Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Březen měsíc čtenářů 2024 v naší knihovně

Březen měsíc čtenářů.

Měsíc březen má již dlouho tradici jako období, které je věnováno právě čtenářům. Už za první republiky pořádal Svaz knihkupců a nakladatelů tzv. „Týdny knihy“. Březen je také měsíc, ve kterém se, krom Vánoc, nakupuje největší množství knih na trhu. Letošní téma měsíce čtenářů zní S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA – ŽIVOTEM S KNIHOU.

I tentokrát jsme si pro vás připravili bohatou škálu aktivit a událostí.

Ve čtrnáctém ročníku ČTENÁŘE ROKU budeme hledat největšího čtenáře z řad nejmenších. Toho, který je registrovaným čtenářem knihovny a navštěvoval akce S knížkou do života – Bookstart. V březnu proběhne slavnostní ocenění vybraných čtenářů na dětském oddělení naší knihovny.

Knihovna Petra Bezruče v Opavě nabízí svým čtenářům novou službu – ROZVOZ KNIH. Probíhá každý první pátek v měsíci dopoledne. Služba je určena pro seniory nebo imobilní občany města, kteří si nemohou pro knihy do knihovny dojít sami.

Objednat službu je možné na telefonním čísle 553 714 005 nebo emailem  na adrese dospele@okpb.cz.

Ve fondu naší knihovny si můžete vybrat téměř 100 titulů Kouzelného čtení od společnosti Albi. Současně knihovna nabízí i zapůjčení Albi tužky pro čtenáře, kteří doma ještě svoji tužku nemají. Z nabídky Kouzelného čtení si vyberou úplně nejmenší děti stejně tak jako žáci druhého stupně základní školy, a proto je o tyto knížky velký zájem. Přijďte se do oddělení pro děti a mládež podívat na celou nabídku, z velkého množství Albi knížek si tu svou jistě vybere každý.

Tradičně se potkáme na Horním náměstí na burze knih v autobusu, kterou pořádáme ve spolupráci s Městským dopravním podnikem, Charitou Opava a Slezským fotbalovým klubem Opava.

V Kylešovicích se scházejí nadšenci z řad dospělých čtenářů v Klubu mnoha příběhů. Přijďte si i vy pro zajímavé tipy k četbě, popovídat si o tom, co vás v poslední době zaujalo v knihovních regálech či poznat nové přátele. Můžete se těšit na podvečerní setkání s lidmi, kteří mají rádi knihy stejně jako vy.
 
Blížící se Velikonoce inspirovaly naše kolegy, kteří pro vás připravili workshop Malování kraslic na hlavní budově a na pobočce v Kylešovicích.

Pokračovat budou kurzy Trénování paměti na pobočce v Kateřinkách, na hlavní budově, v Kateřinkách i Kylešovicích budeme promítat inspirativní snídani Brain&Breakfast.

V rámci cyklu cestovatelských přednášek si s Patrikem Kotrbou budeme povídat o buskingu, kterým se cestou po Evropě živil. Živil se hrou na kytaru, zpěvem písní a roky bydlel pod širým nebem. Mistři kytary, Španělé, ho naučili jadrnému projevu, který chytá za srdce a zároveň ho pouť naučila bezbřehému klidu.

Rezervujte si ve svých kalendářích první úterý v dubnu, kdy nás navštíví Martin Úbl, aby nám představil Stezku Českem – 1000 a 1000 km dlouhý přechod ČR, který se stal fenoménem. Tato přednáška s historicky prvním workshopem vás pobaví spoustou nových příběhů, motivuje, a nakonec i nadchne. Vše o horách, trekování a Stezce Českem, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.

V březnu si přijdou na své hlavně děti. Druhým kolem pokračuje vědomostně-výtvarná soutěž Moje město Opava na všech dětských odděleních. Tentokrát se zaměříme na historické budovy. Těšit se můžete na další čtenářskou lekci pro nečtenáře Čtení hravě a setkání Klubu maminek, tentokrát na téma Velikonoce. Výtvarné dílničky v březnu budou plné jara. Vyrábět se budou z různých materiálů jarní barevné květy.  

Poznávat přírodu s dráčkem Smrčkem a spisovatelkou Petrou Martiškovou budou pozvané děti nižších ročníků opavských základních škol. Další se vydají na virtuální procházku s paní Zuzanou Hruškovou, na které budou poznávat Čtvero ročních období ve Chráněné oblasti Poodří.

Maraton čtení bude probíhat na pobočce v Kateřinkách a v Kylešovicích se můžou těšit na Týden s knihou. Během dopoledne budeme pozvaným dětem předčítat ukázky z knih, které nás zavedou do tajemných zákoutí zahrad… A děti nám naopak mohou představit svou oblíbenou knihu. 

Čeká je rovněž workshop ke knize Devět malých zahradníků: rok ve školní zahradě se spisovatelkou Klárou Smolíkovou.

Vše vyvrcholí Nocí s Andersenem, která z důvodů velikonočních svátků proběhne tentokrát již v pátek 22. března, tedy o týden dřív než obvykle. A jelikož je tento den rovněž Světovým dnem vody, přizpůsobili jsme tomu celý náš program.

Milovníci výtvarného umění můžou do konce měsíce navštívit výstavu Abstraktní spiritismus a bytí snu Davida Bátora, v Kylešovicích pro všechny s duší zahradníka začíná výstava ilustrací Vojtěcha Šedy z knihy Kláry Smolíkové Devět malých zahradníků: Rok ve školní zahradě, která vás provede celým zahradnickým rokem a proměnami jedné školní zahrady měsíc po měsíci. V Kateřinkách bude do konce dubna k vidění výstava klauzurních prací studentů 2. ročníku oboru Grafický design SŠPU Opava s názvem ŘÍŠE ZVÍŘAT: Mýty a fakta o zvířatech.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook