Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Etiopie očima Jana Čecha

4. 9. – 27. 10. 2023, Knihovna Petra Bezruče v Opavě, pobočka Kateřinky, ke zhlédnutí během provozní doby pobočky, VSTUP VOLNÝ.

Etiopie je jednou z kulturně, historicky i přírodně nejzajímavějších zemí Afriky, Je jedinou zemí kontinentu s původním obyvatelstvem, v celé zemi se dnes hovoří téměř 80 jazyky a dialekty. Země je tvořena etiopskou vrchovinou s mnoho endemickými druhy živočichů i rostlin. Této vrchovině dominuje pohoří Bale a Simienské hory.

Jih je etnicky nejzajímavější částí země a údolí řeky Omo s kmenovou rozmanitostí, která v Africe nemá obdoby. Sever se svou tajemnou historií. Jako druhá země na světě po Arménii přijala Etiopie na začátku 4. století křesťanství. Místa Lalibela, Gondar patří k historicky nejzajímavějšímu, co může subsaharská Afrika nabídnout.

Hlavní město Etiopie Addis Abeba „nová květina“ bylo založeno na konci 19. století císařem Menelikem II. Kdybychom hledali jediný symbol, který spojuje celou Etiopii, byl by to nevelký zelený keř, který pochází právě odtud s latinským názvem „COFFEA ARABICA“. Když se řekne Etiopie, představíme si kávu, pije se zde denně s cukrem, solí nebo s etiopským máslem.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook