Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Teambuilding

Letos ve středu 12. října vyrazili současní i bývalí zaměstnanci Knihovny Petra Bezruče v Opavě společně s kolegyněmi z ostatních knihoven na poznávací/vzdělávací cestu po našem „rajónu“. Tato akce má v naší knihovně již dlouholetou tradici a klade si za cíl ukázat našim kolegům, jak fungují profesionální i neprofesionální knihovny v okrese Opava.

První zastávkou byla knihovna v Mokrých Lazcích. Ta je součástí komunitního centra a je vedená paní knihovnicí Veronikou Hiemerovou. Knihovna je v nových krásných prostorech po letech, kdy byla umístěna na obecním úřadě. Paní Hiemerová nám nastínila, jaké to je být knihovnicí v komunitním centru a jak se formoval přerod z klasické neprofesionální knihovny.Další cílem byla, tentokrát, profesionální knihovna v Kobeřicích. Ta je vedena úspěšně tandemem knihovnic Jana Komárková/Dorota Letziánová. Toto duo spolupracuje tak skvěle, že v roce 2021 se dostalo do celorepublikového kola soutěže Knihovna roku jako zástupce Moravskoslezského kraje. V knihovně nás krom skvělého občerstvení čekala i prezentace knihovny. Vše bylo završeno prohlídkou nového obecního domu, které se neujal nikdo menší než sám pan starosta obce Ing. Lukáš Kubný.

Poslední profesně poznávací část nás zavedla do knihovny v obci Sudice. Tam se nás ujala paní knihovnice Antonie Vavrová, která nás po prohlídce knihovny zavedla do dominanty obce. A tou je známý a krásný kostel z červených cihel, kostel Svatého Jana Křtitele. Paní knihovnice nám popovídala celou historii kostela a osobností, se kterými je kostel spjat. Sama paní Vavrová je autorkou publikace o tomto kostele.

Vše má svůj konec a naše putování se zakončilo v Rohově. A kde jinde, než v proslulé Hospodě u Komárků a co si tam dát jiného než pověstná kolena. Ale i zde byla uspokojena naše touha po poznání, kdo měl zájem, mohl se účastnit malé prohlídky místního pivovárku Rohan i s výkladem místního sládka.

Posilněni jak výkladem, tak výtečným obědem, jsme vyrazili zpět do Opavy s myšlenkou, kam že vyrazíme příští rok…

Zbyněk Kotzian – metodik