Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Únor v knihovně

Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky. Kdoví jestli tahle pranostika ještě dneska platí. Ať už prší, sněží, fouká nebo svítí sluníčko, my v knihovně máme plán. Zveme vás do našich prostor na následující výčet akcí.

Také v únoru pokračují kurzy Trénování paměti na pobočce v Kateřinkách a proběhne další inspirativní snídaně Brain&Breakfast, nově také na pobočkách v Kateřinkách a Kylešovicích.

V Kylešovicích budeme společně Bubnovat pro radostRenatou Veselskou a v Kateřinkách si s bylinkářkou Renatou Jahodovou budeme povídat o bylinkách, detoxu a vyrobíme si jalovcovou mast, která aktivuje lymfatický systém odstraňující toxické látky a urychluje regeneraci. Na obě akce je nutná rezervace.

V rámci cyklu cestovatelských přednášek se s Lenkou Klementovou podíváme do nejvzdálenější části Evropské unie, na ostrov Réunion. Tento ostrov je rájem pro milovníky pěší turistiky, je sopečného původu a  jeho největší vrcholy se tyčí do výšky přes tři tisíce metrů nad mořem. Tropická příroda s mnoha endemickými druhy rostlin je úchvatná a vše si při treku můžete prohlédnout zblízka.

Prezentovat českou literaturu přijede v únoru do knihovny opavský rodák Jakub Stanjura, který uvede svůj debutový román Srpny, v něm popisuje, jak je pro člověka snadné zapadnout do cizích preferencí natolik, až postupem času obtížně rozpoznává ty své. Současně otevírá závažné téma gaslightingu, psychické formy manipulace, kdy se násilník snaží oběť přimět k tomu, aby zpochybňovala to, co prožívá.

Pro děti je připraveno pravidelné setkání Klubu maminek, tentokrát na téma Karneval a tradičně proběhne na pobočce v Kateřinkách. Pokračovat bude čtenářská dílna Čtení hravě pro předčtenáře, nečtenáře, začínající čtenáře (5-6 let) a jejich doprovod na dětském oddělení (nutná rezervace). 

Tématem výtvarných dílniček na měsíc únor bude vytvořit „Paní zimu“. Na malé výtvarníky se těší oddělení pro děti a mládež.

První středu v měsíci přijede představit v autorském čtení svou knihu Kapřík Metlík spisovatel Jan Opatřil. Čtivé povídání o kapříkovi a jeho přátelích, kteří spolu zažívají dobrodružství nejen v malém rybníce, ale i na velké přehradě. Pomocí příběhů se děti něco dozvědí o vodní říši. Jana Opatřila bavilo psaní příběhů již od dětství, není tedy žádným divem, že se z něho stal autor dětských knih. Kromě série knih Kapříka Metlíka, patří mezi jeho další tvorbu 3 hororové povídky a román Desatero.

Jak jste již jistě všichni zaregistrovali, oslaví letos město Opava 800 výročí od svého založení. Knihovna Petra Bezruče v Opavě (dětská oddělení) připravila od února tříměsíční vědomostně-výtvarnou soutěž s názvem: „ Moje město Opava“. V jednotlivých kolech se soutěžící pomocí úkolů, kvízů či hádanek dozví spoustu zajímavosti o našem městě. A zároveň zapojí svůj malířský talent. Podrobnosti najdete na webu knihovny.

Do poloviny února probíhá výstava loutek a ilustrací k dětským knihám Saši Švolíkové Cesta z cesta a na jejím konci se můžeme těšit na komentovanou prohlídku výstavy s autorkou (nutná rezervace). Celý měsíc můžete na dospělém oddělení zhlédnout Háčkované miniatury Pavlíny Hejzlarové, na pobočce v Kateřinkách fotografie Hany Černíkové doprovázené verši pana Bohuslava Hůlky s názvem Rezonance a v Kylešovicích výstavu fotografií dětí z fotografického příměstského tábora s názvem Fotodílna.

Nově se můžete těšit na výstavu Abstraktní spiritismus a bytí snu Davida Bátora, která bude uvedena k jeho životnímu jubileu vernisáží. Na té bude představen zcela nový výbor z poezie. V programu vystoupí básník, pedagog a literární kritik Jakub Chrobák a hudební publicista a pedagog Milan Bátor se svými syny Lukášem a Šimonem.

Ať je váš začátek nového roku plný radosti, motivace a poznání. Rádi vám v naší knihovně budeme nápomocni.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook