Brain & Breakfast: Jak může AI pomoci v současné krizi duševního zdraví?
22. 8. 2024 v 8:30 hodin, Knihovna Petra Bezruče v Opavě, Hlavní budova – Multimediální učebna (3. nadzemní patro), pobočky Kateřinky a Kylešovice, VSTUP VOLNÝ.
Knihovna Petra Bezruče v Opavě bude opět promítat další inspirativní snídani v knihovně z cyklu živých vysílání projektu Brain & Breakfast, který si klade za cíl zastávat protiváhu zkratkovitosti zpráv, které se k nám dostávají přes sociální sítě, nebo televizi.
Ukazují, že svět je ve skutečnosti mnohem barevnější, zajímavější a optimističtější, než by se mohlo zdát. Inspirují k tomu, že každý z nás muže něco významného dokázat.
Téma nacházejícího vysílání Brain & Breakfast bude JAK MŮŽE AI POMOCI V SOUČASNÉ KRIZI DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ?
Západní civilizace se v posledních letech potýká s prohlubující se krizí duševního zdraví. Projevuje se jak u mladých lidí (GenZ) zejména v extrémním nárůstu počtu sebevražd, sebepoškozování, depresí či úzkostí, tak i celopopulačně ve formě pandemie rozkladu funkčních modelů světa a jejich náhradou za nejrůznější konspirační teorie, antisociální chování a polarizací ve všech dimenzích společnosti.
Jaká je příčina těchto problémů, jakou roli v nich hrají sociální sítě, AI i probíhající kognitivní a hybridní válka? Můžeme AI využít k postupnému zlepšování situace a budování dlouhodobé technologické ochrany naší mysli?
Kdo je Jan Romportl
Jan Romportl je expert na umělou inteligenci, zakladatel startupu Elin.ai, konzultant a technologický partner ve společnosti Presto Ventures. V minulosti založil a do půlky roku 2022 také vedl Dataclair.ai – Centrum umělé inteligence v PPF a O2 Czech Republic.
Za pomoci umělé inteligence řeší palčivé problémy v oblasti duševního zdraví a online světa. Má letité zkušenosti s univerzitním výzkumem a výukou AI, interakcí člověka a stroje, řečových technologií a filozofie na Západočeské univerzitě v Plzni. Ve volném čase běhá, dělá taekwondo, potápí se a je soukromým pilotem. Také nadšeně sbírá historické počítače Atari.