Knihovna Petra Bezruče
v Opavě, p.o.

Markéta Cichá a Martina Šípková: Povídání o ježcích s ježky

Úterý 17. ledna 2023 v 18:00 hodin, Knihovna Petra Bezruče v Opavě, sál knihovny, VSTUP VOLNÝ. REZERVOVAT

Za ježky se vypravíme s nadšenými ochránkyněmi a propagátorkami správné péče o ježky s Markétou Cichou a Ing. Martinou Šípkovou – přednáška Povídání o ježcích s ježky nás seznámí s péčí o ježky. Výkyvy počasí a nebývale teplý podzim ovlivňují i přezimování ježků. Teplejší klima způsobuje i další pozdní vrhy mláďat ježků, která nedosáhnou tu ideální váhu. Proto se pracovníci záchranných stanic setkávají na podzim doslova s hromadným sběrem ježků a jejich „zachraňováním“, které zvířatům spíše škodí, než pomáhá.

DOBROVOLNÉ
Pokud budete chtít, můžete donést na podporu zimování ježků v záchranné stanici masovou kočičí konzervu, granule nebo na místě bude možnost přispět na jejich záchranu.

O ježcích žijících v přírodě kolem nás se dá najít spousta informací. V dnešní době je nejčastějším zdrojem internet, kde laická i odborná veřejnost sděluje lidem, jak k ježkům přistupovat, čím je krmit, jak zlepšit prostředí, ve kterém žijí a co dělat třeba v průběhu podzimu nebo zimy v případě, že nějakého ježka objevíte. Právě poslední zmíněné bývá hojně diskutováno, neboť se právě tyto informace často rozcházejí a bohužel spousta z nich je jen domnělých nebo vyloženě chybných. Existují také různé letáky, na kterých je přesně uvedena váha ježka v konkrétním měsíci a v případě, že tuto váhu ježek nemá, automaticky se předpokládá, že zimu bez pomoci člověka nepřežije. Tyhle „ježky z předpokladů“ pak mají na starost hlavně záchranné stanice pro volně žijící živočichy, které bývají na podzim a během zimy doslova zahlceny ježky, které lidi v dobré víře seberou z jejich prostředí.

Přednáška si klade za cíl seznámit laickou veřejnost se zásadami, které je potřeba při záchraně ježků dodržovat a jak jim vytvářet v přirozeném prostředí podmínky pro bezproblémové přežití zimy.

Sdílejte s námi ...
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>