Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Knižní dary z roku 2010/2011

Listopad 2011

V listopadu zaslala spisovatelka Blanka Bartsch Forstová naší knihovně knihu
Pražské etudy. Jedná se o knihu básní a povídek, ve kterých se autorka vrací k oblíbeným místům v Praze, která je její celoživotní láskou.

Říjen 2011

Od autora Vladimíra Dubanského jsme obdrželi jeho prvotinu v oblasti beletrie nazvanou Pitevna ztracených snů. Kniha vypráví o lásce a snech, které chrání lidi před stresem a někdy jim dokáží zachránit i život. Na základě desítek skutečných příběhů sexuálních delikventů a vrahů vypráví o jejich zločinech, které ve svých důsledcích vedly k rozvoji dokonalejších kriminalistických metod, pomocí nichž byli nakonec usvědčeni. Autor působil řadu let na Vysoké škole veterinární v Brně jako docent.

Září 2011

Naše knihovna obdržela další vydání holmesologické publikace autora Richarda Ulmana Dílo a Shelrock Holmes, letmá pitva. Druhé vydání přináší mírně dopracované kapitoly a autor brožuru doplnil i o novou kapitolu, která zpracovává čtenářské ohlasy.
Holmesovy příběhy jsou u českých čtenářů velmi oblíbené. V Česku vznikla a aktivně pracuje i Česká společnost Sherlocka Holmese. Díky jejím aktivitám a Městské knihovně v Praze vznikla databáze elektronických verzí povídek o S. Holmesovi. Podstatná část povídek je převzata z překladů, které vycházely v nakladatelství
Mladá fronta v edici Máj a to v letech 1971–1974.Tyto překlady patří i dnes mezi ty nejkvalitnější překlady díla A.C.Doyla a to především díky úsilí překladatele a spisovatele Jana Zábrany. Na tuto databázi odkazují i naše záznamy. Pokud tedy není Váš oblíbený Sherlock Holmes volný k půjčení, stačí si pomocí našeho odkazu v katalogu záznam stáhnout z databáze Městské knihovny v Praze

Sherlock

Červenec 2011

V červenci jsme obdrželi sbírku básní autora Luďka Zlesáka. Jedná se o již čtvrtou knihu autora.
Luděk Zlesák debutoval v roce 1995 básněmi v časopisu „Vpřed“. Vydal básnickou sbírku „Právo na omyl“ (1996), „Kalendář“ (1999), která však nebyla nikdy nabízena v prodejní síti. Autor ji rozeslal do všech knihoven v celé republice. V roce 2006 vydal svou třetí zatím poslední knihu „Polospánek“.

Více informací o autorovi a jeho tvorbě naleznete na jeho stránkách
www.zlesak.cz

Červen 2011

Do fondu naší knihovny přibyly v červenci dvě nové zajímavé publikace

Beethovenův Hradec 1961-2011
Za 50 lety existence hudební soutěže Beethovenův Hradec se ohlíží dílo 3 autorů – Miroslava Malury, Evy Kolářové a Petra Hanouska. Dozvíte se v něm nejen užitečné informace o Beethovenově pobytu na Hradci i historii soutěže. Nechybí ani přehled laureátů soutěže v jednotlivých ročnících. Text publikace je také v angličtině a němčině

Ondřej Hložek: Tížiny
Básnická sbírka nadějného opavského básníka Ondřeje Hložka je podle slov recenzenta Jakuba Chrobáka pomalé a klidné putování. Jeho verše upozorňují na výjimečnost daného okamžiku, kroku, gesta …

Duben 2011

Na počátku dubna obdržela Knihovna Petra Bezruče dva knižní dary: Liberecký autor Milan Exner zaslal naší knihovně své dílo Rádlův synovec. Vypravěčem příběhu o údajném synovci filosofa Emanuela Rádla, tajemném docentu Anýžovi, je vrátný historického paláce, patřícího utopické „Eurouniverzitě“ kdesi v Čechách, kde tento „vědec“ působí jako vedoucí katedry divadelní vědy a kterého vykutálený příslušník ostrahy systematicky špehuje. V centru příběhu, jehož děj je zarámován dvěma živelními pohromami, stojí podvod…

Technická univerzita v Liberci nám zaslala sborník z konference Demokracie jako hodnota a problém, která proběhla k 20. výročí založení univerzity. Věříme, že si oba dokumenty najdou své příznivce.

Březen 2011

Jaroslav Gering – Swingers party

Spisovatel Jaroslav Gering, v současné době žijící v Opavě, věnoval naší knihovně svůj knižní debut Swingers party.
Velmi čtivým způsobem popisuje příběh mladé a naivní studentky Jany. Neutěšené rodinné zázemí ji vehnalo do rozhodnutí, aby co nejdříve opustila domov a rodiče. Po krátké známosti se zedníkem Karlem, který ji přitahuje svým sebevědomím, přijde do jiného stavu. Situace mění její představy o budoucím životě, studiu na vysoké škole a rozhodne se pro rodinný život s milovaným mužem.
Soužití s Karlem a jeho matkou však Janě velmi rychle strhává růžové brýle.
Pozdě poznává, že vběhla do promyšlené pasti.

Jaroslav Gering se narodil v roce 1957 v Ostravě. Velkou část svého profesního života strávil v ostravských dolech. V současné době pracuje v terciální sféře. Žije v Opavě. S psaním se během dospělého života potkával a loučil. Jeho první kniha pro děti Jak to bylo se žralokem nikdy nevyšla. Laskavým pohledem v ní vylíčil přátelství dětí z majoritní a minoritní společnosti. Kategorické odmítnutí redaktorů několika nakladatelství jej na léta umlčelo. K psaní se vrací ve zralém věku. Svou knihu věnoval naší knihovně s přáním, aby se dostala k co největšímu počtu čtenářů.

Jiří Ošanec a František Ošanec: Ze slezské vísky plavčíkem u maríny.

Jiří Ošanec, vnuk Františka Ošance, zpracoval pozůstalost svého dědečka Františka, ve které našel nedokončené paměti na přípravu Františka Ošance na dráhu námořníka. Námořnické osudy svého děda doprovodil poznámkami pod čarou a vsuvkami v textu, ve kterých koriguje nepřesnosti ve vzpomínkách svého děda. Čtenářům se tak dostává do rukou jedinečná kniha námořníka z dob Rakousko Uherska. Vyprávění voní dálkami i dobrodružstvím a je doplněno bohatým obrazovým materiálem i poznámkovým. Kniha na pomezí beletrie a historické publikace jistě najde své četné příznivce, kteří se zajímají o historii Rakouska Uherska. Pro nás je kniha obzvláště cenná, protože František Ošanec se narodil v Opavě Kateřinkách.

O autorovi:
Jiří Ošanec vystudoval obor dějepis-filozofie na UP v Olomouci. Působil jako pedagog. Od roku 1990 je profesionální genealog. Pravidelně publikuje v oblasti regionálních dějin. Jeho předmětem zájmu jsou dějiny vystěhovalectví, smírčí kříže a rodopisy.Publikuje v Polsku, na Slovensku, Velké Británii i USA.

Knižní dar Charity Point

V těchto dnech dorazila do naší knihovny obsáhlá zásilka monografií malíře a grafika Jánuše Kubíčka a sochaře Josefa Kubíčka. Výpravné monografie byly vydány díky úsilí nadačního fondu Charity point, který se kromě svých charitních aktivit zaměřil i na vydávání nákladných výtvarných publikací, které bezplatně věnuje knihovnám. Díky této aktivitě naše knihovna získala publikace dokumentující celoživotní dílo jednoho z nejvýznamnějších malířů a grafiků Jánuše Kubíčka.

Tvorba Jánuše Kubíčka je hojně zastoupena v českých galeriích, dále v soukromých sbírkách u nás i ve světě. Jeho dílo patří k nejlépe zdokumentovaným, více informací o autorovi a jeho tvorbě najdete na www.art-kubicek.cz.

Janus Kubicek

Běla Janoštíková : PRŮMYSL – příběhy z historie

Knihovna Petra Bezruče obdržela novou knihu pražské spisovatelky Běly Janoštíkové.
Knížka vypráví historii nejen českého průmyslu a nejznámějších technických vynálezů, ale přináší zajímavá fakta, humorné postřehy a inspirativní pohled na vynálezy, které ovlivnily naši současnost. V knize se poutavou formou dozvíte, kdo byl Kolen, odkud se vzala Eiffelovka. Věříme, že Vás poutavé industriální příběhy zaujmou.

Dar Divadelní fakulty AMU

V březnu měsíci knihy dorazil symbolický knižní dar z Divadelní fakulty AMU v Praze. Před třemi lety začala Divadelní fakulta AMU realizovat rozsáhlý projekt nahrávek mluveného slova pod pedagogickým vedením vynikajících odborníků z rozhlasu. Studenti si ve zvukovém studiu vyzkoušeli práci režisérů, dramaturgů i herců. Výsledkem projektu je sada audioknih, které nám fakulta zaslala pro naše zrakově postižené uživatele. Věříme, že díky tomuto nevšednímu daru se obohatí náš fond zvukových knih a rozšíří se i nabídka pro naše uživatele.

Leden 2011

Knihovna Petra Bezruče obdržela knižní dar od obce Bolatice:
Bolatice od pravěku po současnost autora Václava Štěpána. Poměrně obsáhlá publikace (672 stran) pojednává o historii obce Bolatice, je doplněna bohatým obrazovým materiálem a přináší pohled na historii významné opavské obce i regionu Hlučínska.

Bolatice

Březen 2010

Knihovna Petra Bezruče obdržela knižní dar libereckého spisovatele a básníka Milana Exnera (www.milanexner.cz). Jedná se o knihy LAKUNA aneb Hamlet na kolonádě a básnickou sbírku ONONA, které vydalo nakladatelství Bor (www.naklbor.cz).

Milan Exner vstoupil do literatury knihou tří novel Struktura štěstí, na kterou volně navazuje další tvorbou A přece zázrak chtít a Oblast stínu. V našem fondu jsou zastoupena tato díla. Věříme, že i nové knihy libereckého autora najdou své příznivce.