Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Brain & Breakfast: Tomáš Rousek – Architektura budoucnosti: Rozšiřování naší biosféry ve vesmíru

17. 4. 2025 v 8:30 hodin, Knihovna Petra Bezruče v Opavě – hlavní budova, pobočka Kylešovice, VSTUP VOLNÝ.

Knihovna Petra Bezruče v Opavě bude opět promítat další inspirativní snídani v knihovně z cyklu živých vysílání projektu Brain & Breakfast, který si klade za cíl zastávat protiváhu zkratkovitosti zpráv, které se k nám dostávají přes sociální sítě, nebo televizi.

Ukazují, že svět je ve skutečnosti mnohem barevnější, zajímavější a optimističtější, než by se mohlo zdát. Inspirují k tomu, že každý z nás muže něco významného dokázat.

Téma nacházejícího vysílání Brain & Breakfast bude ARCHITEKTURA BUDOUCNOSTI: ROZŠIŘOVÁNÍ NAŠÍ BIOSFÉRY VE VESMÍRU

Brain & Breakfast: Tomáš Rousek - Architektura budoucnosti: Rozšiřování naší biosféry ve vesmíru

Připojte se k přednášce s Tomášem Rouskem, průkopníkem vesmírné architektury, který představí své inovativní projekty zaměřené na budoucnost lidského osídlení mimo Zemi. Dozvíte se o návrzích vesmírných stanic, infrastruktury, roverů, robotů a hardware.

Podíváme se na využití robotických konstrukčních metod, 3D tisku, VR, umělé gravitace, bezdrátového přenosu energie a dalších technologiích, které mohou proměnit sci-fi v realitu. Tomáš také přiblíží své zkušenosti z mezinárodních spoluprací a výzev, kterým čelí při realizaci projektů.

Kdo je Tomáš Rousek

Tomáš Rousek je ředitelem společnosti XTEND v Praze a Londýně a pracuje také jako ředitel architektury ve společnosti ThinkOrbital v Coloradu. Podílel se na misích na Měsíc, Mars a asteroid ve střediscích NASA JPL, Ames a JSC. Spolupracoval na projektech ESA, německé kosmické agentury DLR a Evropské unie.

Ve společnosti ThinkOrbital vyvíjí koncepty velkých vesmírných platforem a infrastruktury. Ty by se roboticky sestavovaly a svařovaly na oběžné dráze a na Měsíci. Se společností Interlune spolupracoval na koncepcích lunárních stanic pro těžbu hélia 3 a souvisejících robotických systémů. Tom navrhl produkt Solstar WAP, který NASA vybrala pro nový modul HALO lunární stanice Gateway. Vedl výzkum SinterHab, prvního konceptu 3D tištěného lunárního modulu založeného na technologii NASA.

Ve společnosti AECOM v Londýně se podílel na architektuře pro olympijské hry v Riu de Janeiru, mistrovství FIFA v Kataru a Formuli 1 v Abú Zabí. Je autorem architektury jaderné elektrárny nové generace CR-100. Tom pracoval na architektuře a designu pro značky jako Vodafone, LEGO, Škoda Auto a Mercedes-Benz.

Jeho návrhy byly prezentovány na 20 výstavách v Evropě a Americe. Získal několik ocenění, např. od administrátora NASA. Jeho výzkumná činnost zahrnuje pokročilou architekturu a dopravu, robotické konstrukční metody, vesmírné skleníky a systémy podpory života, 3D tisk, virtuální realitu, grafiku a produktový design.