Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Říjen v knihovně aneb Týden knihoven

Představte si pohádkovou krajinu. Takovou tu za devatero horami a devatero řekami, plnou kouzel a divů. A představte si, že taková krajina opravdu existuje! Blíž než si myslíte.

V říjnu probíhá tradiční Týden knihoven, do kterého se zapojuje i naše knihovna. Letos jsou naše aktivity omezeny Mezinárodním varhanním festivalem, ale věříme, že si každý najde ten svůj program.

Pro náš  podzimní cyklus přednášek jsme si vypůjčili úvodní slova z webu České televize z divácky úspěšného seriálu Krajinou domova. V našich přednáškách i výstavách Vás zavádíme nejen na místa vzdálená, ale snažíme se nabídnout i krásu, kterou máme doslova za rohem.

Týden knihoven zahajujeme v úterý 4. října s Petrem Nazarovem, který se opavskému publiku představil již dříve svými přednáškami z dlouhodobých zahraničních pobytů. Pro říjnovou přednášku si připravil téma Česká Kanada. Putování nás zavede  do nezaměnitelné pohádkové příhraniční krajiny mezi městečky Slavonice, Kunžak a Jindřichův Hradec. Najdeme zde stále zachovalou přírodu s hlubokými lesy, mnoha romantickými rybníky s písčitými plážemi a spoustu kulturních památek jako je hrad Landštejn, historické Slavonice, zámek Nová Bystřice a mnoho dalších zajímavostí.

V úterý 11. října se setkáme s námi dobře známým autorem, Arnoštem Vašíčkem a jeho novou knihou s názvem Operace sfinga. Případy vedené pod krycím názvem Operace sfinga neměly být nikdy zveřejněny. Většina z nich spolehlivě dokazuje, že obýváme svět, který je daleko tajemnější a podivnější, než jsme ochotni připustit. Arnošt Vašíček představuje knihu napínavých detektivních příběhů, inspirovanou zločiny s puncem nadpřirozena. Zároveň se bude zabývat novými záhadnými archeologickými nálezy.

Měsíc říjen je neodmyslitelně spjatý s Dnem stromů. Toto téma využijí v týdnu od 3. října na dětském oddělení Podzimní dílničky pro šikovné ručičky. Děti si mohou při návštěvě knihovny zakouzlit s listy stromů. Také si mohou vyzdobit v knihovně či doma masku pro listopadovou akci Strašidelný park, kterou knihovna pro děti chystá na měsíc listopad. Pro školy je připraveno setkání se spisovatelem Markem Šolmesem Srazilem. Na pobočce Kateřinky nebude chybět tradiční Maraton čtení a setkání Klubu maminek na téma Veselý podzim.

Ochuzeni nebudou ani milovníci výtvarného umění, na říjen jsou připraveny tradiční výstavy. I v říjnu pokračuje výstava Záhadné pouto, která dokumentuje minulost, současnost a budoucnost výjimečných vztahů českého a židovského národa. O tom, že oba národy mají k sobě velmi blízko, spojují je společné dějiny, ve kterých si byly vzájemnou inspirací. O tom všem je právě tato výstava.  Její autor, diplomat a hebraista, zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Robert Řehák o této blízkosti říká:

„Oba početně malé národy mají podobný smysl pro humor, úctu ke vzdělání, schopnost číst mezi řádky a vzájemnou sympatii. Každý starý kámen v Čechách a na Moravě by mohl vyprávět česky, německy i hebrejsky. Setkání těchto tří kultur vyvolalo ohromné intelektuální vzedmutí, jež je dodnes inspirací.“

V prostorách dospělého oddělení se představí výstava Hračka: hnízdo plné nápadů, výstava klauzurních prací studentů Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě. Na pobočce v Kateřinkách se představí výstava Lednicko-Valtický areál. Jan Čech patří mezi pravidelné vystavovatele v naší knihovně. Kromě fotografií z dalekých cest jej známe jako vynikajícího fotografa přírody. Svým objektivem umí zachytit zajímavé detaily přírody. Jeho fotografie kromě estetického zážitku mají i nesporný dokumentační přesah. V Kylešovicích pokračuje výstava Klubu opavských fotografů s výmluvným názvem Fotografie ze života.

Sdílejte s námi ...
Share on facebook
Facebook