavit 20. výročí než pohádkou? Připravili jsme pro děti pohádkovou soutěžní stezku okolo raduňských rybníků. Povede celým parkem i okolím zámku. Prohlídka krásných prostor s kouzelnou bytostí už bude jen pomyslná sladká tečka za celým večerem.

 

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook