Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Otevíráme dveře nových světů

Letošní léto chceme zpříjemnit našim čtenářům i několika přednáškami, na které se nedostalo kvůli situaci na jaře roku 2021. Všechny přednášky se odehrají v úterý 18:00 hodin v sále Knihovny Petra Bezruče v Opavě za aktuálních hygienických opatření. Při možné omezené kapacitě sálu je dobré si místo rezervovat přes web knihovny u aktuální akce nebo na telefonu 553714005. Rezervace začnou v okamžiku zveřejnění akce na webu knihovny www.kpbo.cz.

Pozor od 5. do 9. července je v knihovně celozávodní dovolená, v tomto období si můžete rezervovat místo na přednášce pouze elektronicky. Všechny přednášející spojuje skutečnost, že jsou aktivně publikující autoři a jejich knihy najdete i v našich fondech.

Se Sašou Ryvolovou zavítáme 13. července na  méně známou destinaci Malé Sundy, které jsou součástí indonéského souostroví východně od hinduistického Bali s jeho bůžky a tancem kecak. Všude se zde setkáme s překrásnými potápěčský­mi lokalitami, kde běžně potkáte žraloky, manty, karety, murény, perutýny i vzácné hlubinné ryby Mola Mola. Pro­jdeme tradiční domorodé vesnice na Sumbě i Floresu, po­hlédneme do jícnu sopky Keli Mutu s jezery tří barev, podíváme se do očí komodským drakům  a prožijeme muslimskou svatbu na Sumbavě. Zúčastní­me se dokonce i lovu velryb ruční harpunou v Lamaleře na vzdáleném ostrově. Milovníci přírody, exotiky i kulturních památek si přijdou na své, neboť přednášky Saši Ryvolové jsou doprovázeny krátkými videi a fotografiemi.

Matěje  Ptaszka znají naši čtenáři jako autora cestopisů o Ekvádoru a Kolumbii. Je to však muž mnoha profesí a talentů: fotograf, spisovatel,  bluesový hudebník a dobrodruh, který žil více než tři roky v Jižní Americe. 18 měsíců na jihu Ekvádoru v horách na farmě a téměř 2 roky v Kolumbii v Antiockém departamentu v bývalé povstalecké oblasti. O těchto zemích napsal dvě knihy: „Posekej si ten trávník, nejsou vidět hadi“ (nakladatelství Galén 2016) a „Reportáže z rozervaného ráje“ (nakladatelství Galén 2018). Nyní se věnuje přednáškové činnosti, kterou přerušila epidemiologická opatření. Takže téměř celý rok pracoval manuálně na rodinných farmách.

V přednášce Kolumbie, která proběhne 27. července, zavítáme do odlehlé části divokého kolumbijského departamentu Antioquia. Poznáme nejen noční život bluesového hudebníka, který hrál po medellínských hospodách, ale i život v poslední tradiční kovbojské vesnici celého hispánského světa, v obci Concepcion, kde intenzivně pracoval na svých dvou cestopisných knihách. Coby vystudovaný fotograf (SUPŠ 1997-2001) pořídil v zemi magického realismu unikátní umělecké reportáže ze života místních vaquerů – kovbojů.

Jaké to je ocitnout se uprostřed nefalšovaného divokého západu a být akceptován drsnými horskými honáky dobytka, kteří mezi sebe jen tak někoho nepřijmou? Jaké to je, když jste obklíčeni vojáky po útoku povstalců gerily ELN uprostřed partyzánské oblasti? Jaké pocity vás svírají, když se nacházíte na území neblaze proslulé povstalecké skupiny FARC mimo kontrolu vlády? Co se vám honí hlavou, když vám velitel super elitní policejní jednotky GOE zabavuje fotografie z návštěvy nejkontroverznějšího vrcholného politika země, nebo když v horách narazíte na nefalšovaného zlatokopa, který rýžuje zlato v řece jako z románu Jacka Londona? Na to vše se můžete zeptat dobrodruha Matěje Ptaszka.

Na 24. srpna připravujeme přednášku „Pohádková svatba 20. století – připomínka 40. výročí svatby britského následnického páru Charlese a Diany“. Přednášku připravil Mgr. Kamil Rodan, Ph.D., který je v povědomí veřejnosti známý jako odborník na historii královských rodin.

Podle všech předpovědí se mělo jednat o pohádkový příběh století. Následník britského království si vybral za manželku pohlednou dívku ze starého vznešeného rodu.  Jejich velký den na konci července 1981 se stal manifestací britské národní hrdosti. Miliony lidí po celém světě sledovaly krůček po krůčku přípravy i průběh slavnosti. Co všechno se však skrývalo za plachými pohyby nevěsty a potutelným úsměvem ženicha? Co se dělo za zavřenými dveřmi a co se neměl svět nikdy dozvědět? Odehrávala se před zraky příznivců britské monarchie skutečná pohádka?

Mgr. Kamil Rodan, PhD.: po absolvování gymnázia vystudoval historii na filozofické fakultě Ostravské univerzity v Ostravě (2001), v roce 2008 získal tamtéž doktorát z hospodářských a sociálních dějin. Vedle řady odborných článků a studií z oblasti regionálních dějin Slezska a severní Moravy, československé kultury v období normalizace a evropských panovnických rodů v 19. a 20. století je autorem vědeckých monografií „Dějiny zemědělství v Rakouském Slezsku v letech 1848–1914“ (2008), „Historie novoveských hostinců ve světle dobových dokumentů“ (2017), „Neklidné století aneb Žít se ctí“ (2019), edice dokumentů „Listy lásky, víra a naděje“  (2020) a populárně‑naučných knih „Ženy s korunou“ (2016), „Život s korunou“ (2018) a „V lesku koruny“ (2020), které jsou zastoupeny i ve fondu naší knihovny. V současnosti působí jako vědecko-výzkumný pracovník Oddělení historického výzkumu – Slezského ústavu Slezského zemského muzea v Opavě.

Přednáška Pohádková svatba 20. století pana Mgr. Kamila Rodana, PhD. je bohužel zrušena. Děkujeme za pochopení.

Pro děti jsme 21. července připravili Kouzelné malování s Ádou Dudkem, které pro děti připravíme netradičně v parku pod Ptačákem od 9:00 do 12:00 hodin. Nevěříte, že se dá čarovat i s obyčejnou tužkou, a  že stačí umět namalovat kruh, čtverec a trojúhelník? I z malých čar se dají vyčarovat pěkné obrázky. Pokud si chcete udělat radost, přijďte na výtvarné dílničky s ilustrátorem dětských knih. V případě nepříznivého počasí bude akce ve vestibulu Knihovny Petra Bezruče.

Na 11. srpna je připraveno v sadech Svobody Pohádkové dopoledne s knihovnou.

Pro děti budou připravena stanoviště, kde budou plnit různé sportovní úkoly. Akce proběhne od 9:00 do 12:00 hodin v parku, v případě nepříznivého počasí se akce ruší.

Všechny akce jsou finančně podporovány z dotačního titulu MK ČR K21.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook