Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Květen v Knihovně Petra Bezruče

I v květnu připravila knihovna řadu aktivit. I když jarní počasí více láká na zahrádky a do přírody, věříme, že si uděláte čas na návštěvu knihovny.

Hlavním lákadlem bude 16. května vernisáž renomovaného ostravského fotografa Dalibora Bednáře, který není opavské veřejnosti zcela neznámý. Svou výstavou Krajiny Dalibora Bednáře nás vtáhne do horské přírody. Snímky této výstavy vznikaly postupně v delším časovém rozpětí převážně v Jeseníkách, Beskydech, na moravsko-slovenském pomezí i na Slovensku.

Svou tvorbou navazuje na tradici českých fotografů, kteří se alespoň z části své tvorby věnovali krajině – např. Karel Plicka, K. O. Hrubý, nebo Zdenko Feyfar. Hlavní zdroj jeho inspirace jsou práce především Josefa Sudka a fotografa pralesů Rudolfa Jandy, neboť i téma pralesa Mionší zpracoval Dalibor Bednář s přibližně padesátiletým odstupem.

Výstavu fotografií z pralesa Mionší nazvanou Se Sudkem za zády představil Dalibor Bednář v Opavě v roce 2020. Každý jednotlivý snímek Dalibora Bednáře představuje osobní prožitek z cesty, z okouzlení přírodou a objevování kouzla detailu. Výstava bude k vidění i během letních měsíců, aby se stala vítanou inspirací pro prázdninové cesty milovníků přírody.

Dalibor Bednář (nar. 1960 v Opavě) své dosavadní fotografické dílo soustředil jednak do autorských výstav, tak do obrazových publikací a kalendářů. Úplný přehled výstav a publikační činnosti lze najít na webových stránkách autora www.fotobednar.cz. Publikace dokumentující jeho tvorbu najdete i ve fondu naší knihovny.

V měsíci květnu přijala také pozvání do knihovny oblíbená spisovatelka dětských knih Zuzana Pospíšilová. S jejími pohádkovými příběhy jsme se poprvé mohli setkat v časopise Sluníčko, a to od roku 2004. Rok na to již začala vydávat své knihy. Patří mezi nejaktivnější a nejoblíbenější autory píšící pro dětské čtenáře. Její tituly Kouzelná třída, Školnice Valérie v podezření, Pohádky z parkoviště atd. jsou na oddělení pro děti a mládež neustále rozpůjčeny. Autorské čtení spolu s dárečkem, který osobně předá, bude hlavní odměnou pro naše čtenáře i žáky základních škol, kteří se úspěšně zúčastnili tříměsíční soutěže s názvem: Helena Zmatlíková Dětem.

Stejně jako loni přesouváme část našich aktivit pro děti do Sadů svobody, abychom zpříjemnili maminkám i dětem středeční dopoledne. Na středu 24. května jsou v Sadech svobody připraveny Hrátky s knihovnou. Nebudou chybět pohybové aktivity, soutěže a výtvarná dílnička. Moc se na Vás těšíme.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook