Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Opavský region v roce 2023

Pro knihovníky opavského regionu jsme připravili na podzim vzdělávací akce. V říjnu proběhly dvě – vzdělávací dopoledne (středa 11. 10.) a výjezdní zasedání (středa 25. 10.).

Vzdělávací dopoledne – dopolední blok byl sestavený z komentované prohlídky MDKPB, budovy navržené architektem Leopoldem Bauerem. Prováděl nás Mgr. Dalibor Halátek.

Dalším bodem programu byla přednáška docenta Libora Martinka na téma Současná literatura (próza) Opavska. Přednášející se zaměřil na regionální autory a autorky prózy, i když samozřejmě během přednášky upozornil na některé výrazné básníky.

Další akcí v říjnu bylo výjezdní zasedání, tentokrát v Městské knihovně Kravaře. Ta byla v letošním roce zrekonstruována. Rekonstrukce se velmi povedla, nové prostory jsme mohli obdivovat právě na našem tradičním setkání našich knihovnic z profesionálních knihoven s námi metodiky, které bylo velmi milé, přínosné a inspirativní.

Také program následující po poradě byl opravdu bezvadný, Monika Ševčíková, knihovnice a průvodkyně nás (s humorem sobě vlastním) provedla po kravařském zámku, podívali jsme se do kaple – úžasně restaurované, dověděli plno zajímavých informací…

Poslední akci jsme v listopadu uspořádali společně s knihovnou v Závadě – workshop pro naše kolegyně, věnovali jsme se drátkování a výrobě andělíčků. Setkání proběhlo, dalo by se říci, přímo v rodinné atmosféře, paní knihovnice Blanka Klouzalová je studnicí inspirace a ráda se podělila o své nápady.

Její dcera Katka Solčanová pak učila, jak pracovat s drátkem, knihovnice si vyrobily krásné jednoduché výrobky. Už teď je jasné, že naše spolupráce bude pokračovat i příští rok, určitě toto setkání nebylo poslední.