Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Matěj Ptaszek: KOLUMBIE

Úterý 27. 7.  2021 v 18:00 hodin, sál Knihovny Petra Bezruče v Opavě, VSTUP VOLNÝ. REZERVOVAT

Podmínky pro vstup osob na akci se řídí aktuálními opatřeními.

Aktuální opatření pro vstup osob na kulturní akci

Návštěvník kulturních akcí se při vstupu do sálu musí prokázat:

  • negativním AG testem ne starším než 72 hodin
    (I ZE ZAMĚSTÁNÍ)
  • negativním PCR testem ne starším než 7 dní
  • certifikátem o provedeném očkování (22 dní od první dávky)
  • potvrzením o prodělané nemoci COVID-19 (maximálně 180 dní od PCR testu potvrzujícím onemocnění)
  • negativním SAMOTESTEM a ČESTNÝM PROHLÁŠENÍM o bezinfekčnosti.
  • U dětí do 18 let – ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ zákonného zástupce nebo potvrzení ze školy

Všichni návštěvníci musí mít po celou dobu akce nasazený respirátor odpovídající kategorii FFP2.

Více informací >>

Matěje  Ptaszka znají naši čtenáři jako autora cestopisů o Ekvádoru a Kolumbii. Je to však muž mnoha profesí a talentů: fotograf, spisovatel,  bluesový hudebník a dobrodruh, který žil více než tři roky v Jižní Americe. 18 měsíců na jihu Ekvádoru v horách na farmě a téměř 2 roky v Kolumbii v Antiockém departamentu v bývalé povstalecké oblasti. O těchto zemích napsal dvě knihy: „Posekej si ten trávník, nejsou vidět hadi“ (nakladatelství Galén 2016) a „Reportáže z rozervaného ráje“ (nakladatelství Galén 2018). Nyní se věnuje přednáškové činnosti, kterou přerušila epidemiologická opatření. Takže téměř celý rok pracoval manuálně na rodinných farmách.

V přednášce Kolumbie, která proběhne 27. července, zavítáme do odlehlé části divokého kolumbijského departamentu Antioquia. Poznáme nejen noční život bluesového hudebníka, který hrál po medellínských hospodách, ale i život v poslední tradiční kovbojské vesnici celého hispánského světa, v obci Concepcion, kde intenzivně pracoval na svých dvou cestopisných knihách. Coby vystudovaný fotograf (SUPŠ 1997-2001) pořídil v zemi magického realismu unikátní umělecké reportáže ze života místních vaquerů – kovbojů.

Jaké to je ocitnout se uprostřed nefalšovaného divokého západu a být akceptován drsnými horskými honáky dobytka, kteří mezi sebe jen tak někoho nepřijmou? Jaké to je, když jste obklíčeni vojáky po útoku povstalců gerily ELN uprostřed partyzánské oblasti? Jaké pocity vás svírají, když se nacházíte na území neblaze proslulé povstalecké skupiny FARC mimo kontrolu vlády? Co se vám honí hlavou, když vám velitel super elitní policejní jednotky GOE zabavuje fotografie z návštěvy nejkontroverznějšího vrcholného politika země, nebo když v horách narazíte na nefalšovaného zlatokopa, který rýžuje zlato v řece jako z románu Jacka Londona? Na to vše se můžete zeptat dobrodruha Matěje Ptaszka.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook