Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Program knihovny v dubnu

Je-li duben pěkný, bude květen ještě hezčí. Nepředbíhejme však. Co nás v dubnu čeká?  Spousta zajímavých akcí, na které by byla škoda nepřijít. Pojďme se na to společně podívat.

První úterý v dubnu nás navštíví Martin Úbl a představí nám Stezku Českem – 1000 a 1000 km dlouhý přechod ČR, který se stal fenoménem. Tato přednáška s historicky prvním workshopem vás pobaví spoustou nových příběhů, motivuje, a nakonec i nadchne. Vše o horách, trekování a Stezce Českem, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.

První dubnová přednáška Stezka Českem.

Ve stejný den se na pobočce v Kylešovicích můžete potkat se Zu a povídat si s ní o výrobě mýdla, o značce Jezuskote a spoustě dalších zajímavých věcí.

Povídání o výrobě mýdla a značce Jezuskote.

Na pobočce v Kateřinkách se můžete těšit na kreativní workshop Jarní tvořeníHankou Režnarovou.

Do Střední Ameriky se podíváme s Deny & Carol, které nám přijedou vyprávět o jejich čtyřměsíční cestě plné hezkých, ale i těch horších zážitků. Procestovaly Belize, Guatemalu, Salvador, Nikaraguu, Kostariku a Panamu.

Dany a Carol nás v přednášce provedou Střední Amerikou.

Na jaře slaví svátek planeta Země, a to Dnem Země. Každý rok se koná řada zábavných i vzdělávacích programů, které upozorňují na ekologické hrozby, učí třídit a recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k přírodě. Magistrát města Opavy ve spolupráci s naší knihovnou pro vás připravil přednášku s názvem Česko a Evropa řeší klima v podání meteorologa Michala Žáka a publicisty Daniela Tichého, kteří jsou nejen zkušení, ale také populární skrze svou práci pro Českou televizi. Naši knihovnu najdete rovněž na stanovišti v Janáčkových sadech na venkovní akci pořádané k oslavě tohoto svátku. 

Jak jsme vás již informovali, scházejí se v Kylešovicích milovníci knih. Z řad dospělých čtenářů v Klubu mnoha příběhů a děti v klubu Knihomilů. Stavte se i vy pro zajímavé tipy k četbě a povídat si o tom, co vás na knižní scéně zaujalo.

V Kylešovicích probíhá projekt Zahrada žije inspirovaný tématem Rok v zahradě a stejnojmennou knihou Anity Blahušové Zahrada žije. Kniha ukazuje, proč je zahrada tak úžasné místo k hraní i objevování a jak si ji co nejvíce užít společně s dětmi a celou rodinou. PERMASEMíNKA vytvořila k této knize sadu semínek – Zahrádka pro děti – do níž vybrali semena druhů a odrůd ovoce a zeleniny, která považují za snadná k pěstování a chutná. A nás napadlo založit zahradu. 

Přizvali jsme do ní další kolegy – zahradníky z Rodinné školky Světluška, Kateřinu Meletzkou a její Pokojíček a ZŠ Kylešovice pod vedením pí učitelky Barbory Valečkové. Těšíme se z naší spolupráce a věříme, že se nám podaří zasít i semínka přátelství a podpory. Budeme rádi, pokud se i pro vás stane zahrada, kterou zde společně vytvoříme, malou oázou, místem radosti a inspirace. K tomuto projektu byla založena Facebooková stránka Zahrada žije, račte do ní vstoupit!

Pokračují inspirativní snídaně Brain&Breakfast na hlavní budově a pobočkách Kateřinky a Kylešovice.

Brain & Breakfast: Vesmír pod našima nohama.

Bohatý program je připraven pro děti. Třetím závěrečným kolem pokračuje vědomostně-výtvarná soutěž Moje město Opava na všech dětských odděleních. V něm spolu poznáme slavné opavské osobnosti. Děti, které se v únoru účastnily přednášek Dalibora Halátka o založení a historii našeho města, se můžou těšit na komentované prohlídky Opavy ve spolupráci s kulturní organizací OKO.

Proběhne další čtenářská lekce pro nečtenáře Čtení hravě a setkání Klubu maminek na téma Lidské tělo. Duben je spjatý s jednou pohádkovou postavičkou. Ke konci měsíce lítá pomocí koštěte na slet. Už víte? Určitě jste poznali, že budeme ve výtvarných dílnách vyrábět čarodějnice.

Stále více slyšíme o hrozbách sociálních sítí pro mládež. Z toho důvodu jsou pro žáky 8. tříd základních škol připraveny besedy v na téma: Kyberšikana. Přednášející Pavel Schweiner pracuje v Centru prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Palackého. Ta je zapojena do celorepublikového projektu E-bezpečí, který je zaměřen na vzdělávání, prevenci a osvětu související s rizikovým chováním na Internetu. Pro střední školy jsme ve spolupráci s Fakescape připravili hravý workshop s únikovými prvky Zachraňte prázdniny! na rozvoj mediální gramotnosti.

V dubnu se znovu otevřou dveře knihovny ve večerních i nočních hodinách v rámci Noci s Andersenem dětem ZŠ a PŠ Opava. Program celého večera bude spjat s výročím vzniku města Opavy, kdy si pomocí procházky, vyprávění pověstí, čtením knih a večerních úkolů toto jubileum připomeneme.

Chybět nebudou ani výstavy. Na hlavní budově bude probíhat putovní výstava fotografií Miluše Pagáč nazvaná Jeden den: momenty ze života rodin s dětmi s postižením zraku. Snímky zachycují obyčejný život rodin, které pečují o dítě se zrakovým hendikepem, s všemožnými starostmi i radostmi.

Výstavní soubor fotografií Petra Václavka Dubánci představí ukázky ze tří dubánčích knížek: Dubánek a tajný vzkaz, Dubánek ve světě lidí a Dubánčí šprýmy. První dvě napsala Klára Smolíková, autorem básniček v knize Dubánčí šprýmy je Martin Kinc. Na dospělém oddělení bude k vidění výstava obrázků Věry Karasové Akvarelová malba.

V Kylešovicích pokračuje pro všechny s duší zahradníka výstava ilustrací Vojtěcha Šedy z knihy Kláry Smolíkové Devět malých zahradníků: Rok ve školní zahradě, která vás provede celým zahradnickým rokem a proměnami jedné školní zahrady měsíc po měsíci a v Kateřinkách bude do konce dubna k vidění výstava klauzurních prací studentů 2. ročníku oboru Grafický design SŠPU Opava s názvem ŘÍŠE ZVÍŘAT: Mýty a fakta o zvířatech.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook