Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Petr Kolář: Jak porozumět současnému světu? Beseda s diplomatem a poradcem prezidenta

6. 9. 2023 v 18:00 hodin, Knihovna Petra Bezruče v Opavě, sál knihovny, VSTUP VOLNÝ.

Beseda je součástí programu 66. ročníku festivalu Bezručova Opava.

Také máte pocit, že nerozumíte dnešnímu světu? Že se politici, nadnárodní organizace a státy neumí poučit a stále opakují chyby a omyly z minulosti? Jaký je rozdíl mezi ruskou, severskou a americkou mentalitou? Málokdo rozumí zahraniční a bezpečnostní politice jako bývalý velvyslanec České republiky ve Spojených státech amerických, Rusku, Irsku a Švédsku a blízký spolupracovník prezidentů Václava Havla a Petra Pavla Petr Kolář.

Vystudovaný etnograf má hodně pestrou kariéru v oblasti diplomacie, politiky a mezinárodních vztahů. Po politických konfliktech s komunistickým režimem v Československu pracoval od listopadu 1989 v dělnických profesích. Po Sametové revoluci se stal vědeckým pracovníkem v Ústavu pro soudobé dějiny ČSAV a také působil v Institutu pro strategická studia Ministerstva obrany. Během této doby se také zapojil do novinářské praxe.

V roce 1993 začal pracovat pro Ministerstvo zahraničních věcí, kde zastával různé funkce. V letech 1993–1995 vedl odbor krajanských a nevládních styků a poté odbor pro východní a jižní Evropu. V roce 1996 se stal velvyslancem České republiky ve Švédsku, a v následujícím roce se stal poradcem Václava Havla pro evropskou integraci a Balkán.

V letech 1999–2003 působil jako velvyslanec v Irsku a poté se vrátil do Ministerstva zahraničních věcí, kde v roce 2005 zastával pozici náměstka ministra. V listopadu 2005 byl jmenován velvyslancem České republiky v USA, kde setrval až do roku 2010. Poté přešel na post velvyslance v Rusku, který zastával do roku 2012.V roce 2013 se připojil k PPF jako ředitel pro mezinárodní vztahy se zaměřením především na asijské trhy. Spekulovalo se také o jeho možném jmenování ministrem zahraničních věcí, když měl nahradit Karla Schwarzenberga.

Od roku 2014 spolupracuje s americkou lobbistickou a advokátní kanceláří Squire Patton Boggs a angažuje se v think-tanku Evropské hodnoty. Je také neformálním poradcem některých českých politiků, včetně Andreje Babiše a Miloše Vystrčila. Dlouhodobě radí prezidentu Petru Pavlovi, který ho po svém zvolení do funkce nazval „přítelem po boku“. Od května 2023 také koordinuje tým externích poradců prezidenta republiky.

S Petrem Kolářem budou v sále Knihovny Petra Bezruče středoškolský učitel Jaroslav Rotrekl a mluvčí opavské radnice a bývalý novinář Roman Konečný. Prostor samozřejmě bude i na vaše dotazy.

 

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook