Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Knihovna Petra Bezruče v září

V září se v knihovně naplno rozbíhá nejen půjčování knih a dalších dokumentů, ale také program tradičně spojený s festivalem Bezručova Opava, letos s podtitulem Šťastné náhody, chyby a omyly.

Co nás tedy čeká?

Ve středu 6. 9. 2023 v 17 hodin proběhne vernisáž výstavy Komenského fascinující Labyrint světa a ráj srdce v kolážích Miroslava Huptycha, která představuje koláže předního českého výtvarníka inspirované Komenského nejpřekládanějším dílem, a další výstavy KOMenský v KOMiksu, která je určena zejména dětem. Prostřednictvím komiksové podoby se seznámíte s hlavními životními událostmi, dílem a odkazem Učitele národů. Příběh Komenského života sepsala Klára Smolíková a svými obrazy ho doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich.

Pro školní třídy a dětské návštěvníky jsou k výstavě připraveny pracovní listy, které si mohou vyzvednout na dětském oddělení. Předem přihlášené třídy základních škol se zúčastní také workshopu se spisovatelkou Klárou Smolíkovou, a to 3. 10. 2023.

Bezprostředně po vernisáži bude v 18 hodin následovat beseda s diplomatem a nyní také poradcem prezidenta Petrem Kolářem Jak rozumět současnému světu? S Petrem Kolářem budou v sále Knihovny Petra Bezruče středoškolský učitel Jaroslav Rotrekl a mluvčí opavské radnice a bývalý novinář Roman Konečný. Prostor samozřejmě bude i na vaše dotazy.
Ve čtvrtek 14. 9. 2023 v 18 hodin vás zveme do našeho sálu na přenášku Bohumila Vurma a Zuzany Foffové o dvou velkých renesančních osobnostech BOSCH A KOMENSKÝ – DVA POUTNÍCI. Přednáška bude doplněna obrazovou projekcí.

Páteční dopoledne dne 15. 9. 2023 bude patřit spisovatelce Michaele Fišarové a herci Miroslavu Reilovi v literárně-dramatickém programu Čítárna – příběh knihy. Divadelní zpracování fiktivní maturitní zkoušky obsahuje scénické čtení z díla Jan Amos Komenský, Labyrint světa a ráj srdce a zajímavosti ze života autora včetně mnoha historických souvislostí, přičemž publikum je aktivně vtaženo do průběhu představení. Program je určen pro předem přihlášené střední školy.

Kromě akcí v rámci festivalu Bezručova Opava 2023 se po prázdninách budeme věnovat rodinám s dětmi. V září se vrátí z parku na pobočku v Kateřinkách oblíbený Klub maminek, tentokrát na téma Loučíme se s létem. První setkání proběhne ve středu 13. 9. 2023 v 10:00-11:30 hodin. Začne dvouměsíční výtvarná soutěž pro malé děti „Zvířátka v přírodě“. Tu pro vás připravilo oddělení pro děti a mládež a pobočka Kateřinky.
Pustíme se do vzdělávání seniorů – pro zvané proběhne ve středu 20. 9. 2023 zahajovací lekce navazujícího kurzu Trénování paměti s Romanou Martiníkovou.

Současná literatura, atraktivní místa, to je tradiční NOC LITERATURY, která si v Opavě odbude svou premiéru ve středu 20. 9. 2023.

Unikátní propojení neobvyklého místa, osobité interpretace a literárního textu nabízí nevšední kulturní zážitek a příležitost seznámit se s myšlením současných evropských autorů. NOC LITERATURY si vydobyla pevné místo v českém kulturním kalendáři a stala se jeho neodmyslitelnou součástí a my se k ní letos připojujeme.

A nabídneme vám další výstavy – od 1. 9. 2023 do 19. 12. 2023 bude na dospělém oddělení k vidění nová výstava hraček studentů SŠPU, oboru Tvorba hraček a herních předmětů, s názvem Hračkárum – turnaj nápadů, a na pobočce v Kateřinkách bude do konce října fotografická výstava Jana Čecha – Etiopie.

Pobočka Kylešovice bude do konce října z důvodu rekonstrukce nových prostor UZAVŘENA!

 

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook